Alarm System i mały poradnik instalacji elektrycznych

6 lat ago Warsztat Medialny 0

– Dzisiaj budowa domu w porównaniu z tym, co obowiązywało zaledwie dziesięć lat temu, to technologiczna przepaść – przekonuje Tomasz Węglarczyk.

– Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to ile będzie kosztowała elektryka w domu?

– Przy tym pytaniu już zaczynają się dla inwestora „schody”, ponieważ położenie samej instalacji elektrycznej w domu o powierzchni 150 do 250 metrów może kosztować od 10 do 50 tys. zł, a może i więcej.

– Z czego wynika taka rozbieżność?

poradnik instalacji elektrycznych
Jedna rozdzielnia obsługuje cały budynek.

– Jeżeli do takiej instalacji elektrycznej zamówimy „hydraulika” bez kwalifikacji, który nie prowadzi działalności gospodarczej, to mamy instalację bez gwarancji jakości usługi i może nam być ciężko owego „fachowca” odnaleźć do reklamacji np. po malowaniu, gdy zaczną się kłopoty z instalacją. Po drugie metr kabla kosztuje od 2 do 4 zł. Czy dajemy na „bogato” (gęsto) oświetlenie i gniazdka, czy później przyzwyczajamy się do przedłużaczy?

– Na czym polega różnica w jakości wykonania instalacji elektrycznej?

– Jeżeli położymy goły przewód bezpośrednio na ścianie bez wkuwania, to taka praca będzie wykonana błyskawicznie, ale będzie miała dużo wad. Po pierwsze kable mogą przebijać pod cienką warstwą tynku. Ściana pracuje i w tych miejscach mogą występować pęknięcia tynku. Po drugie taka instalacja zazwyczaj jest kładziona na gwoździach, które rdzewieją, i po pewnym czasie pojawią się plamy na ścianie. Przy „gołej” instalacji, bez rurek, nie ma możliwości wymiany przewodu po uszkodzeniu. W przypadku instalacji wkuwanej, kładzionej w rurkach, nakład pracy jest dużo większy, czyli robocizna droższa i więcej materiału, ale chronimy przewody w ścianie, szczególnie te cienkie, alarmowe. Przewody są zagipsowane, nie przebijają pod tynkiem, a zarazem można położyć cieńszą warstwę tynku. W przypadku uszkodzeń kabla w rurkach naprawa czy też wymiana przewodu jest łatwiejsza.

– Dlaczego inwestorzy godzą się na gołe przewody na ścianie, bez peszli osłonowych?

poradnik instalacji elektrycznych
Przykład złej instalacji – gwoździe w kablu mogą rdzewieć co spowoduje wybijanie wyłącznika różnicowoprądowego. Kabel będzie też widoczny pod cienką warstwą tynku. Przy grubszym tynku mogą występować pęknięcia.

– Według mnie to niejednokrotnie brak świadomości i pełne zaufanie do „fachowca”. Takie instalacje powstały na zlecenie deweloperów. Kiedy zamierzamy dom sprzedać, to liczy się zysk, czyli najtańsza instalacja. Jeśli budujemy dom na pokolenia, to takie oszczędności bardzo szybko się mszczą, nieraz jeszcze zanim się wprowadzimy do wymarzonego domu. Dochodzi nawet do takich absurdów, że w gniazdach jest stosowany zbyt cienki przewód – 1,5 mm zamiast 2,5 mm. Póki do gniazdka jest podłączona lampka nocna, nie ma to zmartwienia, gorzej, kiedy podłączymy większe obciążenia i kable zaczną się grzać, a następnie przepalać. Nie wyobrażam sobie wymiany przewodu, który nie był położony w rurkach w świeżo pomalowanym domu. A następnie jak wyegzekwować odszkodowanie, gdy nie mamy nawet rachunku, a wykonawcą była firma widmo?

– Czy warto mieć instalacje bez rachunku, ale taniej?

– To też jest kolejny etap nieprzemyślanych pseudooszczędnych działań. Oprócz gwarancji musimy jeszcze pamiętać, że bank potrzebuje rozliczenia z naszej inwestycji. Robimy bez rachunku, a później inwestor biega za rachunkami, które musi przedłożyć bankowi, aby otrzymać następną transzę. Taka instalacja z rachunkiem jest droższa zaledwie o 8% podatku, a w przypadku firmy koszt VAT-u się amortyzuje.

– Co to znaczy punkt elektryczny?

– Nie bardzo wiem – każdy elektryk ma inną teorię punktu. Rzetelne firmy zazwyczaj w ten sposób się nie rozliczają. Punkt dla elektryka oznacza – im mniej materiału, tym więcej zarobię, czyli oszczędzamy maksymalnie na materiale, a więc na jakości.

– Jak się zarabia na punkcie?

– Bardzo prosto, podaje się cenę za punkt, następnie układa się przewody gołe na ścianę bez kucia, po skosach. Stosuje się na ścianach dużo puszek, oszczędzając do tego stopnia, że niektórzy nawet nie stosują w puszkach kostek łączeniowych, tylko skręcają przewody kombinerkami. Klient wybiera elektryka, bo punkt jest tani, ale tu jest następna pułapka. Zamiast jednej dużej rozdzielni elektrycznej na tak mały dom mamy ohydne skrzynki z bezpiecznikami na każdym piętrze i na nich zarabiamy dodatkowo za podłączenie. A przyszły użytkownik, gdy wybije bezpiecznik, biega po całym domu, aby go zlokalizować.

– Co złego w takiej instalacji łączonej w puszkach?

– Dzisiaj jest moda na gładkie ściany. Jak tu wygładzić ścianę, gdy puszki z deklami odstają? A gdy ktoś zaglądnie do dekla, bo kabelek się utlenił, to mamy na ścianie jeszcze paskudniejsze zerwane dekle.

– Co pan radzi, skoro nie chcemy takich przestarzałych instalacji?

poradnik instalacji elektrycznych
Wkuwana instalacja to więcej materiału i nakładu pracy, ale mniej problemów w użytkowaniu.

– Budowa domu dzisiaj, a zaledwie dziesięć-piętnaście lat temu to technologiczna przepaść. Taki postęp jest również w instalacjach elektrycznych. Dzisiaj kable układa się bez puszek, z jedną rozdzielnią elektryczną, z możliwością sterowania budynkiem. Tu nie mówimy o luksusach. Taki budynek ma podwyższone standardy, jeżeli chodzi o ekonomię ogrzewania, bez dobrej elektryki kiepsko to wychodzi. Zautomatyzowane oświetlenie daje duży komfort, oszczędności i czyste ściany przy włącznikach. Dobrze jest wiedzieć, jaka jest temperatura na piecu, nie zaglądając do kotłowni, i jaką potrzebujemy zadać temperaturę indywidualnie na pokoje i łazienki. Fajnie, jak podczas wietrzenia domu automatycznie wyłącza się ogrzewanie w wietrzonym pomieszczeniu. Zapobiegamy paranoi, że termostat utrzymuje zadaną temperaturę, a okna są otwarte. Jeżeli mamy rekuperator czy inne technologiczne nowinki, to bez dobrego sterowania dużo tracimy na funkcjonalności i komforcie.

– Domowa instalacja to nie tylko przewody elektryczne.

– Omówiliśmy zaledwie pobieżnie temat samej instalacji elektrycznej. Duże zmiany nastąpiły również w instalacjach anten telewizyjnych. Każdy dom to rozbudowana sieć komputerowa, która spina telewizory z dekoderami, tunerami, alarmem, kamerami, domofonem, jak i ze sterownikami do pieca. A gdzie takie zagadnienia, jak np. dobranie sterowania rolety do okien – czy zrobić sterowanie do każdej rolety na włącznikach po kablu, czy zastosować pilota? U nas w firmie dowiecie się Państwo, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania, a decyzja oczywiście należy do Was.
Jeżeli chcą Państwo zobaczyć, jak wygląda nowoczesna instalacja elektryczna, nazywana potocznie „inteligentny budynek”, to zapraszam do naszego punktu Alarm System w Nowym Targu na ul św. Anny 36. Na miejscu bardzo chętnie podzielimy się z Państwem zdobytym doświadczeniem. Stawiamy na jakość, ponieważ nam się nie opłaca wykonywać poprawek do prac, które są objęte długoletnią gwarancją.
Często zadajecie Państwo pytanie, na ile lat gwarancji ma dach na Waszym domu. A elektryka zamawiacie bez rękojmi gwarancji?

Zobacz też: Nowoczesna instalacja elektryczna czyli sterowanie z komórką w ręku