Jak zaplanować schody do domu

8 lat ago Warsztat Medialny 0

Czasy, gdy najważniejsza była troska o wnętrze domu, a otoczenie leżało odłogiem, poszły w niepamięć. Budujący muszą się zastanowić także jak zaplanować schody.

W końcu bałagan w kuchni widzą tylko domownicy, za to trawnik, ogród czy kostkę – dostrzeże każdy przechodzień. Parafrazując maksymę „pokaż mi swój ogród, a powiem ci, kim jesteś” – ruszamy do przydomowych prac.

Jak zaplanować schody na lata

O ile trawę można przystrzyc, chwasty wyplenić, a krzewy przesadzić, to wyboru brukowej kostki czy schodów dokonujemy na wiele lat. Co zrobić, by ogrodowe schody nie stały się pułapką, na której każdy się potknie, a ich wygląd nie odstraszał?

Jak przekonuje Tomasz Ługowski, główny projektant w firmie Bruk-Bet, schody powinny być przede wszystkim wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. Do tego muszą zgrać się estetycznie z otoczeniem. Musimy pamiętać, by materiał, z którego będą wykonane, był odporny na ścieranie i wahania temperatur. Nie może to być kamień łuszczący się przy większych mrozach. A te przecież w naszym regionie sięgają i minus 30 stopni.

– W zależności od tego, gdzie chcemy zbudować schody, różna będzie liczba stopni czy szerokość całego systemu. Przy nietypowych zabudowach zawsze dobrym wyborem będą systemy schodowe produkowane na indywidualne zamówienie – podpowiada Tomasz Ługowski.

Pamiętajmy, że służą one głównie do komunikacji, więc przede wszystkim muszą być funkcjonalne.

Wygodne stopnie powinny mieć ok. 15 cm wysokości. Dobrze, aby ich szerokość zamykała się w przedziale 30-35 cm. Aby schody były wystarczająco przestronne, ich długość nie powinna być mniejsza, niż 70 cm. Najtrwalsze będą mocne, betonowe schody.

Schody podświetlane, i antypoślizgowe

Na rynku mamy ogromny wybór tego rodzaju wyrobów, które w niczym nie przypominają szarych, „smutnych” schodów z poprzedniej epoki. – Różnorodność wykończeń i kolorów schodów, które oferuje Bruk-Bet, jest bardzo szeroka. Z łatwością wybierzemy spośród nich takie, które idealnie zastąpią stare konstrukcje, jak i schody pasujące do nowoczesnych zabudowań  – radzi ekspert firmy Bruk-Bet. – Komfort użytkowania schodów można zwiększyć przez zastosowanie funkcjonalnych dodatków. Dzięki śrutowanemu paskowi antypoślizgowemu unikniemy ryzyka upadku. Jeżeli użytkujemy wózek dziecięcy, poruszanie się po schodach ułatwi nam specjalna bieżnia wjazdowa. Dobrym rozwiązaniem są też schody oświetlone systemem LED, który ułatwi poruszanie się po zmroku.

Warto pamiętać o takich drobiazgach, jak odpowiednia liczba stopni. Specjaliści radzą, by była ona dostosowana do naturalnego rytmu chodu człowieka, czyli nieparzysta. Jeśli przy tym musimy zbudować wysokie schody, dobrze będzie co kilka stopni umieścić płaską powierzchnię, czyli tzw. spocznik.

Schody, które pasują

Dobierając rodzaj schodów ogrodowych, musimy dopasować je do aranżacji posesji. Schody należy zatem dopasować do elewacji, ogrodzenia czy podmurówki.- W przypadku klasycznych, dużych domów najlepiej sprawdzą się schody blokowe. Są one dość masywne, dzięki czemu nadają otoczeniu nieco dworskiego charakteru – przekonuje Tomasz Ługowski.

Jeśli zależy nam na uwydatnieniu szlachetności wykonania schodów, możemy zdecydować się na wersję z dodatkowo szlifowanymi stopniami. W przypadku, gdy nie potrzebujemy nowych schodów, a chcielibyśmy odświeżyć już istniejące, możemy je zabudować. -Konstrukcja schodów kątowych polega na połączeniu płyty górnej i podstopnicy w jeden zespolony element. Dzięki temu można z nich wykonać zarówno nowe stopnie, jak i zabudować już istniejące – tłumaczy główny projektant Bruk-Betu.

Jak zaplanować schody
Schody muszą pasować do aranżacji ogrodu.