Jak przygotować bacówkę do zimy?

3 lata ago Warsztat Medialny 0


Na Podhalu mówimy na nie po prostu – bacówka. Tyle, że dziś zwykle nie tyle służy ona juhasom wypasającym owce, co właścicielowi do wypoczynku. Jak przygotować bacówkę do zimy?

Domek na gorczańskiej polanie to obiekt westchnień wielu mieszczuchów. Tyle, że licząc na bajeczne widoki i czyste powietrze, zapominamy, że to nie tylko inwestycja przynosząca korzyści od wiosny do jesieni. Trzeba włożyć wiele pracy, by domek utrzymać w należytym stanie. Szczególnie trzeba pamiętać o tym teraz, jesienią, by odpowiednio zabezpieczyć instalacje przed nadchodzącymi niskimi temperaturami.

Gdy rura jest nieocieplona

Jak zatem odpowiednio przygotować domek letniskowy do najchłodniejszej pory roku? Sezon jesienno-zimowy może stanowić dla domku letniskowego ogromne zagrożenie. Zaniedbania mogą spowodować nie tylko zniszczenia, lecz również ogrom wydatków związanych z naprawami. Wpływu zimy nie należy lekceważyć zwłaszcza pod względem stanu instalacji wodnej. Jej nieodpowiednie zabezpieczenie może być katastrofalne w skutkach. Pękające rury, uszkodzona kanalizacja, brak dostępu do wody, a co za tym idzie – dodatkowe koszty nadwyrężające budżet – to tylko niektóre efekty zamarzania wody w instalacji.

– Najczęstszą przyczyną zamarzania wody w rurach, obok ujemnych temperatur, jest całkowity brak izolacji lub nieodpowiednie zabezpieczenie systemu wodno-kanalizacyjnego przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Niskie temperatury sprawiają, że woda znajdująca się w przewodach ulega krystalizacji i zmienia formę, zwiększając swoją objętość i doprowadzając tym samym do rozszczelnienia instalacji. Wtedy pozostaje nam tylko jej wymiana na nową, co wiąże się z dużym nakładem finansowym. – mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe w Thermaflex.

Czy w takim wypadku pozostaje nam jedynie cierpliwie czekać na nadejście wiosny i towarzyszącą jej odwilż? Może istnieje sposób, który pomoże zabezpieczyć domek letniskowy przed skutkami zbliżającego się mrozu? Rozwiązanie stanowią kable grzejne.

Czytaj też: Jak tanio ogrzewać prądem czyli folia pod podłogą

Jak przygotować bacówkę czyli tarcza na mróz

Przykładem wygodnego rozwiązania może być system ThermaLint. To w pełni zautomatyzowany system grzewczy przeznaczony do instalacji wodnych, których temperatura nie przekracza +60 stopni C, umiejscowionych w pomieszczeniach nieogrzewanych. System został zaprojektowany dla instalacji o długości od 1 do 61 metrów. Znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie rury są narażone na działanie mrozu – miedzy innymi właśnie w domkach letniskowych. Co istotne wyposażony jest on w mechaniczny termostat sterujący pracą systemu. Spadek temperatury do 3 ˚C automatycznie uruchamia system, co sprawia, że kabel owijający rurę zaczyna ogrzewać oziębioną instalację. Osiągnięcie temperatury 12 ˚C powoduje wyłączenie systemu. 

Zrób to sam

Kable grzejne przeznaczone są do samodzielnego montażu, nie wymagając przy tym skomplikowanych prac instalacyjnych. Poradzić powinien sobie z tym niemal każdy. Wystarczy przytwierdzić termostat w najzimniejszym miejscu przewodu, a kabel grzejny przymocować w dolnej części rury spiralnie w minimalnych odległościach 5 cm.

– Kable Thermalint korzystają ze standardowego źródła prądu – 230 V, a w trakcie pracy pobierają jedynie 16W/m energii elektrycznej. Ich bardzo istotną zaletą jest również mobilność. Zestaw, w zależności od zapotrzebowania, można zamontować w dowolnym miejscu, co doskonale sprawdza się w przypadku domków wakacyjnych. – dodaje Cezary Naliwajek.


Thermalint to zautomatyzowany system grzewczy, który nie tylko przeciwdziała zamarzaniu w rurach bieżącej wody, ale przede wszystkim zabezpiecza przed stratami związanymi z awarią całej instalacji. Mówiąc krótko – skutecznie ochroni nasze rury przed skutkami mroźnych zimowych dni i nocy.

Jesienne prace dodatkowe

Ochrona instalacji przed mrozem to nie jedyna sprawa, gdy zastanawiamy się jak przygotować bacówkę do zimy. Warto także zabezpieczyć elewację odpowiednimi środkami, aby zapewnić jak największą ochronę ścian. Oprócz bezpośredniego zabezpieczenia samego domku, musimy również zadbać o jego otoczenie. Skoszenie trawy, posprzątanie połamanych gałęzi oraz schowanie mebli ogrodowych to kolejne kluczowe punkty na liście, o których musimy pamiętać przed zimą. O ile po odpowiednim przygotowaniu domku letniskowego niskie temperatury nie będą stanowić niebezpieczeństwa dla instalacji, o tyle kurz i brud mogą jeszcze zagrażać wyposażeniu. Dlatego powinniśmy zadbać o jego ochronę, a najskuteczniejszym sposobem jest nałożenie pokrowców na meble, tak, aby bezproblemowo przetrwały zimowy czas.