9 narzędzi , które musisz mieć jesienią – niezbędnik ogrodowy

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Koniec października to ostatni dzwonek na przeprowadzenie prac przy domu nim zaskoczy zima. Wraz z Przydomu.pl przygotowaliśmy niezbędnik ogrodowy.

Skoro nie ma śniegu, a słońce od czasu do czasu jeszcze pozwala spędzić miło czas w słońcu czas wyruszyć do pracy. A zajęć nie zabraknie.

Za co się wziąć w pierwszej kolejności i jakie skompletować narzędzia? To możemy zaplanować siedząc wygodnie przed komputerem. Po niezbędne rzeczy nie musimy biec do marketu budowlanego. Zamiast tego możemy sobie spokojnie  skompletować zamówienie nie ruszając się sprzed komputera, a cały towar z Przydomu.pl pod drzwi przywiezie nam. A może raczej do ogrodowego składzika

Jesienny niezbędnik ogrodowy nr 1. Grabie

Niezbędnik ogrodowy

Zacznijmy od tego, z czego jesień słynie – czyli od sprzątania liści. To miłe i romantyczne gdy pod stopami mamy kolorowy i szeleszczący dywan, ale z czasem zmieni się on w gnijącą na deszczu i pod śniegiem biomasę. Lepiej więc nie dopuścić do bałaganu, który może przynieść także odbarwienia i choroby, z takim trudem pielęgnowanego, trawnika.

Z pomocą przyjdą grabie – najlepiej te wachlarzowe, przygotowane specjalnie z myślą o sprzątaniu liści. Są szersze niż zwykłe, dzięki czemu jednym ruchem jesteśmy w stanie zebrać większą ilość liści.

Jesienny niezbędnik ogrodowy nr 2. Dmuchawa lub odkurzacz

Dla tych, którzy nie lubią gimnastyki z grabiami są też dostępne bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia. W sklepie można kupić różnego rodzaju dmuchawy i odkurzacze do liści. To nie tylko wygoda, ale i szybsze tempo pracy. Dla zabieganych – rozwiązanie niezbędne. Poza tym, łatwiej tym sposobem zdmuchnąć liście ze żwirowej alejki tak, by nie pozbierać przy okazji kamyków.

Jesienny niezbędnik ogrodowy nr 3. Taczki

Pozostaje nam jeszcze pozbierać i wywieźć nagromadzone liście. Bez porządnej taczki się nie obejdzie. Można zaopatrzyć się w solidną, metalową lub budżetową, plastikową wersję jednokółki, która do jesiennych prac zupełnie nam wystarczy.

Jesienny niezbędnik ogrodowy nr 4. Kosz ogrodowy

Jeśli nie masz dużego składzika na narzędzia, czyli nie za bardzo masz gdzie przechowywać taczkę – jest dla niej ciekawa alternatywa. To specjalne ogrodowe kosze, wykonane z mocnego materiału, które po zakończonej pracy można zwinąć, by nie zajmowały miejsca.

Niezbędnik ogrodowyJesienny niezbędnik ogrodowy nr 5. Kompostownik

Zebranych liści lepiej nie wyrzucać – będzie można wiosną zagospodarować je jako doskonały nawóz – kompost. Jeśli tylko masz kawałek ogrodu, w którym można postawić niewielki kompostownik, warto to zrobić. Liście, trawa, ale także obierki z kuchni – zamiast wylądować na śmietniku, mogą stanowić doskonałą odżywkę dla roślin. Gotowy, plastikowy kompostownik również można zamówić w sklepie internetowym. Konstrukcja z tworzywa sztucznego jest nie tylko trwała, ale nie wymaga również konserwacji, tak jak jej drewniane odpowiedniki. Jeśli zdecydujesz się na postawienie takiego kompostownika w swoim ogrodzie, masz pewność, że kącik przeznaczony na produkcję nawozu będzie wyglądał estetycznie.

Jesienny niezbędnik ogrodowy nr 6. Aerator i wertykulator

Jeśli trawnik mamy już posprzątany – dobrze przed zimą jeszcze raz go napowietrzyć. Najlepiej teraz, by systemy korzeniowe zdołały się zregenerować i umocnić przed mrozami. Możemy się zaopatrzyć w specjalne aeratory i wertykulatory dostępne stosownie do wielkości ogrodu i zasobności portfela. A jeśli masz niewielki trawnik, który łatwo przemierzyć w kilku krokach – możesz zaopatrzyć się w specjalne klapki czyli aerator sandałowy nakładany na buty.

Niezbędnik ogrodowyJesienny niezbędnik ogrodowy nr 7. Cebule i koszyczek na cebule

Jeśli pogoda na to pozwoli, pod koniec października, można posadzić w ogrodzie cebulki kwiatowe np. tulipanów, przebiśniegów czy irysów. Czas najwyższy, by wykorzystać jeszcze ostatnie momenty jesiennego ciepła. A żeby zabezpieczyć cebulki przed gryzoniami, warto kupić specjalne koszyczki do sadzenia cebul. Jednak nie ryzykujmy z sadzeniem cebulek, jeśli noce są mroźne! Gdy na zewnątrz panuje już chłód, możemy pokusić się o pędzenie cebulek kwiatowych, które polega na przyspieszeniu kwitnienia roślin cebulowych. Przy tym zabiegu wykorzystamy kolorowe donice, które dostępne są w sklepie Przydomu.pl.

Jesienny niezbędnik ogrodowy nr 8. Sadzonki

Mamy jeszcze czas, by posadzić liściaste drzewa i krzewy. W tym celu pomocne będą trwałe szpadle  oraz, jeśli decydujemy się na sadzenie roślin rosnących w kwaśnym środowisku, warto zapewnić im odpowiednie podłoże.

Jesienny niezbędnik ogrodowy nr 9. Chochoł na miarę czasów czyli kapturek z agrowłókniny

Z czasem trzeba będzie coraz częściej zerkać na słupek rtęci termometru za oknem. Wszystko po to, by w odpowiednim momencie zabezpieczyć pędy roślin przed zimowymi mrozami. Czasy słomianych chochołów odchodzą w niepamięć – kto jeszcze ma przy domu snop zboża? Dziś słoma z maszyn wypada w balotach, a czymś takim róży nie obłożysz. A skoro tak, to trzeba pomyśleć o zamienniku. Skoro w internetowym sklepie można znaleźć niemal wszystko – są też specjalne kołderki i kapturki z agrowłókniny do osłonięcia krzewów.To praktycznie ostatni etap przygotowań do zimy. Teraz wystarczy już zaopatrzyć się w zapas drewna i herbaty z dodatkiem, by w cieple kominka czekać na pierwszy śnieg.

Przeczytaj też: Jak zrobić porządek w ogrodzie