Jak zrobić porządek w ogrodzie

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Porządki wokół domu to nie tylko mozolna praca, ale i końcowa, niepowtarzalna satysfakcja.

Jak zrobić porządek w ogrodzieDla tych, którzy dopiero się obudzili z letargu i właśnie przypomnieli sobie o przydomowych porządkach, mamy garść porad. Od czego zacząć i jak zorganizować pracę, gdy na samą myśl o jej nagromadzeniu dostajemy gęsiej skórki?

Jak zrobić porządek w ogrodzie? Najpierw góra…

Bardzo ważne na samym początku jest to, czego nie dostrzegamy. A może mieć duży wpływ na elewację naszego domu. Zanim zaczniemy zajmować się porządkami w ogródku i rabatkami, warto zadrzeć głowę  i zacząć od samej góry.

Jeśli jesteśmy właścicielami okazałego ogrodu z leciwymi drzewami, koniecznie trzeba zacząć od sprawdzenia ich stanu. Liściaste warto przyciąć, a stare czy chore gałęzie musimy usunąć. Teraz jest też dobry moment na przerzedzenie korony, o ile drzewa rosną zbyt gęsto.

Podobnie porządki na zewnątrz domu trzeba zacząć od partii najwyższej – trzeba przejrzeć orynnowanie, bo zalegające liście mogą tamować przepływ wody. A ta, brudna, wydobywając się w niewłaściwym miejscu, sprawi nam przykrą niespodziankę, brudząc elewację. Łopatką wydobywamy więc ewentualne śmieci, a potem wszystko przepłukujemy wodą pod ciśnieniem.

Eksperci z firmy Galeco, producenta rynien, radzą, aby przy okazji zwrócić uwagę na zarysowania, korozję i uszkodzenia mechaniczne, które mogą spowodować nieszczelność. Jeżeli rynna już przecieka, to dzieje się to zwykle na połączeniach elementów orynnowania. Najczęściej to skutek deformacji i błędów popełnionych przez ekipę montażową. Większość problemów można łatwo wyeliminować, zaklejając je specjalnym środkiem uszczelniającym. Jednak poważniejsze naprawy lepiej już zlecić fachowcom.

 …potem dół

Jak zrobić porządek w ogrodziePo zejściu z wysokości czas spojrzeć pod nogi i zająć się ogrodem. To ulubiona czynność tych, którzy kochają swoje rabatki i potrafią o nie dbać niczym o własne dzieci.

Zaczynamy od podstawowych czynności. Wyczesanie trawnika grabiami, żeby usunąć stare liście i gałęzie, to ABC wiosennych porządków. To nie tylko kwestia estetyki – zabieg dodatkowo pobudzi do wzrostu źdźbła trawy i napowietrzy darń.

Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, przybici ciągnącą się w nieskończoność zimową aurą, powinni teraz odsłonić rośliny – torf i korę, które je przykrywały, chroniąc przed mrozem, pozostawiamy jako ściółkę. Ale liście, słomę czy gałęzie iglaków wyrzucamy na kompost.

Gdy już uporamy się z najcięższymi pracami, pozostaje jeszcze rzut oka na elewację domu. Jeśli jest mocno zabrudzona, warto jeszcze raz sięgnąć po myjkę ciśnieniową i przemyć ją wodą z dodatkiem specjalnych detergentów do mycia fasad. Potem przemywamy czystą wodą. Jeśli to nie pomoże, trzeba się zastanowić, czy nie nadszedł właśnie czas sięgnięcia po pędzel i farbę, by efekt olśnił nas i naszych sąsiadów.

 

A na koniec nagroda

Wydaje się trudne i czasochłonne? Nie, jeśli wszystko odpowiednio zorganizujemy i zaplanujemy. Pamiętając o kolejności zadań, możemy sobie wszystko rozłożyć nawet na cały tydzień, zaprzęgając do pracy domowników.

Nagrodą dla wszystkich będzie cudowne samopoczucie podczas popołudniowej kawy na balkonie czy miłe momenty za ogrodowym stołem przy wieczornej lampce wina. Zmotywowani?

Jak zrobić porządek w ogrodzie