Stodoła do zamieszkania czyli nowy trend w architekturze

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Prosta forma, brak elementów zakłócających jak balkony czy wykusze, a nawet okapy dachowe – czy stodoła do zamieszkania zyska zwolenników?

Jeszcze kiedyś stodoła była po prostu budynkiem gospodarczym o prostej formie. Jej celem było pomieszczenie siana czy maszyn gospodarczych. Dziś bryła stodoły trafiła na deski architektów, którzy stworzyli nowy styl. W nowoczesnych stodołach do zamieszkania żyją ludzie i tego typu budynki – awangardowe ale i funkcjonalne coraz częściej znajdujemy także na Podhalu.

Stodoła do zamieszkania – budynek praktyczny

stodoła do zamieszkaniaCo poza oryginalna formą stanowi o atrakcyjności nowego trendu? Prosta bryła przypominająca wiejskie zabudowania zdaniem niektórych to „królowa współczesnej architektury”.

Minimalistyczne budynki na planie prostokąta  z dwuspadowym dachem bez okapów ze swym wiejskim pierwowzorem łączy jedynie kształt. Tymczasem wbrew pozorom to nowoczesne domy stanowiące odzwierciedlenie najnowszych trendów architektonicznych. Ich projektanci stawiają nacisk na zgodę z naturą, uwzględniając otoczenie. Jednak stodoła sprawdza się nie tylko w wiejskim krajobrazie, ale także – a może przede wszystkim – w miejskim gąszczu.

Mając charakterystyczną, podłużną formę, zbudowane na planie prostokąta łatwo je posadowić tam, gdzie miejsca brakuje. Także założenia okazują się dość praktyczne. Minimalistyczny charakter, konstrukcja bez elementów zakłócających prostotę jak balkony czy wykusze sprawiają, że stodoła idealnie sprawdzi się więc na niewielkich i wąskich działkach. A, że dodatkowo pozbawione są okien po jednej ze stron, można je wznieść przy granicy posesji, zwiększając tym samym teren, który zagospodarować można na ogród.

Stodoła do zamieszkania – dach ma być bez okapu

stodoła do zamieszkaniaJedna z charakterystycznych i wyróżniających się cech stodoły jest jej dach. Nie ma tu miejsca na skomplikowane załamania i formy – połać ma być dwuspadowa. Tylko jak w takim przypadku poradzić sobie z systemem rynnowym?

– W przypadku budynków o tak minimalistycznej formie ważny jest każdy, nawet najdrobniejszy szczegół – przekonuje Anna Góral, ekspert firmy Galeco, producenta systemów rynnowych. – Nie bez znaczenia pozostaje więc sam system odprowadzania wody, którego elementy w tradycyjnych budynkach zwykle są widoczne. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają nam dopasować system rynnowy do dachów pozbawionych klasycznego okapu. Polegają one na zamontowaniu zarówno rynien, jak i rur spustowych w warstwie izolacyjnej budynku oraz przykryciu tych elementów specjalną maskownicą, dzięki której całość zyskuje jednolity i harmonijny wygląd. Ponadto system ten jest w 100% szczelny, a dodatkową jego zaletę stanowi również sam kształt rynny. Jej kwadratowy przekrój zapewnia jeszcze większą wydajność, a to oznacza, że system jest w stanie efektywniej odprowadzić wodę z dachu niż tradycyjny, półokrągły model – dodaje.

Stodoła do zamieszkania – minimum formy, maksimum wyrazu

stodoła do zamieszkaniaStodoła jednak wbrew wyobrażeniom wcale nie jest bryłą bez wyrazu. Prosta w założeniu forma stanowi także doskonały punkt wyjścia dla architekta dając możliwość zabawy fakturami, mieszanie kolorów czy niespotykanych materiałów. To także łączenie drewna i kamienia, stosowanie kontrastów, uwydatnianie słoi w drewnie czy pęknięć na cegłach. Jak się okazuje – taki typ architektury zyskuje coraz więcej zwolenników. Domy – stodoły możemy spotkać między innymi w Nowym Targu czy Chabówce.

– Według prowadzonych statystyk, nasz system bezokapowy został zainstalowany już na ponad 3600 budynkach – zauważa ekspert Galeco. – To dość sporo, zważywszy na to, że budynków przypominających stodoły jest w Polsce jeszcze stosunkowo niewiele, bo jedynie kilka tysięcy. Liczba ta jednak stale rośnie i przewidujemy, że już niedługo, polskie inwestycje będą w większości przypominały swoim kształtem znane z wiejskich krajobrazów proste budynki, chatki z dwuspadowym dachem, czyli stodoły .

Reklama

Czy wkrótce będziemy świadkami masowego, architektonicznego odejścia od dotychczasowych dworkowych form na rzecz minimalistycznych stodół – czas pokaże. Choć może i obecna atrakcyjność stodół opiera się też na tym, że są rzadko spotykane i oryginalne.