7 sposobów na zabezpieczenie domu przed złodziejem
8 lat ago Warsztat Medialny 0
Jak zabezpieczyć się przed włamaniem? Oto 7 sposobów na zabezpieczenie domu przed złodziejem na okoliczność długich weekendów, świąt czy wakacji.
Czyli zawsze wtedy, gdy nas nie ma w domu, a chcą się do niego dostać inni, niezbyt pożądani goście.
Klucz pod wycieraczką? – to wydaje się już przestarzałe i mocno nieaktualne. Pod doniczką? – czasem się zdarza. Otwarte? – a dlaczego nie! Lista naszych nieostrożności jest długa. Policjanci przekonują i tłumaczą, my kupujemy nowe zamki i kłódki, ale lubimy zostawiać je otwarte.
Jak zabezpieczyć dom na weekendowy wyjazd?
Podobno nie ma takich zabezpieczeń, które powstrzymają złodzieja. Ale jeśli tylko możesz mu nie ułatwiać pracy – zrób to. Podajemy nasze 7 sposobów na zabezpieczenie domu przed złodziejem.
Sposób 1. Nic nie kosztujący.
Poproś sąsiada, jeśli żyjesz z nim w zgodzie, by zerknął od czasu do czasu przez płot na twoje podwórko. Będziesz spokojniejszy.
Sposób 2. Niedrogi.
Upozoruj swą obecność. Zwykle złodziej wchodzi jeśli podejrzewa, że nikogo nie ma. Czyli widzi, że jest ciemno w oknach, nikt się nie kręci po podwórku, zasunięte są zasłony w dzień, albo odsłonięte nocą. Co możesz zrobić?
Poproś sąsiada, by wieczorem zajrzał, podlał kwiatki, a przy okazji zaświecił światło. Może rachunek za prąd nie będzie tak mały jakbyś się spodziewał pod własną nieobecność, ale te parę złotych może cie uratować przed większą stratą.
Sposób 3. Opłacalny.
Zamiast rozświetlać dom na całe wieczory – można zainwestować w czujniki ruchu, które włączają oświetlenie gdy ktoś pojawia się przy domu.
– Światła fasadowe uruchamiane przez czujnik ruchu tworzą iluzję, że właśnie zostaliśmy zauważeni przez domowników i zaraz ktoś z nich otworzy drzwi. To celowy zabieg. Zabezpieczenie domu to w pewnym sensie sztuka oddziaływania na psychikę – wyjaśnia Marlena Bogus, ekspertka marki Yale z branży zabezpieczeń domowych. – Często już sam widok zabezpieczeń odstrasza włamywacza. Dlatego też bezprzewodowe systemy alarmowe Yale wyposażone są w dwie syreny z migającymi diodami kontrolnymi oraz dwa czujniki ruchu. Oczywiście nie chodzi tylko o pozory. W przypadku włamania alarm domowy dzwoni na jeden z trzech wprowadzonych do systemu numerów. Ponadto syrena alarmowa emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości oraz sygnał świetlny w postaci mrugającej lampy.
Sposób 4. Rozrzutny.
Montaż antywłamaniowych rolet, drzwi, alarmu i umowa z firmą ochroniarską. Pewnie skuteczny. Tak jak naklejanie dla zmyłki na drzwiach tabliczki informacyjnej typu: Dom choni firma ochroniarska Alibaba i Czterdziestu Rozbójników.
Sposób 5. Bazowy
Nawet jeśli masz niewielką komórkę, a w niej kompot z gruszek i kilka słoików dżemu – złodziej o tym nie wie. A skuszony wizją nart i rowerów – zniszczy kłódkę albo i drzwi. A jeśli da się stąd przejść dalej do domu – zastanów się dobrze czy nie zabezpieczyć jej lepiej.
W końcu w czasie sezonowych wyjazdów to właśnie piwnica jest najczęściej w polu zainteresowań włamywaczy.
– W doborze zabezpieczeń dla piwnicy warto zachować umiar. W przeciwieństwie do zewnętrza domu, jest ona słabo widoczna. Nadmierna ilość systemów może budować wrażenie, że wewnątrz piwnicy znajduje się coś wyjątkowo cennego. Jak zwykle więc lepiej postawić na jakość, a nie ilość – przekonuje Marlena Bogus. – W ofercie firmy Yale dostępne są kłódki o wyjątkowo solidnej konstrukcji. W kontekście zabezpieczenia piwnicy warto zwrócić uwagę na serię Silver. To modele wykonane ze stali barowej o pogrubionym, chromowanym korpusie i wzmocnionym pałąku. Wykorzystane w tych produktach materiały są odporne na wiercenie, piłowanie i cięcie. Kłódki stanowią solidną ochronę, choć są niepozorne. Montaż wysokiej klasy drzwi antywłamaniowych w piwnicy wydaje się być przesadą, ale już solidna kłódka jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu – dodaje ekspertka Yale.
Sposób 6. Futurystyczny
Mamy XXI wiek, elektronika zmienia nasze życie, a internet pozwala pilnować domu nawet, gdy odpoczywasz gdzieś na Malediwach. O elektronicznych gadżetach czyniących dom „inteligentnym” pisałem już , więc po prostu zajrzyj: Dom inteligentny, a w nim zamek na odcisk palca.
Sposób 7. Zdroworozsądkowy
Jak widzisz – możliwości jest mnóstwo, ale żaden gadżet nie zastąpi logicznego myślenia. Na nic się zdadzą zabezpieczenia, jeśli dasz się uwieść krążącej po okolicy uzdrowicielce, która wyleczy cię z chorób poprzez zawiązania oszczędności w koszuli i schowanie ich na szafie na trzy godziny. To naprawdę nie żart – Tygodnik Podhalański opisywał takie przypadki.
Nic nie dadzą antywłamaniowe drzwi i zamki jeśli klucz zostawisz pod doniczką. Stracisz wszystko jeśli wpuścisz nieznane panie na pokaz pościeli lub obrusów. Gdy dwie wspólniczki będą rozkładać przed twymi oczami wzorzyste tkaniny, ich zasłonięty kompan opędzluje z kosztowności wszystkie twoje szuflady.
W poszukiwaniu najlepszych zabezpieczeń nie zapominaj więc o najważniejszym – po prostu zachowaj zdrowy rozsądek na codzień.