Mostki cieplne na balkonie czyli na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

5 lat ago Ola Figura 0

Lato w pełni, króluje słońce. Idealny czas na relaks. Tylko na co zwrócić uwagę, by mostki cieplne na balkonie nie nie przysporzyły nam zmartwień?

Kiedy z jednej strony żal siedzieć domu, a z drugiej upał sprawia, że ciężko dojść do parku, który może dać trochę ulgi – idealnym rozwiązaniem jest balkon. Tylko na co zwrócić uwagę podczas kupowania mieszkania, by nie był on dodatkowym zmartwieniem? Jak się okazuje – jest to miejsce nie tylko komfortowe dla nas, ale także typowe źródło problemów związanych z utratą ciepła. A to, co latem nam nie przeszkadza – zimą może doprowadzić do rozpaczy.

Fizyka balkonu

mostki cieplne na balkonieKupując mieszkanie zwracamy uwagę na jego powierzchnię, położenie, cenę, okolicę, w jakiej się znajduje – w końcu ma być naszym domem na wiele lat. Jednak podczas dokonywania wyboru, warto poświęcić chwilę balkonowi. Nie tylko pod kątem widoków na okolicę i ilości miejsca na przydomowy ogródek. Źle zrobiony balkon może okazać się poważnym utrapieniem na lata.

Świata nie oszukamy, fizyki tym bardziej. Jednak wiedząc, jak działa, możemy zapobiegać negatywnym skutkom. Jednym z nich są mostki termiczne na balkonie – miejsca, którymi ciepło ucieka z mieszkania.

– Balkony narażone są na silne działanie czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpłynąć na parametry termoizolacyjne całego obiektu, dlatego ważne jest wykonanie właściwej izolacji termicznej – tłumaczy Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego firmy Schöck.

Gdy ciepło ucieka, może nas to sporo kosztować – szczególnie zimą. Mostki cieplne na balkonie nie wiążą się tylko i wyłącznie z wyższymi kosztami ogrzewania. Zła izolacja to także zetknięcie się ogrzanego, suchego powietrza z mieszkania z zimnym i często wilgotnym powietrzem z zewnątrz. To sprzyja osiadaniu grzybów i pleśni na ścianach, co w konsekwencji może prowadzić do chorób domowników.

Jak się chronić?

Skoro już wiemy, jak działają mostki termiczne, możemy spróbować się przed nimi zabezpieczyć.

– Właściwie zaprojektowana oraz rzetelnie wykonana konstrukcja płyty balkonowej wraz z uwzględnieniem odpowiedniej termoizolacji są gwarancją balkonu nie tylko dobrze prezentującego się, ale również bezpiecznego oraz energooszczędnego. W przypadku balkonów ważne jest, by już na etapie projektowania zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Należy zwrócić uwagę na zastosowane rozwiązania. Sprawdzeni producenci to gwarancja najwyższej jakości i doskonałych parametrów izolacyjnych oraz pewność, że nasze mieszkanie będzie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi przed długie lata – dodaje Maciej Kowalczyk.

Mostki cieplne na balkonie – gdzie szukać rozwiązań?

Warto zwrócić uwagę, czy podczas budowy zastosowano rozwiązania będące odpowiedzią na problem mostków cieplnych. Połączenie płyty balkonowej z budynkiem za pomocą łączników czyli nośnych elementów termoizolacyjnych do oddzielenia wystających elementów konstrukcyjnych pozwala na zachowanie ciągłości izolacji bez dodatkowego ocieplania płyty balkonowej. Można je montować zarówno w nowych konstrukcjach, jak i tych już istniejących, w połączeniach żelbet-żelbet, żelbet-drewno, żelbet-stal oraz stal-stal. Łączniki termoizolacyjne montowane są w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany, a więc stanowią jej naturalną kontynuację. Łączniki Schöck Isokorb przenoszą również obciążenia z płyty balkonowej na konstrukcję budynku oraz umożliwiają oddzielenie ciepłych i zimnych elementów całej konstrukcji. To rozwiązanie sprawia, że konstrukcje balkonów można kształtować w dowolny sposób, co korzystnie wpływa na końcowy efekt wizualny budynku.

Kupno mieszkania to poważna decyzja. Musi być bardzo dokładnie przemyślana, by nie okazało się, że posiadłość naszych marzeń nie jest tak idealna, jak nam się wydawało. Jednak mając na uwadze niepożądane efekty, można się przed nimi zabezpieczyć. I cieszyć się własnym królestwem przez lata.

Czytaj też: Kompleksowa modernizacja – efektywny sposób na czyste powietrze