Ogrzewanie podłogowe – sposób na drewnianą posadzkę w domu
8 lat ago Warsztat Medialny 0
Boso po domu, gdy mróz trzaska za oknem? Wszystko jest możliwe jeśli tylko zamontujesz pod drewnianą deską ogrzewanie podłogowe.
Wydawałoby się, że ogrzewanie podłogowe to pomysł dobry tam, gdzie na podłodze leżą zimne zwykle, ceramiczne płytki. Ale przecież ciepło może być także zainstalowane pod podłogą drewnianą. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad.
Ciepła deska zamiast żeberka
Można powiedzieć, że dorastaliśmy w cieniu kaloryfera. Najpierw potężnego, żeliwnego, potem nieco mniejszych i zgrabniejszych grzejników aluminiowych czy blaszanych. Jakoś trudno było sobie wyobrazić inną opcję. Ale w końcu podobnie myśleli nasi rodzice i dziadkowie paląc „na pokojach” w kaflowych piecach. Czas wszystko zmienia.
I przyniósł coraz powszechniej stosowaną kolejną nowość – ogrzewanie podłogowe. Choć właściwie nie można mówić o tego typu instalacjach w kategorii nowości. Przecież znane są od lat. Mimo to, do domów i mieszkań wciąż przenikają dość nieśmiało. Wciąż pokutuje obawa typu: a co się stanie jeśli rurka się rozszczelni, albo kabelek pęknie? Zrywamy podłogę? W końcu przecież rury do kaloryferów też kryje się w ścianach i nikt jeszcze z tego powodu domu nie burzył.
Bosa stopa na parkiecie – to perspektywa kusząca. Tak bardzo, że chciałoby się zaryzykować. A skoro tak, to coś konkretnego trzeba wybrać. Choć właściwie eksperci podpowiadają, że wyboru nie ma. Przynajmniej jeśli chodzi o podłogę z deski. Podejmując decyzję czy chcemy mieć ogrzewanie elektryczne czy wodne – w przypadku drewna – pozostaje nam montaż rurek. Ogrzewanie elektryczne wiąże się z dużymi skokami ciepła, a to może powodować naruszenie struktury desek. Woda ze swej natury płynna – płynnie także zmienia swą ciepłotę. A drewno to lubi.
Ogrzewanie podłogowe – dąb lub egzotyka
A skoro już wybrałeś instalację to zawczasu pomyśl o wyborze odpowiedniej podłogi.
– Najodpowiedniejszym rozwiązaniem są deski warstwowe, które powinny być wykonane z drewna sezonowanego – przekonuje Krzysztof Krusiewicz, ekspert serwisu Parkiety24. – Warto zwrócić uwagę również na parametry techniczne drewna. Przy ogrzewaniu podłogowym materiał powinien cechować się niskim oporem cieplnym, niskim współczynnikiem skurczu, stabilnością oraz dobrą higroskopijnością. Najlepsze na ogrzewanie podłogowe są gatunki egzotyczne oraz dąb.
Pamiętaj, że ogrzewanie podłogowe to nie tylko wygoda chodzenia boso czy estetyka ścian bez kaloryferów, ale w perspektywie czasu także oszczędność. Nie powoduje ono dużych ruchów powietrza, co jest rozwiązaniem korzystnym dla alergików. Regularne rozmieszczenie przewodów grzewczych daje też szansę na równomierne dostarczanie ciepła. Tym samym potrzeba go mniej niż w przypadku kaloryfera, który musi zapracować na całe pomieszczenie.
O czym trzeba więc pamiętać montując ogrzewanie podłogowe?
– Po pierwsze w okolicy okien i ścian szczytowych przewody grzewcze należy rozmieścić gęściej, ze względu na panującą tam często niższą temperaturę – podkreśla ekspert serwisu Parkiety24. – Po drugie montaż materiału podłogowego może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu tzw. procesu wygrzania wylewki, który trwa około 30 dni. Ważne jest, by pamiętać, że podłogę zawsze montuje się na wyłączonym ogrzewaniu. Konieczne jest także przestrzeganie zasad użytkowania podłogi na ogrzewaniu podłogowym. W pomieszczeniach wykorzystujących to rozwiązanie maksymalna temperatura posadzki nie może przekraczać 27 stopni, a wilgotność powinna utrzymywać się w granicach 40-50%.
Ogrzewanie podłogowe na plus czy minus?
A wady wodnego ogrzewania podłogowego? Osiąga niższą temperaturę maksymalną niż kaloryfer, jest też czasochłonne i kosztowne w montażu. Jednak pamiętaj, że działa większej powierzchni, stwarza w domu przyjemny klimat, a w perspektywie także oszczędności. Warto? Sam decyduj!
Więcej o podłogach drewnianych, parkietach i panelach laminowanych przeczytasz na: www.parkiety24.pl