Janosik. Gont na miarę XXI wieku

8 lat ago Warsztat Medialny 0

Wymarzony dom z płazów, do tego kryty gontem – to marzenie każdego. Szczególnie na Podhalu, gdzie tradycja wciąż jest żywa.

Zwykle jednak marzenia rozbijały się w zderzeniu z realiami ekonomicznymi. Gont jest czasochłonny tak w produkcji, jak i w ułożeniu. Co za tym idzie, to materiał drogi i wymagający częstej konserwacji, stąd niezbyt trwały.

W efekcie na stylowy drewniany dach mogli sobie pozwolić tylko nieliczni.

A że podhalańskie potrzeby najlepiej rozumieją przedsiębiorcy działający właśnie tu – rabczański Blachotrapez właśnie opatentował unikalną blachodachówkę.

Janosik

gont-blaszany-janosik-to-polaczenie-tradycji-z-nowoczesnoscia-fot-blachotrapez_
Janosik łączy tradycję z nowoczesnością.

To połączenie nowoczesnej technologii, łatwego montażu i tradycyjnego wzornictwa. Spoglądając na dom kryty takim rodzajem blaszanej dachówki, trudno rozpoznać, że nie jest to drewniane poszycie, podobne do tego z czasów Witkiewicza. Góralska chałupa, tyle że w nowoczesnym wydaniu, staje się oto stylowym elementem dostępnym dla każdego.

– Budując dom w góralskim stylu lub tylko wyposażając go w góralskie elementy, warto zdecydować się na tradycyjny gont. I nie musimy tutaj rozważać jedynie drewnianego pokrycia, gdyż na rynku istnieje ciekawe, innowacyjne rozwiązanie, a mianowicie gont blaszany Janosik, który do złudzenia przypomina strukturę drewna. Jest przy tym funkcjonalny, nie wymaga częstej konserwacji – mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy.

Planując budowę domu warto zadać sobie pytanie o to, jakim warunkom powinien odpowiadać idealny dach. Przede wszystkim musi zapewnić bezpieczeństwo. Ważne jest, by był trwały i spełniał swe funkcje przez lata. Musi być odporny na trudne warunki atmosferyczne, takie jak silne promieniowanie słoneczne czy opady deszczu i napór śniegu. To ważne nie tylko w podhalańskim klimacie, choć to właśnie względy praktyczne ukształtowany charakterystycznie stromy, dwuspadowy dach. Wszystko po to, by nadmiar śniegu na nim nie zalegał.

Dobry dach

Doskonałym wyjściem jest zastosowanie blachodachówki. Decydując się na nią, musimy zwrócić uwagę na to, czy i ile lat gwarancji otrzymujemy ze strony producenta. – Dobry dach to gwarancja bezpieczeństwa domowników oraz mniejsze koszty eksploatacji. Pamiętajmy jednak, że sama blacha nie gwarantuje sukcesu. Ogromnie ważne jest bowiem jej fachowe zamontowanie. Dzięki temu unikniemy przecieków oraz utraty ciepła przez dach – radzi Antoni Luberda.

Połączenie tradycji z innowacyjną technologią i nowoczesnym designem okazuje się możliwe do zastosowania i stosunkowo proste. Co ciekawe, to rozwiązanie jest o wiele tańsze niż klasyczne pokrycia. Warto o tym pamiętać podczas projektowania nowego domu lub szukania inspiracji podczas gruntownego remontu.

Specjaliści z Blachotrapezu przekonują, że Janosik to wzór nie tylko opatentowany, ale także charakteryzujący się wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Wykorzystanie najlepszych materiałów skłoniło firmę do wydania aż 35-letniej pisemnej gwarancji, a powłoka jest odporna nie tylko na korozję, ale także zarysowania czy ścieranie. Wzmożona ochrona przed promieniowaniem ma zapewnić oryginalny, ciemny kolor na lata. Zaletą janosika jest również prosty montaż – materiał układa się z obu stron „na cegiełkę”.

montaz-dachowki-lepiej-pozostawic-fachowcom-fot-blachotrapez
Montaż dachówki lepiej powierzyć fachowcom.