Ekologia w łazience – jak oszczędzać wodę

5 lat ago Ola Figura 0

Ekologia wciska się w każdy aspekt naszego życia. Od codziennych zakupów po budowę domów. Jednak pomysły na to jak oszczędzać wodę zaskakują coraz bardziej.

Od małego wszyscy wbijają do głowy, żeby nie marnować wody: zakręcać kurek podczas mycia zębów, wybierać prysznic zamiast wanny czy dbać o to, aby kąpiel się za długo nie przeciągała. I oto nadeszły czasy, że o tym jak oszczędzać wodę „pomyśli” za nas kran.

O co chodzi?

Pomysł jest prosty – do baterii łazienkowych dodano przycisk pozwalający na oszczędzanie wody. Sposób, w jaki on działa, zależy od wybranego zestawu. Może zmniejszyć siłę strumienia poprzez obniżenie ciśnienia cieczy, co, jak zapewnia producent, nie jest odczuwalne dla użytkownika ani nie zmniejsza komfortu kąpieli.

Inne baterie z kolei mają wbudowaną dźwignię, która, wraz z przyciskiem, dają wstępną blokadę wody. Aby korzystać z pełnej mocy strumienia wystarczy tam nacisnąć przycisk i podnieść dźwignię. Podobnie działa, pojawiająca się szczególnie w bateriach łazienkowych, funkcja regulacji temperatury wody. Zapobiega ona przypadkowemu poparzeniu i jest szczególnie użyteczna jeśli posiadamy dzieci.

Czytaj też: 5 powodów dla których warto zamontować baterie bezdotykowe

jak oszczędzać wodę
Przycisk, który może wiele… oszczędzić.

Sposób na oszczędzanie wody – co nam to da?

Nastała moda na bycie EKO. Jednak sama moda nie wystarczy do zmiany trybu życia i aranżowania domu na nowo. Jakie są korzyści eko-baterii łazienkowych i kuchennych?

Wybór baterii, która wyposażona jest w eko-przycisk sprawi, że będziemy generować naprawdę spore oszczędności wody. Dzięki przeprowadzonym licznych testom szacujemy, że baterie Oras Vega wyposażone w tego typu rozwiązanie oszczędzają nawet 57% zużywanej wody, w porównaniu do jej zużycia podczas korzystania z tych modeli z ich standardowym wypływem. Dla czteroosobowej rodziny oznacza to rachunki mniejsze średnio o 68 zł miesięcznie i 814 zł rocznie!* Takie świadome gospodarowanie zużyciem wody daje ogrom satysfakcji. Producenci armatury sanitarnej dbają także o to, aby wysiłek włożony w oszczędzanie był jak najmniejszy a efektywność korzystania z baterii czyli sama przyjemność kąpieli, pozostała bez zmian – mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

Skoro więc sama moda nas nie przekonuje, to może zrobią to oszczędności? Powód nie jest istotny. Ważne, że takimi małymi gestami przyłożymy się do ochrony naszej pięknej planety.

jak oszczędzać wodę
Każdy sposób na oszczędzanie wody jest w cenie.

*Kwoty zostały wygenerowane na podstawie średniego, miesięcznego użycia wody zimnej i podgrzanej na osobę oraz cen wody.