Małe mieszkanie jest piękne – wykorzystaj kawalerkę na maxa

5 lat ago Ola Figura 0

Czasami plany są duże, ale nie ma przestrzeni do ich realizacji. Na pewno? Małe mieszkanie też będzie piękne jeśli dobrze wykorzystasz dostępną przestrzeń.

Internet obiegają zdjęcia pokoi, które służą jednocześnie za sypialnię, salon i łazienkę. Podpisane często są jako kawalerka w centrum dużego miasta. Im częściej te zdjęcia się pojawiają, tym większe rośnie w nas przekonanie, że kawalerka to mieszkanie, w którym nie ma miejsca na nic, jest zwykle obskurne i którego po prostu nie da się zaaranżować.

Małe jest piękne

Pojęcie minimalizmu kojarzy się zwykle z dużą, pustą przestrzenią. Jak to się ma do kawalerki, w której zwyczajnie na tak rozumiany minimalizm nie ma miejsca?

Złota zasada minimalizmu mówi, że mniej znaczy więcej. Trzymaj się jej aranżując małe powierzchnie. Wybierając minimalizm sprawisz, że mieszkanie nie zmniejszy się optycznie, a dostępną przestrzeń i tak wykorzystasz w stu procentach. Daj zainspirować się jasnemu i naturalnemu stylowi skandynawskiemu, przytulnemu stylowi holenderskiemu, pełnemu ładu i harmonii stylowi zen czy eleganckiemu stylowi nowojorskiemu. Dodaj do nich coś od siebie – pokaźna biblioteczka, nonszalancko ułożona kolekcja winyli, wyraziste lampy czy oryginalny sprzęt audio ocieplą nieco wnętrze oraz dodadzą mu indywidualnego wyrazu.

Detale mają znaczenie

To, że przestrzeń jest mała nie znaczy, że ma w niej miejsca dla drobnych dodatków. Szczególnie te niewielkie, ceramiczne i szklane, idealnie wpiszą się w minimalistyczny styl mieszkania. Nie muszą odznaczać się prostotą – drobiazgi o nietypowych kształtach i kolorach, na przykład pamiątki z podróży, dodadzą niepowtarzalnego charakteru wnętrzu.

Nie zapomnij o relaksie!

W kawalerkach bardzo często ta sama przestrzeń jest jednocześnie salonem, sypialnią i jadalnią. I chociaż miejsca jest niewiele warto zarezerwować sobie trochę miejsca na strefę relaksu. Najlepiej, żeby to był kąt w najbardziej intymnym zakątku mieszkania. To tam warto umieścić dobrze dobrane łóżko.

-Małe metraże rządzą się swoimi prawami i bywa, że często krzyżują nasze zapędy aranżacyjne. Należy jednak pamiętać, że żadna przestrzeń nie będzie komfortowa, jeżeli gabaryty mebli nie będą miały odpowiednich proporcji. Dlatego warto konsultować wymiary łóżka oraz materaca ze specjalistami. Często spotykamy się z sytuacjami, w których klienci mają w planach wstawienie do małej sypialni łoża pokaźnych rozmiarów. Jednak po przedyskutowaniu wszystkich możliwości okazuje się, że szerokość posłania mniejsza o 20-40 cm jest optymalna i również spełnia ich oczekiwania. Niezależnie od wymiarów, zawsze dobieramy łóżko i materac do indywidualnych potrzeb użytkowników – zarówno tych wynikających z preferencji, jak i tych, które wynikają z ograniczeń metrażu sypialni – radzi Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Patrz pod nogi!

Nie tylko przedmioty na wysokości oczu dadzą efekt „wow”. To, co pod nogami też pomoże osiągnąć ten efekt. Lubisz odważne i bezkompromisowe rozwiązania? Postaw na wzorzysty dywan z florystycznymi i geometrycznymi motywami. Jesteś osobą, która ceni sobie bardziej ciszę i spokój i takie ma być Twoje mieszkanie? Wybierz gładką i stonowaną tkaninę o puszystej fakturze. Jeśli dywany znajdą się na marmurowych lub drewnianych podłogach, skutecznie ocieplą najbardziej oziębłe mieszkania.

Mini galeria sztuki

Dodaj do wnętrza odrobinę sztuki! Nawet niewielkie tryptyki zdjęciowe, abstrakcyjne grafiki, plakaty czy szkice sprawią, że mieszkanie stanie się bardziej interesujące. Nowoczesności dodadzą mosiężne ramki. A jeśli obrazy i zdjęcia do Ciebie nie przemawiają, to może dobrze będzie wykorzystać niewielkie, drewniane rzeźby utrzymane w afrykańskim stylu? Daj się ponieść wyobraźni, a stworzysz coś naprawdę niezwykłego!

Kawalerka nie musi być mała i obskurna. Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że Twoje małe mieszkanie stanie się niepowtarzalne i przytulne.

Czytaj też:

Drzwi do kawalerki czyli sposób na przestrzeń