Jak zrobić łazienkę na poddaszu czyli sposób na skosy

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Nie ma rzeczy niemożliwych w aranżacji wnętrz. Ale jak zrobić łazienkę na poddaszu, by była funkcjonalna, a przy tym niepowtarzalna?

Właściwie poddasze kojarzy się ze składem nikomu niepotrzebnych rupieci.  Przypominasz sobie o nim raz do roku, gdy przyjdzie czas porządków. Ale i tak zwykle uznajesz, że większość staroci się przyda. Przekonasz się o tym boleśnie, gdy przyjdzie czas na przeprowadzkę.

Tymczasem poddasze można wykorzystać. Zwykle na sypialnie, by pod skosami wcisnąć tapczanik dla dziecka. Ale łazienka? Zadanie wydaje się karkołomne. Ale możliwe. I można je potraktować jak prawdziwe wyzwanie.

Jeśli masz poddasze i skosy, co raczej jest pospolite, szczególnie u nas, w górach, gdzie dach musi być ścięty z oczywistych powodów – aranżacyjne zadanie do odrobienia mocno się komplikuje. Wiadomo – w jeden kąt wciśniesz wannę. Miejsca trzeba tyle, żeby usiąść. Ale z umywalką możesz mieć już kłopot. Chyba, że lubisz oglądać w lustrze guza na czole podczas próby nachylenia się, by wypłukać zęby.

Jak zrobić łazienkę na poddaszu – najpierw zaplanuj

Jak zrobić łazienkę na poddaszu
Kabina wallk in pod skosem (Euphoria Walk-in)

Nie da się? Ależ skąd! Tylko spokojnie pomyśl. I zaplanuj z głową. Przecież skosy, belki czy słupy konstrukcyjne dodadzą niezwykłego klimatu pomieszczeniom. A łazienka może być inna niż wszystkie, które zdarzyło ci się oglądać. Tylko postaraj się wydobyć tę aurę niezwykłości i oryginalności. Usiądź i pomyśl.

Najważniejsze to dokładne pomiary powierzchni użytkowej. Wiem, „na oko” to wszystko można dopasować. Jednak bez dokładnych wymiarów będziesz tłukł głowa o ścianę przy goleniu lub wstawaniu z  miejsca, gdzie co prawda siadasz bez korony, ale i tak możesz ci ona za szybko spaść z głowy.

A gdy zaczynasz obmyślać – staraj się pozostawić wolne miejsce na środku pomieszczenia zagospodarowując zakamarki dookoła. Najniższe przestrzenie pod skosami będą idealne na szafki czy pralkę – przecież te zawsze są niezbędne. Dzięki meblom unikniesz wrażenia bałaganu i zagracenia, gdy kosmetyki i przybory toaletowe będą się plątać wszędzie dookoła.

Do tego, meble ciekawie dobrane dodadzą tylko uroku wnętrzu.

Prysznic też się zmieści

Jak zrobić łazienkę na poddaszu? Tylko się rozejrzyj i spokojnie pomyśl. Tam, gdzie możesz stanąć wyprostowany – może uda się zmieścić kabinę.

– W takich przestrzeniach świetnie sprawdzi się niski brodzik lub po prostu brodzik podpłytkowy – zauważa Łukasz Rabura, ekspert z firmy Radaway. – Co do samej kabiny, jedną z opcji jest kabina całkowicie składana. Jej szklane ściany połączone są ze sobą za pomocą zawiasów w taki sposób, że umożliwiają złożenie drzwi do środka, dając dodatkową przestrzeń w łazience. Jednocześnie pozwalają na wygodne wejście i wyjście spod prysznica – zauważa Łukasz Rabura.
Jeśli skosy pozwalają na wyprostowanie się, możesz zdecydować się na modny, designerski i praktyczny pomysł – strefę prysznicową we wnęce pod skosem. Musisz tylko wybrać odpowiednie drzwi docięte na wymiar.

Łazienka na poddaszu – wykorzystaj wszystko

Jak zrobić łazienkę na poddaszu
Kabina przy słupie konstrukcyjnym (Drzwi wnękowe Eos 2 DWJ oraz ścianka Carena) S

Jeśli ma być nowocześnie – do swej łazienki na poddaszu wybierz jasne kolory. Szczególnie, gdy dociera tu mało słońca, a liczne zakamarki i tak optycznie zmniejszają powierzchnię.

Biel czy jasny błękit i boczne oświetlenie kinkietów podkreślą geometrię ścian jednocześnie dodając nieco aury tajemniczości.

Spróbuj też wykorzystać słupy konstrukcyjne i belki. Na tych dużych można nawet zawiesić sanitariaty. To też dobre miejsce na wieszaki. Słup może być również częścią niezwykłej kabiny prysznicowej. Wystarczy go tylko umiejętne obudować drzwiami wnękowymi i  szklaną ścianką, by mieć kabinę taką jakiej nie ma nikt.