Czy da się polubić zmywanie – 3 sposoby na aranżację kuchni

5 lat ago Ola Figura 0

Niby już kończysz, już prawie masz spokój, gdy wtem twój wzrok pada na nią. Zaschniętą patelnię. I jak tu polubić zmywanie?

Wiem, ciężko w to uwierzyć, ale podobno da się polubić zmywanie. Jednak odpowiednio gospodarując przestrzeń ten obowiązek nie będzie aż tak przykry. Stąd nasze tajemne 3 sposoby, by praca przy garach była przyjemnością.

1. Zlewozmywak na swoje miejsce!

Jak zwykle wszystko rozbija się o rozplanowanie przestrzeni. Gdy tego nie zrobimy, nagle okaże się, że musimy biegać po całej kuchni z opłukaną kaszą czy odcedzonym makaronem. Bo jakimś cudem nasza kuchenka jest po drugiej stronie pomieszczenia niż zmywak. W efekcie cała kuchnia jest zachlapana, a my wkurzeni na dodatkową robotę. Dlatego planując przestrzeń warto zwrócić uwagę, aby:

  • zlewozmywak był mniej więcej w połowie drogi między lodówką, a kuchenką
  • po obu jego stronach było nieco miejsca do przygotowania posiłków
  • zmywarkę umieścić jak najbliżej zlewu w celu uniknięcia biegania z opłukanymi talerzami przez pół pomieszczenia

2. Odpowiednia bateria

Nic nie irytuje tak, jak bateria, której nie da się odpowiednio ustawić. Albo taka, którą potrąca się przy każdym ruchu powodując zmianę temperatury czy całkowite wyłączenie wody. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim wyborze do naszych potrzeb.

polubić zmywanie

– W kuchni sprawdzają się baterie z ruchomą, elastyczną wylewką, w której można dodatkowo zmieniać strumień wody, by z łatwością opłukać np. warzywa lub owoce. Taka funkcjonalność okazuje się przydatna również, gdy zachodzi potrzeba napełnienia wysokich naczyń czy garnków. Coraz częściej, także w kuchni, spotkać można baterie elektroniczne, które uruchamiane są bezdotykowo. Ich niezaprzeczalnym atutem jest to, że na dłużej zachowują swoją czystość przez to, że nie trzeba ich dotykać dłońmi, na których często znajdują się resztki jedzenia. Takie rozwiązanie to również oszczędność wody – baterie elektroniczne zużywają jej mniej nawet o 50%, gdyż woda wypływa z nich tylko wtedy, kiedy jest to konieczne

– radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

Można też pokusić się o baterię eko, która także pomoże oszczędzić wodę i pieniądze. O takich rozwiązaniach pisaliśmy tutaj.

3. Postaw na dobry zlew!

Tutaj najlepiej postawić na funkcjonalność. Masz małą kuchnię? Postaw na model z przykryciem, dzięki czemu uzyskasz więcej powierzchni roboczej. Posiadając zmywarkę zastanów się, czy jedna komora zlewozmywaka nie będzie dla ciebie wystarczająca. Wszystko zależy od ciebie!

polubić zmywanie