Drzwi do kawalerki czyli sposób na przestrzeń

8 lat ago Warsztat Medialny 0

Dobór drzwi to nie tylko problem przy budowie domu. Jeszcze bardziej istotny, jeśli urządzamy małe mieszkanie. A co, gdy chcemy zrobić wszystko, by jak najlepiej urządzić i zaaranżować kawalerkę?

Wydawałoby się, że to zwykle lokum dla studenta lub singla na dorobku. Jednak życie nieraz pokazuje, że M-1 to także standard dla małżeństwa czy  małej rodziny. W tym momencie zagospodarowanie każdego centymetra ma ogromne znaczenie. Także istotne jest optyczne poszerzanie wnętrza. By to, co niewielkie, przynajmniej wydało się bardziej przestronne.

A skoro każdy szczegół jest istotny, to tym bardziej nie możemy pominąć drzwi do kawalerki. Zarówno wejściowych, jak i wewnątrz mieszkania.

Drzwi do kawalerki – jasne barwy powiększają

Oczywiście, dobierając drzwi, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolorystyczne powiązanie z wystrojem pomieszczeń. Nawet odważnie kontrastowe rozwiązania muszą mieć swoje uzasadnienie. – Aby drzwi wewnętrzne w kawalerce wyglądały ciekawie, zadbajmy, by sposób ich wykończenia współgrał z kolorami i fakturą ścian, podłogi czy listew przypodłogowych – radzi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, producenta drzwi drewnianych.Trzeba jednak pamiętać, że ciemne barwy optycznie pomniejszają powierzchnię, tym bardziej powodując wrażenie przepełnionego wnętrza naszej kawalerki. – Kompromisowym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń są drzwi wewnętrzne w jasnych kolorach: bieli, beżu czy naturalnego, jasnobrązowego wybarwienia drewna – przekonuje Czesław Suski. – Rozjaśnią one wnętrze, gdy inne elementy będą miały ciemniejszą tonację. Ze ścianami i podłogą w jasnych barwach będą współgrały bez efektu przesytu – dodaje.

A jeśli koniecznie chcemy, by nasze wnętrza zdobiły drzwi w ciemnych tonacjach, jak wenge czy heban, rozwiązaniem będzie wybór takich, które mają jak najwięcej przeszkleń w mlecznych odcieniach, jak i stosowanie metalicznych okuć.

Drzwi do kawalerki i aranżacja wnętrza

Aranżacja kawalerki to niezwykle istotna sprawa. W końcu na niewielkiej powierzchni musimy pogodzić rolę sypialni, jadalni, pracowni i pokoju dziennego. O stawianiu ścian nie ma mowy, bo nie ma na to miejsca. Jednak rozwiązaniem mogą okazać się właśnie drzwi. – W takiej funkcji doskonale sprawdzą się teleskopowe drzwi przesuwne, które po zasunięciu będą dodatkową ścianką, nadającą intymności pomieszczeniu – mówi ekspert firmy CAL. – Wygląd drzwi przesuwnych powinien być spójny z innymi drzwiami w pomieszczeniu, co utrzyma ład aranżacji wnętrza.

Tu także musimy pamiętać o świetle. Drzwi wewnętrzne musimy dobierać tak, by przepuszczały jak najwięcej światła. To przeszklenia mają spowodować, że siadając za biurkiem po ich zamknięciu nie będziemy się czuć jak w składziku na szczotki, tylko w naszym małym, ale przyjaznym biurze.