Czy wymiana pieca się opłaca czyli ekologia w cenie

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Czy wymiana pieca się opłaca? Prosty rachunek finansowy powinien przekonać do ekologii i chętnych na zmianę pieca czy paliwa nie powinno zabraknąć.

Utarło się przekonanie, że zieloni wszelkiej maści to idealiści oderwani od rzeczywistości. Niektórzy wciąż w podobny sposób patrzą na Alarmy Smogowe chcące poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Próbują wpływać na urzędników, by wykorzystywali przynależne im uprawnienia jak i na sąsiadów, by zaczęli myśleć także o życiu swoim i swoich dzieci.

– Nie jesteśmy skazani na smog – przekonuje Aneta Seidler z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.


Policz czy wymiana pieca się opłaca

To już standard, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego z wielu kominów unosi się gęsta smuga dymu. Nie przekonują prośby ani groźby – tłumaczenia o zagrożeniu dla zdrowia i życia swojego i sąsiadów często trafiają w próżnię, a kontrole i tak są nieliczne. Poza tym, nie można ukarać kogoś, kto pali węglem, nawet najgorszej jakości.

Nowotarski Alarm Smogowy wytacza więc inny argument – finansowy. I wylicza, że ogrzewanie węglem wcale nie jest najtańsze.

– Kopciuchy są znacznie mniej wydajne niż nowoczesne urządzenia grzewcze. Nie tylko węgiel szkodzi powietrzu. Również spalanie drewna w starych kotłach czy kominkach to emisja dużych ilości pyłu i benzo[a]piren – przekonuje Aneta Seidler.
I wylicza, że nawet jeśli decydujemy się na ogrzewanie drewnem lub węglem, lepiej wybrać nowoczesny piec z certyfikatem. Kocioł V klasy zużyje o wiele mniej paliwa, dlatego koszt ogrzewania nie wzrasta nawet przy droższym, lepszej jakości opale. Zresztą za niespełna 5 lat zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową i tak trzeba będzie wymienić piec starego typu na ekologiczny.

Najpierw ociepl dom

To podstawa i pierwszy krok w kierunku oszczędności, który przyniesie zmniejszenie kosztów w każdym przypadku niemal o połowę. Jak wynika z wyliczeń Alarmu Smogowego, ogrzewając w nowoczesnym kotle dobrym węglem, spalimy przeszło dwukrotnie mniej paliwa niż w starym kopciuchu. Stąd nawet jeśli będzie on 2 razy droższy – koszty pozostaną takie same.

czy wymiana pieca się opłaca

Przy dobrym dociepleniu budynku ogrzewanie domu o powierzchni 130 metrów kw. ekogroszkiem może kosztować rocznie zamiast 2800 – jedynie 1350 zł. A wówczas pytanie czy wymiana pieca się opłaca pozostaje oczywistością.

Wybierz dobrą technologię

W takim przypadku opłaca się także ogrzewanie pelletem czy zastosowanie pompy ciepła. W tym ostatnim przypadku – jak można było przeczytać w tekście Ogrzewamy dom czyli ile kosztuje pompa ciepła – rachunek korzyści pojawi się w przypadku planowania takiej instalacji jeszcze na etapie projektowania budynku. Pozwoli to oszczędzić spore pieniądze na kotłowni, której nie trzeba będzie budować oraz na kominie, który jest zupełnie niepotrzebny.

Pompa powietrza ma jeszcze jedną zaletę – jest bezobsługowa. Nie trzeba się morusać węglem i przerzucać kilogramów do podajnika. Wystarczy  zaprogramować temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna i przestać się przejmować ogrzewaniem. Podobnie wygodne jest ogrzewanie gazem, choć tu uzależnieni jesteśmy od tego, czy dostarczenie paliwa jest możliwe i sieć istnieje. To, co jest oczywiste w wielkim mieście w tych mniejszych, a szczególnie na wsiach – już może być problematyczne.

Kompromisem pomiędzy wygodą, a oszczędnością wydaje się kocioł na pellet. To rozwiązanie pozwala na tanie ogrzewanie, ale z łatwą obsługą. Piec ma swój podajnik, więc wystarczy go załadować raz na kilka dni. Popiołu jest niewiele, więc i tu jest łatwiej niż w przypadku pieca węglowego. Co ciekawe – nowoczesny piec na pellet sam się rozpali, więc nie trzeba biec nad ranem do kotłowni. Poszukując odpowiedzi na pytanie czy wymiana pieca się opłaca – trzeba więc zwrócić uwagę także na prostotę obsługi urządzenia.

O plusach i minusach opalania pelletem i ekogroszkiem pisaliśmy w artykule Pellet czy ekogroszek – szukamy najlepszego kotła.

Kupuj dobre paliwo

A jeśli ktoś wciąż pali piecem starego typu to naprawdę opłaca się zapłacić więcej za węgiel dobrej jakości.

czy wymiana pieca się opłaca

Choć z wyliczeń wynika, że ostatecznie koszt okazuje się niemal identyczny w przypadku palenia tanim i drogim węglem to plusem tego drugiego rozwiązania jest życie i zdrowie – swoje, swoich dzieci i sąsiadów. A przynajmniej nadzieja, że znów ktoś zaalarmuje straż miejską czy wydział ochrony środowiska, że palimy jakimś syfem, bo z komina unosi się czarny, gęsty dym.

Rozwiązań i nowych technologii jeśli chodzi o ogrzewanie jest więcej. Czy wymiana pieca się opłaca? Okazuje się, że można dom czy mieszkanie ogrzewać prądem i do tego będzie to tanie. Ale o tym w jednym z kolejnych wpisów Dodatku Budowlanego.

Źródło: www.powietrze.malopolska.pl i Nowotarski Alarm Smogowy