Gazowa, ceramiczna, indukcyjna – wybieramy kuchenkę

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozwiązaniach dostępnych na polskim rynku – wybieramy kuchenkę wraz z Kamilą Prałat, ekspertką firmy SOLGAZ.

Kupując sprzęt AGD do kuchni zwykle zwracamy uwagę na wygodę użytkowania, liczy się też wysokość generowanych rachunków, a także łatwość konserwacji i obsługi. Nie tylko ze względu na pokrewieństwo nazwy, ale i funkcjonalność – najważniejszym wyposażeniem kuchni siłą rzeczy jest… kuchenka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oferujących szereg różnych możliwości. Jak wybrać tę idealną? – podpowiada Kamila Prałat, ekspert z firmy SOLGAZ

Kuchenka powinna być prosta w obsłudze oraz czyszczeniu, tania w utrzymaniu, a także wydajna. Tradycyjna kuchenka gazowa, elektryczna czy indukcyjna – każda z nich posiada tyle samo zalet, co wad. Rozwiązaniem łączącym wyłącznie korzyści płynące z użytkowania wymienionych modeli jest innowacyjna płyta gazowa bez palników, gwarantująca efektywne gotowanie i niskie rachunki. 

Czytaj też: Wigilijna kuchnia – w pogoni za prostotą

Tradycyjne kuchenki gazowe, a gaz pod szkłem 

– Kuchenki gazowe to królowe polskich domów. Ich główną zaletą jest najtańszy dostępny rodzaj paliwa, na którym pracują. Gaz – poza tym, że nie generuje wysokich kosztów utrzymania – daje również pewien rodzaj spokoju. Gdy w budynku nie ma prądu, nadal możemy przygotować posiłek lub podgrzać wodę – zauważa Kamila Prałat.

Płyta gaz pod szkłem działa na każdy rodzaj gazu – zarówno ten z butli, jak i ziemny. Nowoczesna płyta gazowa zużywa do 50% mniej gazu niż tradycyjna kuchenka. Dzieje się tak, ponieważ gaz spalany jest katalitycznie w temperaturze 800 stopni, a palniki pracują tylko wtedy, kiedy są potrzebne. 

– Na ekonomiczność eksploatacji dodatkowo wpływa fakt, że niewykorzystane ze spalania gazu ciepło oddawane jest do specjalnie oznaczonych na płycie miejsc, przez co możliwe jest przygotowywanie potraw lub ich podgrzewanie na zupełnie darmowych polach, które nie pobierają gazu. Płyta gaz pod szkłem oferuje nowoczesny design znany z kuchenek indukcyjnych czy elektrycznych bez wystających rusztów, które trudno doczyścić. Z kolei dzięki spalaniu gazu w bardzo wysokiej temperaturze – nie musimy martwić się osadami z tłuszczu. – mówi ekspert z firmy SOLGAZ. 

Tymczasem tradycyjne kuchenki gazowe nie są wolne od wad. Trudne oczyścić wystające palniki, do których trudno się dostać. Pojawiają się duże ilości tłuszczu, który osadza się nie tylko na samej płycie kuchennej. Jego ślady są widoczne także na piekarniku, blacie, garnkach czy ścianach. Dlatego też kuchnie, w których gotuje się na tak zwanych gazówkach, często wymagają czyszczenia oraz odświeżenia koloru ścian.

Do wad należy dołączyć również prawdopodobieństwo poparzenia lub podpalenia leżącej w bliskiej odległości ścierki. Warto więc zapamiętać, że dzięki nowoczesnej technologii katalitycznego spalania kuchenki na gaz pod szkłem nie tworzą tłustych osadów. Brak wystających rusztów czy zakamarków gwarantuje też łatwość w czyszczeniu.

solgaz

Wybieramy kuchenkę. Prąd czy gaz?

Płyta elektryczna jest aktualnie najwolniej nagrzewającym się, a co za tym idzie najwolniej przygotowującym posiłki rozwiązaniem dostępnym na rynku. Materiał, który długo się nagrzewa, wolno oddaje ciepło garnkom. Co więcej, ceny prądu z roku na rok drastycznie wzrastają, dlatego korzystanie z kuchenek elektrycznych wiąże się z większymi rachunkami za energię. W przypadku kuchenek elektrycznych poważnym minusem jest wysoki koszt eksploatacji. Mimo to urządzenia nadal cieszą się dużą popularnością. Klienci decydujący się na ten rodzaj sprzętu AGD w pierwszej kolejności kierują się wyglądem rozwiązania. Gładka powierzchnia płyty idealnie wpisuje się w wystrój nowoczesnych kuchni, a czyszczenie jest nieporównywalnie łatwiejsze niż w przypadku kuchenek gazowych z wystającymi palnikami. 

– Kuchenki gaz pod szkłem to z zewnątrz gładkie, łatwe w czyszczeniu płyty ceramiczne. Projektanci ukryli pod ceramiką katalityczne palniki gazowe, które zamieniają ciepło otrzymane ze spalania gazu na promieniowanie podczerwone. Palniki kuchenek gaz pod szkłem pracują cyklicznie, co oznacza, że wyłączają pobieranie gazu, gdy powierzchnia jest już odpowiednio nagrzana, a uruchamiają się wtedy, gdy jest to konieczne. – dodaje ekspert SOLGAZ.

Nowoczesna indukcja kontra niezawodny gaz

Zupełnie, jak w przypadku płyt elektrycznych, popularna indukcja nie należy do najtańszych w eksploatacji rozwiązań. Poza dużym poborem energii elektrycznej, właściciele płyt indukcyjnych muszą pamiętać o zakupie specjalnych garnków i patelni dedykowanych tym rozwiązaniom. Z plusów płyt indukcyjnych warto w pierwszym rzędzie wspomnieć o tym, że jest to aktualnie najszybsze rozwiązanie, jeśli chodzi o czas gotowania. Dodatkowo na pewno dużą zaletą jest nowoczesny wygląd i łatwość w czyszczeniu.

– Jeśli chodzi o wady płyt indukcyjnych, problemy związane są przede wszystkim z instalacjami elektrycznymi, które możemy spotkać w starym budownictwie. Mają one ograniczenia w przepływie prądu, przez co nie wykorzystujemy w pełni mocy płyt indukcyjnych lub nie możemy ich zainstalować. W efekcie to nowoczesne rozwiązanie słabej grzeje i pobiera więcej energii. W przypadku montażu płyt gazowych bez palników, które pracują na każdy dostępny w Polsce rodzaj gazu ziemnego oraz gaz z wymiennych butli – warto dowiedzieć się, z jakiego gazu korzystamy, by poinformować o tym sprzedawcę. Dzięki temu będzie on mógł dopasować odpowiednie dysze. – dodaje Kamila Prałat. 

Gaz pod szkłem – w poszukiwaniu kuchenki idealnej

Wśród dostępnych na rynku kuchenek najciekawszym rozwiązaniem pod względem kosztów eksploatacji i nowoczesnego designu wydają się być płyty gazowe bez palników. Jest to model, który łączy w sobie zalety wszystkich dostępnych dotychczas kuchenek, tworząc niezawodną hybrydę. „Bezpłomieniowe” płyty gazowe to nowoczesne rozwiązanie, które z sukcesem podbija serca zarówno fanów standardowych kuchenek gazowych, jak i gładkich tafli płyt elektrycznych czy indukcyjnych.