Pokój dla malucha i 3 etapy wspólnego rozwoju

5 lat ago Ola Figura 0

Pojawienie się małego człowieka w domu wiąże się nie tylko z wielką radością, ale też stawia przed rodzicami wyzwania. Jak przygotować pokój dla malucha?

Pokój dziecięcy to jedno z ciekawszych i trudniejszych wyzwań podczas wykańczania domu. Musi mieć odpowiednio dużo miejsca, światła, być bezpieczny oraz dostosowany do szybko zmieniających się potrzeb małego odkrywcy. Jak tego dokonać i przy tym zachować umiar?

Wraz z wiekiem pociechy zmieniają się jego potrzeby. Im dziecko młodsze, tym szybciej potrzeba zmiany. Spróbujmy zająć się trzema najwcześniejszymi stadiami rozwoju. O dalszych potrzebach dowiemy się już bezpośrednio od samego zainteresowanego.

Etap I – niemowlę

W pierwszych dniach życia pociechy nie tylko ona spędzi w pokoju sporo czasu. Dlatego warto zadbać, by pokój dla malucha był wygodny i przyjemny także dla rodzica. Oprócz przewijaka, łóżeczka i szafek na rzeczy malucha nie zaszkodzi zainwestować w wygodny fotel i łóżko dla opiekuna.

– Prosta estetyka północy króluje wśród trendów mieszkaniowych i pokoje dzieci nie są tu wyjątkiem. Skandynawska marka KICOTI oferuje wszystkim rodzinom proste, lecz bardzo funkcjonalne meble i akcesoria, dzięki którym możliwe jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni dla niemowlaka i jego rodziców. Projektując pokój malucha należy pamiętać, że dostęp do pewnych akcesoriów musi być bardzo wygodny, np. gdy dziecko leży na przewijaku, szafka z pieluchami nie może znajdować się po przeciwnej stronie pokoju. Właśnie dlatego warto inwestować w rozwiązania, które jednocześnie pełnią różne funkcje, jak komoda z przewijakiem KICOTI Space, który w przyszłości można zdjąć i cieszyć się użytecznym meblem. – doradza Marta Kmošenová, ekspert Bonami.pl.

Im starsze, tym szybciej przestrzeń będzie zapełniać się zabawkami. Dlatego trzeba mieć również na uwadze odpowiednią liczbę szaf i półek na tego typu drobiazgi. Z wiekiem stanie się również bardziej aktywne, więc przydatne mogą być maty i poduszki, pomagające bobasowi bezpiecznie odkrywać otaczający go świat.

Etap II – maluch

Pokój dla malucha

Dzieci rosną na naszych oczach. Czasami nie zdążymy się obejrzeć, a nasza pociecha idzie do przedszkola. Polska marka BELLAMY przygotowała dla wszystkich rodziców kolekcję mebli UP!, dzięki której w ciągu kilku chwil z dziecięcego łóżeczka stworzysz łóżko dla przedszkolaka. Rozwiązania BELLAMY spełniają najsurowsze normy Unii Europejskiej. – dodaje Marta Kmošenová.

Pociecha, wchodząc w etap malucha, będzie potrzebowała nieco innych rozwiązań. Wśród tej grupy wiekowej niezwykłą popularnością cieszą się łóżka w kształcie domków. Oprócz oczywistej funkcji tego typu posłanie może pobudzić dziecięcą wyobraźnię i być niezastąpioną konstrukcją do budowy fortów i schronów.

Oprócz nieco większego łóżeczka niezbędnymi wydają się być odpowiednio dopasowania szafa oraz niewielkie biurko. W wieku przedszkolnym pociecha zaczyna odkrywać swoje talenty artystyczne, więc jest to najlepsza pora do zadbania o jego wygodę i zdrowe nawyki. Należy pamiętać, żeby stolik był odpowiedni do wzrostu dziecka, a także zadbać o prawidłową postawę podczas siedzenia. W końcu czym skorupka nasiąknie…

Etap III – starszak

Pokój dla malucha

Maluch w mgnieniu oka zamieni się w starszaka. Na szczęście podczas tej zmiany dopasowanie wystroju już nie jest tak dużym wyzwaniem. Dobrym pomysłem na odświeżony pokój dla malucha może być postawienie na dziecięce naklejki ścienne.

Pobudzające wyobraźnię zabawki nie muszą być elektroniczne. Świetnym przykładem akcesoriów i mebli dla starszaków są produkty naszych polskich marek: drewniana dekoracja ścienna Dekornik Big House czy Biały regał w kształcie domku BELLAMY Lotta. Nie tylko będą one pełniły funkcje czysto użytkowe, ale również stworzą dodatkową przestrzeń do zabawy i nauki dla naszych dzieci. – dodaje ekspertka Bonami.pl

Na szczęście dzieci w tym wieku już wiedzą, co im się podoba. Warto zasięgnąć ich opinii, żeby młody człowiek czuł się w swoich czterech kątach jak najlepiej. Co więcej, przeglądając internet i media społecznościowe z łatwością znajdziemy inspiracje pomogące zamienić dziecięcy pokoik w mały raj malucha.

Przestrzeń dziecięca na przestrzeni lat zmieni się wielokrotnie. Jednak planując ją z głową można dostosować ją do każdej potrzeby pociechy.

Meble i akcesoria wszystkich wymienionych w tekście firm, a także dużo więcej funkcjonalnych rozwiązań, można znaleźć na stronie sklepu Bonami.pl

Czytaj też: Stwórz pastelowe wnętrze i tanim kosztem odśwież dom