3 pomysły na wielkanocny stół

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Tradycyjnie, pastelowo czy może ekstrawagancko – podpowiadamy 3 pomysły na wielkanocny stół, by spotkanie przy nim stało się w niezapomnianym przeżyciem.

Póki co, aura nie nastraja do pisania o Wielkanocy. Gdy spoglądam przez okno – widzą bezkresne połacie pokryte białym śniegiem, a słupek rtęci chowa się gdzieś poniżej zera. Kalendarz pokazuje pierwszy dzień wiosny, ale aura nastraja raczej wigilijnie. Najstarsi górale spierają się czy święta będą po wodzie czy po lodzie – tak czy owak trzeba zacząć myśleć o Wielkanocy.

Dla religijnych – to czas wyciszenia i przemian, dla tradycjonalistów rodzinnych spotkań, a nowocześni wybiorą wakacje w Egipcie. Jakkolwiek byśmy nad tym się nie zastanawiali – jest coś, co każdemu kojarzy się z Wielkanocną. To uroczyście nakryty stół, na nim koszyczek ze święconką i atmosfera jakże odbiegająca od codziennej.

Na długo przed świętami myślimy o świątecznych dekoracjach i ozdobach. Jak urządzić stół, by sprawił wrażenie na gościach i  został zapamiętany na długo we wspomnieniach domowników? Czasem warto wyciągnąć stare ozdoby, rodzinne zastawy i obrusy. A może jednak skorzystać z podpowiedzi stylistów i wprowadzić małą zmianę?

3 pomysły na wielkanocny stół podsuwa Justyna Czapla, stylistka marki wnętrzarskiej Eurofirany.

Pomysły na wielkanocny stół – tradycja czyli żółte na zielonym

pomysły na wielkanocny stółTo chyba najbardziej naturalne i oczywiste wielkanocne skojarzenie. Budząca się soczystą zielenią wytęskniona wiosna i żółć jajka symbolizującego ciągłość życia – to barwy tak oczywiste, że mogą niekiedy wręcz razić świąteczną nachalnością. Jednak chyba większość z nas nie wyobraża sobie świątecznego stołu, na którym te kolory nie dominują. A skoro tak, to również styliści nie mogą pozostać obojętni wobec tradycji i podpowiadają jak być jej wiernym, a mimo to oryginalnym.

Możemy zaskoczyć naszych gości, jeśli na stole umieścimy nietypowe ozdoby, np. stroiki z naturalnych gałązek lub liści, kolorowe pisanki w wytłoczkach zamiast naczynia czy kolekcją małych figurek w kształcie zajączków, króliczków i innych wielkanocnych symboli – podpowiada Justyna Czapla. – Przy każdym nakryciu możemy postawić małe miseczki lub słoiczki z zasadzoną rzeżuchą, na której poukładamy np. słodkie pisanki. W ferworze przygotowań nie zapomnijmy o eleganckich tekstyliach – obrusach, serwetkach czy bieżniku. To podkreśli świąteczny charakter całego nakrycia.

Rzeżucha jest także roślina ozdobną, łatwą do „uprawy”, więc możemy ją posadzić także np. w przeciętej na pół skorupce jajka wypełnionego watą. Można też tworzyć na wacie różne kształty, które obsadzone rzeżuchą mogą przypominać finezyjnie pofalowany trawnik.

Pomysły na wielkanocny stół:  modnie czyli pastelowo

pomysły na wielkanocny stółKażda pora ma swoje trendy. W tym roku styliści stawiają na pudrowe odcienie różu, błękitu czy fioletu. Zdaniem wielu z nich stół w pastelowych barwach może doskonale pasować do Wielkanocnego klimatu. W końcu to czas radości i spełnienia oczekiwań. A nic tak nie podkreśla tych odczuć jak właśnie pastelowa kolorystyka.  Jak ją zastosować w praktyce?

Na stole możemy rozłożyć jasnoróżowy obrus lub bieżnik. Każde nakrycie niech będzie, np. w innym odcieniu. Taki efekt uzyskamy chociażby dobierając różne podkładki lub serwetki. Sztućce obwiążmy atłasowymi wstążeczkami. Pamiętajmy o stroiku ze świecą. Możemy też w przezroczystym wazonie lub na paterze umieścić pisanki w pastelowych barwach. Przy każdym talerzu ułóżmy gałązkę bukszpanu, która będzie ładnym kontrastem dla delikatnych barw. Na tak radosnym stole nie powinno zabraknąć dekoracyjnych figurek – zabawnych zajączków i króliczków. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim efekcie, dobierzmy białe elementy – np. obrus lub talerze – radzi Justyna Czapla z Eurofiran.

Pomysły na wielkanocny stół – ekstrawagancko czyli w czerni i bieli

pomysły na wielkanocny stółParadoksalnie takie zestawienie wcale nie musi oznaczać powagi, choć z pewnością doda odrobiny polotu. Jeśli połączyć je z geometrią pojawiającą się nawet na pisankach – efekt mamy murowany. Jeśli chcemy zrobić wrażenie – musi się udać.

Wbrew pozorom ten klasyczny zestaw barw daje nam wiele możliwości dekoracyjnych. Możemy bawić się zdobieniami, dobierając np. naczynia czy tekstylia w biało-czarne kropki, paski lub inne geometryczne wzory – dodaje stylistka. – Oryginalny efekt uzyskamy malując na czarnych pisankach białe wzory i na odwrót. Z kolei nad stołem możemy zawiesić gałązki bazi ozdobione biało-czarnymi wstążeczkami. W naszej wielkanocnej kolekcji mamy także wiele stylowych figurek i dekoracji w tych barwach. Dla ożywienia nakrycia możemy dodać kolor zielony lub różowy. Tak klasyczne zestawienie sprawdzi się zarówno w bardzo nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach.  

Pomysły na wielkanocny stół – rodzinnie

Jak się okazuje – niekiedy niewielkim nakładem pracy i pieniędzy można wprowadzić zupełnie nowy, świąteczny klimat. Bylebyśmy nie zapomnieli, że najważniejsze są nie tyle dekoracje co ludzie, którzy wokół nich zasiądą.

Wielkanoce ozdoby i dekoracje znajdziecie także w świątecznej kolekcji marki Eurofirany – www.eurofirany.com.pl