Tanie ogrzewanie – instalujemy kocioł gazowy

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Wygoda, zrównujące się koszta użytkowania, a może naciski Alarmów Smogowych – co by nie napisać – coraz częściej w swych domach instalujemy kocioł gazowy.

Jeszcze niedawno wszyscy przekonywali, że jeśli chodzi o cenę paliwa to najtańszy był węgiel, potem długo, długo nic i zaczynały się pojawiać w kolejności gaz, olej opałowy, energia elektryczna.

Dziś ceny węgla poszły w górę i wcale nie jest powiedziane czy postulowane przez ekologów wprowadzenie norm jego jakości nie spowoduje dalszych wzrostów cen „czarnego złota”. Nowe technologie powodują też, że ogrzewanie ekologiczne już nie jest zarezerwowane tylko dla najbogatszych, których stać na wygodę.  A skoro tak, to zapytajmy jaką drogę trzeba przejść od pomysłu do odpalenia pierwszej iskry.

Instalujemy kocioł gazowy – na początku jest papier

Jeśli początkiem naszych starań jest doprowadzenie instalacji gazowej do budynku – pierwsze kroki trzeba skierować do zakładu gazowniczego, który wyda warunki przyłączenia. Mając dokument w ręku szukamy projektanta instalacji. Projekt kosztuje od około 600 zł. Konieczna będzie też wizyta kominiarza w domu, który sprawdzi stan przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Papierologię powinniśmy mieć w tym momencie już za sobą. Teraz szukamy firmy, która zrobi całą resztę od A do Z. Dobry fachowiec doradzi jaki kocioł dobrać. Stwierdzi też, czy wystarczy go podłączyć do istniejącej instalacji c.o. czy trzeba będzie ją również zmodernizować.

Oczywiście, możemy zastosować kocioł gazowy do starych, żeliwnych grzejników, w których mieści się duża ilość wody, ale czy to ma sens? Co prawda dłużej trzymają ciepło, ale wymagają większej ilości energii do ogrzania. Również wolniej reagują na regulację. A przecież o to chodzi, by programator  szybko reagował na zmiany zadanych temperatur.Instalujemy kocioł gazowy – grzejnik robi różnicę

Efekt będzie więc lepszy w połączeniu nowego kotła z grzejnikami nowej generacji. Ale jakie wybrać?

– W tym przypadku nie zawsze droższe musi oznaczać lepsze. Zwykle każdy grzejnik ma dziesięcioletnią gwarancję, ale jeśli szukamy oszczędności – warto poszukać produktów krajowych – zauważa Ireneusz Chmielowski, sprzedawca i monter urządzeń grzewczych z Nowego Targu.

instalujemy kocioł gazowy
Montaż kotła z zasobnikiem na wodę.

Nieco inaczej warto podejść do zakupu samego kotła. Tu, jak radzi ekspert, lepiej się rozejrzeć za renomowaną firmą, która ma solidne produkty, a do tego rozbudowany i profesjonalny serwis. Chodzi o to, by w razie awarii nie czekać całymi dniami na fachowca, szczególnie, gdy panują mrozy.

Ceny dobrych kotłów wystarczających do ogrzania średniej wielkości domu o powierzchni około 150 metrów kw. wahają się od 5 do 7 tys. zł. Jeśli zależy nam na urządzeniu z zasobnikiem to wydamy od 7-8 tys. zł. Pojemnik o pojemności co najmniej 100 litrów pozwoli nam komfortowo zaopatrzyć w ciepłą wodę szczególnie domy, gdzie sieć ciepłej wody użytkowej jest rozbudowana. W przypadku montażu cyrkulacji nie potrzeba czekać, aż z kranu spłynie zimna woda do mycia. Piec włącza się, gdy z zasobnika ubędzie ciepłej wody, albo zacznie ona stygnąć.

Instalujemy kocioł gazowy – montaż

Gdy już wybierzemy potrzebne urządzenia zabieramy się do montażu. Firmie powinno to zająć nie więcej jak 1-2 dni w zależności od miejsca i skomplikowania prac.

Te same kotły mogą być zasilanie gazem ziemnym jak też propanem – butanem. Ireneusz Chmielowski montuje różne rodzaje kotłów – od tych na gaz, olej po kotły elektryczne i pompy ciepła. Jak zauważa – w Nowym Targu coraz częściej właściciele domów decydują się na wymianę kotła węglowego właśnie na gazowy.

– Decyduje koszt instalacji i wygoda użytkowania. Bo o ile sam kocioł gazowy jest droższy od węglowego, to koszt całej instalacji jest mniejszy, bo wszystko mamy skompletowane w jednym urządzeniu. I nie potrzebujemy kotłowni. A potem nie trzeba się brudzić węglem – przekonuje monter.

Polecamy też: Ogrzewamy dom czyli ile kosztuje pompa ciepła

Instalujemy kocioł gazowy – opinia tego, który przeszedł na drugą stronę

instalujemy kocioł gazowy
Kazimierz Zajkowski i jego nowy kocioł gazowy.

A co o zmianie  z ekogroszku na węgiel mówią sami użytkownicy?

86-letni Kazimierz Zajkowski z Nowego Targu zamienił ekogroszek na paliwo gazowe. Inwestycja razem z przyłączem kosztowała go w sumie blisko 15 tys. zł.  Mieszkaniec ul. Ogrodowej przekonuje, że nie ma już siły chodzić do kotłowni. Za to montaż kotła gazowego okazał się doskonałym rozwiązaniem. Jak dodaje, rachunki, jakie przychodzą za ekologiczne paliwo – wbrew obawom – nie rujnują kieszeni. Dom przy Ogrodowej, docieplony i z nowymi oknami zimą ogrzewa za 600-700 zł miesięcznie. Wcześniej właściciel miesięcznie spalał tonę ekogroszku.

– Polecam przejście na gaz. To wygodne, mam programator, który włącza piec, kiedy jest potrzeba, wszystko reguluje. Nie muszę już pieca czyścić, popiołu wynosić. I nie zanieczyszczam środowiska – przekonuje Kazimierz Zajkowski.

Instalujemy kocioł gazowy – cena ekologii

Jak się więc okazuje – ekologia nie musi być kosztowna, a do tego jest wygodna. Gdyby  więcej osób udało się przekonać do zmiany sposobu ogrzewania – czy to na gaz czy prąd – wskaźniki pyłu zawieszonego mierzące smog w naszych miastach rzadziej ujawniałyby przekroczenia dopuszczalnej normy.

Photo by jasonwoodhead23 on Foter.com / CC BY