Jak powiększyć kawalerkę – porady nie tylko dla studenta

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Kilka pudeł, lustro, jasne ściany i małe przemeblowanie – zastanawiamy się jak powiększyć kawalerkę by sprawiała wrażenie przestronniejszej.

Zaczyna się rok akademicki. Dla wielu młodych to konieczność nie tylko znalezienia sobie kwatery do zamieszkania. To także potrzeba aranżacji zwykle niewielkiej przestrzeni tak, by wystarczyło miejsca na wypoczynek i pracę. A często także na współdzielenie jej z współlokatorem. Bo taniej.

Ale co zrobić, by to swoje M1/2 urządzić z gustem, a do tego mieć wrażenie przestronności? Jest kilka patentów, które to ułatwiają. I wcale nie muszą kosztować krocie.

Jak powiększyć kawalerkę. Pozbądź się chaosu

Jak powiększyć kawalerkę
Pozbądź się nadmiaru przedmiotów i zostaw miejsce światłu. Fot.: Eurofirany

Wszystko musi się zmieścić – przekonujesz bezustannie i znosisz do swej studenckiej kawalerki wszystko, co niezbędne. Jednak od umeblowania do zagracenia droga jest krótka. Co zrobić, by niewielkiego pokoju nie zmienić w klitkę przypominającą lokum patologicznego zbieracza rupieci?

Najważniejszy jest umiar. Jednak zamiast ustawiać wszystko na wierzchu, spróbować to pochować. I wykorzystać wszelkie możliwe zakamarki nielicznych mebli.

 – Pomocne są m.in. regały lub szafy sięgające sufitu. Na półkach możemy poukładać nie tylko książki, ale np. zamknięte w wiklinowych koszykach lub dekoracyjnych pudełkach dodatki – pamiątki, dokumenty, zdjęcia itp. Co ważne – unikajmy rozgardiaszu – lepiej schować niewielkie przedmioty do jednego pudełka niż ustawiać je na każdej półce. Kluczowa jest także funkcjonalność dodatków – stolik do kawy może być jednocześnie schowkiem na gazety, a puf idealną skrytką na zabawki – radzi Agata Nowak z firmy Eurofirany.

 

Jak powiększyć kawalerkę. Trik z lustrami

Gdy metraż nie wystarcza, a fizycznie powiększyć się go nie da – zawsze można sięgnąć po triki optyczne. Jeśli masz to szczęście, że jesteś właścicielem kawalerki, możesz sięgnąć po rozwiązanie ostateczne. Jakby nie patrzeć – wyburzenie ścian działowych nie tylko przyniesie kilkadziesiąt dodatkowych centymetrów. Otwarcie nawet w niewielkim mieszkaniu przyniesie poczucie przestrzeni. To nic, że pokonasz ją w kilku krokach, ale możesz spojrzeć z przedpokoju przez salon na to, co się dzieje w aneksie kuchennym. A jeśli potrzebujesz jakoś podzielić kawalerkę na osobne strefy – możesz odpowiednio ułożyć regał lub szafę, przestawić kanapę lub stół.

A, że i tak będzie ciasno? Powiększ mieszkanie wieszając na ścianie duże lustra. Nie z poczucia narcyzmu, ale szukania przestrzeni. Zawieszone poziomo poszerzą optycznie ciasne wnętrze, a pionowe je wydłużą.

Wprowadzajmy je nie tylko w tradycyjnej formie, np. w sypialni czy łazience, ale także jako ozdobę na ścianie w salonie lub w przednich fronty mebli kuchennych. Im więcej powierzchni odbijających światło, tym lepiej. Światło bowiem, odgrywa kluczową rolę w optycznym powiększaniu wnętrz. Z tego powodu ważna jest też aranżacja okna. Zamiast grubych firan i ciemnych zasłon, wybierzmy np. rolety lub delikatne, jasne firany – dodaje ekspert marki wnętrzarskiej Eurofirany.

Jak powiększyć kawalerkę. Niech stanie się jasność

Jak powiększyć kawalerkęO ile wyburzenia to krok radykalny, to już złapanie za pędzel i farby i tak kiedyś cię czeka. Nie traktuj tego jako przykrego obowiązku związanego jedynie z odświeżaniem wypłowiałych kolorów. Pamiętaj, że podobnie jak lustra – jasne barwy optycznie powiększą mieszkanie. Podstawowa zasada: zrezygnuj z ciemnych ścian. Wybieraj skandynawską biel bądź słoneczne, jasne kolory, które dodatkowo poprawią ci nastrój w ponuje dni zimowej sesji.

Jeśli wprowadzamy intensywną barwę, np. granat, zróbmy to z umiarem i w kontraście do bieli. Wystrzegać powinniśmy się tkanin i dekoracji zdobionych małymi i licznymi wzorami. Dobrym printem są paski – na poduszkach, pościeli czy dywanie – które poszerzają przestrzeń – podpowiada Agata Nowak z Eurofiran.

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. W niewielkim mieszkaniu sprawdzą się lampy ze szkła czy kryształu. Dodatkowo poczucia przestronności doda także punktowe podświetlenie regału czy obrazu na ścianie.

Jakby nie patrzeć – ciasne mieszkanie daje mimo wszystko wiele możliwości. Przestrzeń możesz sobie w nim wygospodarować samodzielnie. Warto spróbować.

Przeczytaj też: Drobiazgi, które zmienią Twe mieszkanie