Najlepsze okna – ważne parametry i dodatki

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Na co zwrócić uwagę, by były nie tylko efektowne, ale i efektywne jeśli chodzi o oszczędność ciepła w domu? Najlepsze okna wybieramy z uwagą, bo  przez szybę wraz ze stratami ciepła uciekają pieniądze.

Wiosna wybucha za oknem. A to oznacza, że coraz częściej spoglądamy przez szybę. Co zrobić, by nie denerwować się za każdym spojrzeniem powtarzając, że można było wybrać najlepsze okna? Może więc warto zapłacić więcej na początku, by poczuć oszczędności przez całe lata?

Najlepsze okna – między naturą, a tworzywem

Tu kryje  się pułapka jeśli chodzi o myślenie o oszczędnościach. Zazwyczaj budując czy remontując dom szukamy jak najtańszych materiałów, bo koszty całej inwestycji i tak często są astronomiczne. Stąd na wybór pomiędzy stolarka drewnianą i PVC spoglądamy często przez pryzmat ceny zakupu.  Tymczasem to długoterminowa inwestycja, a w takim przypadku nierzadko okazuje się, że to, co tanie przy zakupie, okazuje się drogie w utrzymaniu. Warto być skrupulatnym i dobrze skalkulować rzeczywiste koszty.

Jak wypada porównanie cen pomiędzy oknami PVC a drewnianymi?

Wszystko zależy od producenta i ustalonej przez niego polityki cenowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić się do kilku specjalistów z prośbą o przygotowanie wycen produktów pochodzących od różnych wytwórców – zauważa Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski, polskiego producenta okien i drzwi. – Warto zwrócić uwagę na to, że okna wykonane z PVC jedynie w początkowym okresie mniej obciążają budżet domowy. Drewniana stolarka okienna natomiast, mimo, że jej zakup jest droższy od tej wykonanej z tworzywa sztucznego, jest inwestycją, która się zwraca, a nawet procentuje. Ponadto dzięki możliwości wyboru spośród wielu dostępnych kolorów i linii stylistycznych można doskonale podkreślić indywidualny charakter domu. Stolarka drewniana dodaje wnętrzu ciepła, szyku i elegancji, a także znacząco podnosi wartość inwestycji. Sprawia, że dom staje się bardziej prestiżowy i świadczy o tym, że dla jego właścicieli jest czymś więcej niż tylko miejscem do przebywania.

Najlepsze okna – kwestia klasy czy profilu?

najlepsze okna Kolejny istotny szczegół, na który trzeba zwrócić uwagę to klasa i grubość profilu. Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o symbole? W przypadku okien z PVC mamy do wyboru klasy A, B i C. A oznacza największą stabilność okna, najlepsze właściwości termoizolacyjne oraz ochronę przed hałasem.

Grubość profili stolarki drewnianej zależy od producenta. Na rynku dostępne są wielkości: 68, 78, 88 i 92 mm. Wykonane są one zwykle z drewna klejonego trzy- lub czterowarstwowo. 

Im grubość profilu jest większa, tym okna mają wyższe parametry izolacyjne. Są więc „cieplejsze” i lepiej wyciszają odgłosy ulicy. W efekcie zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

 

Najlepsze okna – szyby w oknach i tajemniczy współczynnik U

Przyszłe oszczędności zależą też dużej mierze od zamontowanej szyby. Wszak to jej powierzchnia stanowi największą część okna. Powinna więc ona zapewnić odpowiednią izolację cieplną jak i i akustyczną.

Większość przeszkleń zbudowana jest z dwóch lub trzech szyb, które oddzielone są od siebie ramkami dystansowymi – przypomina nasz ekspert. – Zestaw szybowy wypełnia się gazem szlachetnym takim jak argon czy ksenon, co znacząco podnosi wartość izolacyjności cieplnej stolarki. Dodając „ciepłą ramkę” międzyszybową niweluje się wychładzanie szyby przy krawędzi, znacznie poprawiając izolacyjność cieplną okna. Dzięki temu możliwe jest również ograniczenie występowania zjawiska wykraplania się pary wodnej na jego powierzchni.

Wszystko da się zmierzyć i opisać – także właściwości termoizolacyjne i akustyczne okna. To jeden z tych parametrów, na które zwracamy szczególną uwagę, gdy myślimy o przyszłych oszczędnościach. Współczynnik „U” określa ilość ciepła, która przenika przez szybę przy różnicy temperatury po obu stronach. Im współczynnik ten jest niższy, tym okno lepiej utrzymuje ciepło.

Parametr izolacyjności akustycznej świadczy natomiast o stopniu ochrony przed hałasem zewnętrznym, takim jak ruch uliczny czy chociażby zabawa dzieci. Tu sprawa jest skomplikowana i aby idealnie dopasować ten współczynnik do potrzeb rodziny, należy przede wszystkim określić stopień docierającego z zewnątrz hałasu i wymagania mieszkańców. Wyznaczeniem tego współczynnika zajmują się z reguły profesjonaliści. Im wyższy wskaźnik tym izolacyjność akustyczna jest lepsza. Trzeba się tylko zastanowić czy mieszkając na skraju lasu potrzebujemy okna o parametrach potrzebnych w okolicy lotniska.  

Najlepsze okna – diabeł tkwi w dodatkach

Potrafią wiele zmienić, choć są uznawane jedynie za „dodatek”. Każdy producent oferuje różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe. Nad czym warto się zastanowić?

Na specjalne zamówienie producenci oferują klientom szereg opcji podnoszących komfort użytkowania okien. Coraz częściej możemy spotkać się z systemami antywyważeniowymi lub kontaktronami. Te ostatnie można podłączyć do instalacji alarmowej lub wykorzystać do procesów automatyzacji budynku. Elementy te skutecznie zabezpieczają dom przed kradzieżą i informują mieszkańców o próbie włamania. „Szyba bezpieczna” natomiast zwiększa ochronę przed rozbiciem, a dzięki zastosowaniu folii ochronnej – również przed skaleczeniem w przypadku jej stłuczenia. Elementem, który wybierają zwykle rodzice, jest okno z funkcją Baby Safe. Bez problemu można je uchylać, ale otworzyć jedynie po uprzednim przekręceniu kluczyka – dodaje Mariusz Kubik z marki Urzędowski.

Jak się okazuje – wybór okien to nie tylko kwestia koloru i wymiarów. Jest wiele czynników i parametrów, od których będzie zależeć nasze przyszłe zadowolenie.  Na pytanie co się opłaca – trzeba odpowiedzieć sobie samemu po wcześniejszym przemyśleniu i przeliczeniu. Tym bardziej, że najlepsze okna służyć będą pokoleniom. Także w przypadku okien drewnianych – nie ma mowy o łuszczeniu się lakieru czy wypaczaniu ram. Długowieczność drewnianych produktów zapewniają trzy- lub czterowarstwowe systemy lakiernicze. Zapewniają one ochronę drewna przed wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo okapniki aluminiowe na ościeżnicę i skrzydło zapewniają ochronę najbardziej narażonych powierzchni stolarki.

Dobre okna powinny posiadać certyfikaty jakości – klasę A w przypadku okien z PVC i odpowiednią grubość profilu w przypadku drewna. Dwu- lub trzykomorowe przeszklenia zapewnią wysoką izolacyjność cieplną i akustyczną a w razie potrzeby nie wahajmy się przed dokupieniem elementów dodatkowych. Bo trudno sobie wyobrazić „dom inteligentny„, w którym nie można zamknąć okien za pomocą komórki.

najlepsze okna