Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego

7 lat ago Warsztat Medialny 0

To kilka prostych zasad, które są istotne, by ułatwić życie wszystkich domowników. Planujemy, jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego.

Bariery architektoniczne to nie tylko przekleństwo wielkich miast. Coraz częściej dostrzegasz, że osoby niepełnosprawne żyją blisko, w sąsiedztwie. Bywa, że niepełnosprawność nieoczekiwanie staje się częścią twojej rzeczywistości. Choroba, wypadek lub podeszły wiek powodują, że sprawność traci ktoś z grona najbliższych. Do tego momentu nie zastanawiałeś się, co zrobić, by w takiej sytuacji się odnaleźć. Jak dostosować mieszkanie, by nie przeszkadzało w codziennym życiu wszystkich domowników, a przy tym dawało osobie niesprawnej komfort możliwości obsłużenia się samodzielnie w miejscu najbardziej intymnym?

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego. Liczy się wymiar

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego
Euphoria DWJ+S +siedzisko Radaway

Zabierając się za aranżację łazienki możesz skorzystać z konkretnych wyliczeń. Niby to niezbędne dla obiektów publicznych, ale przecież przyda się też w domu. Niepełnosprawność domaga się takich samych ułatwień tak w gmachu magistratu, ośrodku wczasowym, luksusowym hotelu jak i prywatnej, domowej łazience.

W łazience dla osób starszych i niepełnosprawnych przede wszystkim niezwykle istotna jest przestrzeń manewrowa, która gwarantuje wygodne i pozbawione zagrożeń przemieszczanie się pomiędzy umywalką, toaletą, a prysznicem (minimum 150 x 150 cm) – tłumaczy Matylda Kurkiewicz, architekt z wrocławskiego biura projektowego KODO. – Umywalka powinna być zamontowana na wysokości około 70 cm, co zapewni wygodne korzystanie z niej osobie na wózku inwalidzkim. Ponadto koniecznie należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak szeroka misa (60-70 cm), brak ostrych krawędzi, izolacja termiczna przewodów z ciepłą wodą, a także armatura o mechanizmie nie wymagającym dużej siły. Toaletę warto z kolei zamontować w odległości ok. 70 cm od ściany, dzięki czemu wózek inwalidzki bez przeszkód będzie mógł być ustawiony równolegle do niej – wyjaśnia architekt.

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego. Kwestia prysznica

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego
Odpowiednie wymiary i brak progów to podstawowy wymóg łazienki bez barier. Fot. Radaway

Aranżacja strefy kąpielowej wydaje się być najtrudniejsza. Odpadają najtańsze rozwiązania jak budżetowe kabiny prysznicowe z  wysokim progiem brodzika i rozsuwanymi drzwiami o wąskim prześwicie. Zwykle nie ma też mowy o wannie, którą trzeba zastąpić kabiną. Ale taką, do której da się wjechać inwalidzkim wózkiem. Są dostępne takie, które można montować bezpośrednio na posadzce.

Idealnym rozwiązaniem do łazienek bez barier są brodziki podpłytkowe – przekonuje Hanna Błaszak, ekspert z firmy Radaway. – Dzięki nim możliwe jest zniwelowanie wysokich progów i uzyskanie jednego poziomu posadzki w całej łazience. Brodziki podpłytkowe są łatwe w montażu, szczelne, mogą być wykonane na wymiar, a przede wszystkim zwiększają funkcjonalność łazienki. Jeżeli zdecydujemy się jednak na tradycyjny brodzik, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, by był jak najniższy i posiadał antypoślizgową powierzchnię.

Warto zwrócić uwagę na szczegóły, które często umykają uwadze osób sprawnych. W końcu, kiedy zastanawiałeś się się nad tym, jaką szerokość mają drzwi wiodące pod prysznic, albo jak się otwierają? Chyba, że trzeba było ustawić obok szafkę, która mogła otwieranie utrudniać. Tymczasem dla osoby na wózku szerokość wszelkich drzwi to jeden z podstawowych wymiarów, które musisz mieć na względzie przystosowując łazienkę. 

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego. Kabina przelotowa

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego
Walk in Modo New I Radaway

Komfort w korzystaniu z prysznica zapewnią m.in. kabiny z drzwiami składanymi. Dzięki szerokiemu wejściu, takie rozwiązanie umożliwia swobodny wjazd wózkiem do strefy prysznicowej – radzi ekspert firmy Radaway. – Zwróćmy także uwagę na to, czy dany model kabiny oferuje możliwość montażu bez listwy progowej. Dzięki temu przestrzeń prysznicowa pozbawiona jest dodatkowej bariery i pozwala na łatwą komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami w łazience. Aby w pełni spersonalizować przestrzeń oraz dopasować ją do indywidualnych wymagań, możemy również stworzyć kabinę na wymiar, co podniesie zarówno estetyczne, jak i użytkowe walory łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu kabina może być dopasowana do każdej zabudowy, np. do komfortowego siedziska.

Ciekawym rozwiązaniem są otwarte kabiny typu walk-in. To oddzielona przeszkleniem część łazienki z odwodnieniem listwowym zamiast brodzika. Nie ma drzwi – wystarczy wjechać z jednej i wyjechać z drugiej strony. Niestety, w niewielkich mieszkaniach takie rozwiązanie jest niemal niewykonalne. By pozwolić sobie na komfort wjazdu i wyjazdu, trzeba mieć prawdziwy salon łazienkowy.

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego. Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Jak dostosować łazienkę dla niepełnosprawnego
Płyta z odpływem liniowym RadaDrain

Projektując łazienkę dla niepełnosprawnego nie możesz zapominać o bezpieczeństwie. Musisz nie tylko unikać progów, ale także zastosować  odpowiednie uchwyty umożliwiające utrzymanie równowagi. Powinny być mocne, metalowe, ale też pokryte tworzywem zabezpieczającym  przed ześlizgnięciem się często mokrej dłoni.  Nie zapomnij o krzesełku prysznicowym montowanym do ściany na wysokości 70-80 cm. Niezbędne będzie też antypoślizgowe podłoże. Możesz wykorzystać specjalne maty antypoślizgowe albo od razu położyć specjalną ceramikę.

Jak widzisz, odpowiednie dostosowanie łazienki nie jest sprawą łatwą, jednak wykorzystanie kilku reguł i sprawdzonych sposobów ułatwi korzystanie z niej przez długie lata. To nie tylko kwestia zachowania intymności osoby niepełnosprawnej, ale także często ratunek dla opiekunów pozwalający uniknąć bólu i dolegliwości kręgosłupa.

W jaki sposób zainwestować w przygotowanie łazienki dla niepełnosprawnego, to temat do dogłębnego przemyślenia. Jednak pamiętaj, że na dobrych rozwiązaniach skorzystają wszyscy domownicy.

Przeczytaj też: Jak urządzić małą łazienkę