Drzwi wejściowe – efekt piorunujący

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Spraw, by goście oniemieli z zachwytu pukając do twych drzwi. Podpowiadamy co zrobić, by drzwi wejściowe nie pozwalały im przejść przez próg obojętnie.

Drzwi wejściowe są wizytówką całego domu. Wygląd wiele mówi o mieszkańcach, mimo że już dawno przestaliśmy przykręcać do nich wizytówki z nazwiskiem. Wiadomo – ochrona danych i spokój mieszkańcy cenią sobie nade wszystko. Ale równocześnie zależy nam coraz bardziej, przy przechodzień zwrócił uwagę na piękny i niebanalny ogród, trawnik, ale i samo wejście. Bo dobrze zaaranżowane zrobi wrażenie także na tych, którzy przychodzą do nas z wizytą. To szczególnie  ważne, bo pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Wiedzą o tym doskonale nie tylko eksperci od zasobów ludzkich, ale i dekoratorzy wnętrz.

Drzwi wejściowe i bajkowy świat roślin

Warto poświęcić nieco czasu, by nasze wejście zachęcało do przekroczenia progu. Zależy to nie tylko od najwyższej klasy drzwi, o czym dobrze wiedzą także ich producenci. Sukces jest wynikiem właściwego zaaranżowania całej przestrzeni. A tę najlepiej zorganizować na zielono. Przecież rośliny zapewniają swoisty klimat, a doskonały efekt osiągniemy sami, bez pomocy architekta krajobrazu.

Podstawą będzie odpowiedni dobór gatunków roślin. Wiosną i latem lepiej położyć nacisk na kwiaty i ich kolory ożywiające całe otoczenie.  Petunie, różaneczniki czy kolorowe pokrzywki brazylijskie swymi płatkami będą cieszyć oko wracających z pracy i szkoły domowników.

Ciekawym rozwiązaniem będzie posadzenie drzewek owocowych. I nie chodzi tu o sad przed drzwiami, ale odmiany ozdobne, jak uprawiane w donicach jabłonie i grusze kolumnowe, których korony osiągają średnicę ok. 60 cm. Ogrodnicy podpowiedzą jeszcze, by nie zapominać o pospolitych ziołach, które stworzą interesujące kompozycje swymi bujnymi liśćmi i dekoracyjnymi kwiatami. Warto posiać w donicy bazylię, cząber, estragon, melisę, rozmaryn, szałwię czy tymianek. Trudno przejść obok nich obojętnie za sprawą niesamowitego zapachu. A przy okazji w porze obiadowej zioła znajdą też dodatkowe zastosowanie.

Zima także nie jest porą, w której wokół drzwi musi być ponuro. Wystarczy posadzić w donicach karłowate krzewy iglaste. Dobrze znoszą one niskie temperatury, a umieszczone w dużych, dekoracyjnych donicach będą stanowić efektowny element aranżacji przestrzeni. W tym przypadku także mamy wiele możliwości – od wolno rosnących odmian jałowca, przez świerki i sosny, a na klonach palmowych skończywszy.

Drzwi wejściowe niech będą też funkcjonalne

Nie możemy oczywiście zapomnieć o samych drzwiach, tym bardziej że i tu pojawiają się nowe rozwiązania i mody. Do dyspozycji mamy nie tylko różne kolory, fasony, ale i style. Trzeba jednak pamiętać, by stanowiły one spójną całość z elewacją, ale także były kontynuacją tego, co panuje wewnątrz domu. Estetyka nie powinna przesłaniać równie ważnej roli, jaką jest funkcjonalność. Pamiętajmy przy tym, że główną funkcją drzwi wejściowych jest ochrona przed włamaniem. Na co zwracać uwagę, przymierzając się do zakupu drzwi?

– Warto pamiętać, że wybierając drzwi frontowe, należy kierować się nie tylko designem, ale także naszym bezpieczeństwem i jakością materiałów. Niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się drzwi drewniane, które charakteryzują się trwałością, dobrymi parametrami izolacyjności i urokiem, jakiego dodają inwestycji – przekonuje Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski, oferującej stolarkę otworową.

To nie wszystko, bo kolejnym istotnym czynnikiem, szczególnie na Podhalu, jest także wysoka ochrona cieplna.

– Dobre modele to takie, których współczynnik U, określający przenikalność cieplną, jest na poziomie od 0,88 W. Obok izolacyjności termicznej równie ważny jest poziom ochrony akustycznej. To aspekt szczególnie istotny w przypadku budynków usytuowanych w bliskim sąsiedztwie ruchliwej drogi. By drzwi wejściowe skutecznie odgradzały nas od hałasu dochodzącego z zewnątrz, muszą mieć masywną konstrukcję, co najmniej dwie uszczelki i odpowiednie wypełnienia w postaci płycin oraz szyb – dodaje ekspert.

Drzwi i ich równie ważne akcesoria 

Pozostaje jeszcze kwestia dodatków, które są nie mniej ważnym elementem naszej domowej wizytówki. Skrupulatnie dobierajmy klamki, oświetlenie, a nawet zwykłą wycieraczkę. Okucia powinny kolorem i kształtem nawiązywać do stylistyki całego budynku. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem aranżacji jest oświetlenie posesji. Właściwie rozmieszczone punkty świetlne podkreślą atuty budynku i ogrodu. Warto wybrać niskie lampki solarne wzdłuż ścieżki wiodącej od bramy do drzwi wejściowych. Zadbajmy również o światło nad drzwiami, najlepiej z wbudowanym czujnikiem ruchu.

Pomyślmy też o zadaszeniu, które zabezpieczy drzwi przed ulewami, śnieżycami czy palącym słońcem. W końcu doskonałe i efektowne drzwi mają cieszyć oko przez długie lata.

Czytaj też: Najlepsze okna – parametry i dodatki