Gotowy projekt domu – poszukujemy ideału

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Choć dobry architekt spełni niemal każdą twoja zachciankę i dopasuje wszystko do możliwości – coraz więcej zwolenników znajdują portale, gdzie znajdziesz gotowy projekt domu.

Masz działkę? A może dopiero zastanawiać się jaką kupić? W jednym i drugim przypadku na pewno wieczorami próbujesz puścić wodze fantazji, by wyobrazić sobie swój własny dom. Taki wymarzony. Z jednej strony przestronny, by dla każdego wystarczyło miejsca. Z drugiej przytulny i oszczędny, w którym przytulisz się do kogoś przy kominku ciesząc się z tego, że cieplutko jest niczym z pudełeczku. A w upały jego ściany skutecznie ochronią cię przed nadmiarem słonecznego żaru.

Siadasz z ołówkiem i rysujesz? Każdy tak ma.  Ale jeśli można poszukać inspiracji to dlaczego nie skorzystać?

W Internecie jest wszystko – mawiają zwolennicy  najnowszych technologii. Skoro tak, to możesz poszukać swojego wymarzonego projektu domu. Nie takiego, który już ktoś, gdzieś postawił, a ty możesz jedynie pozazdrościć. Wybierz się tam, gdzie pomysły liczą się w  tysiące, a gotowe rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. I są wielokrotnie tańsze, niż gdybyś zlecił przekucie swych wizji dobremu architektowi. Spróbuj sam. Ja próbuję.

Wyszukiwarka podrzuca mi na jednym z czołowych miejsc portal Extradom. Jak zachwalają właściciele jest tu – 16.800 projektów. Jest w czym wybierać. Ale jak się nie zgubić?

Gotowy projekt domu – na każde widzimisię

gotowy projekt domu
Projekt domu Onyks 3 BSA2014

Zaczynam. W lewej kolumnie wybieram kolejne filtry zawężające wybór. Skoro wiem, że nie stać mnie na hacjendę niczym pole golfowe, wybieram powierzchnię w przedziale 150-200 metrów kw. Dalej – klikam „parter plus poddasze” – to jeśli chodzi o kondygnacje. Powiedzmy, że mam przestronną działkę i lubię skosy. Garaż? Oczywiście – na dwa samochody. Dalej do wyboru dach – płaski, wielospadowy, z może dwuspadowy? Opcji jest dziewięć włączając w to mansardowy i namiotowy. Jeszcze mogę zaznaczyć kąt nachylenia i wybrać kalenicę równoległą albo prostopadłą. Kolejne filtry określają rodzaj zabudowy (wybieram wolnostojącą, na bliźniaka nie mam ochoty), czy potrzebuję piwnicę, ile chcę pokoi i wreszcie jaka konstrukcja mi się zamarzy. Do wyboru są domy murowane, szkieletowe, z bali, drewniane i ze szkieletem stalowym. Klikam w szkielet. Jeszcze styl: nowoczesny, tradycyjny, wille, rezydencje, dworkowy, góralski lub mur pruski. Choć tradycja na naszym terenie nakazywałaby góralski – na przekór klikam w nowoczesny. Mogę jeszcze wybrać sobie usytuowanie garażu, rodzaj stropu (gęstożebrowy, żelbetowy, drewniany lub wiązany) oraz wybrać dom energooszczędny lub pasywny.

Mam jeszcze jakieś widzimisię? Do wyboru jest kilka dodatkowych opcji – a to wole oko, a to wykusz, taras, basen lub dom tani w budowie. Jeśli mam działkę na stoku lub skarpie to jest i taka  ewentualność.

Gotowy projekt domu – na każdą kieszeń

Przyszalałem. Wyskoczył mi jeden projekt spełniający wszystkie moje zachcianki – projekt domu Onyks 3 BSA2014. Podoba mi się, że na wizualizacji gdzieś z tyłu tatrzański szczyt się wyłania. Ekstrawagancja jest, a w środku szkło i antresola. Za duży. Za nowoczesny. Szukam od nowa.

Tym razem ma być oszczędnie. Przytulny dom dla czteroosobowej rodziny z dwoma samochodami. Powierzchnia 100 – 150 metrów kw. Powinno wystarczyć. W filtrach odhaczam okienko „tani w budowie”. Wśród 132 pomysłów wpada mi w oko projekt domu Trypolis 4 SLN2409. O ile postawienia poprzednio wyszukanego domu miało mnie kosztować przeszło 450 tys. zł, to w tym przypadku cena zeszła do 143 tys. zł. To wartość przybliżona, liczona według opracowanego przez Extradom Indeksu Kosztów Budowy Domu.

gotowy projekt domu
Projekt domu Trypolis 4 SLN2409

Budować? Nie budować? Warto przynajmniej poszukać inspiracji. To jednak nie koniec możliwości jakie daje Extradom. Dowiaduję się, że dom z moich planów właśnie buduje 9 osób w kraju. Projekt jest nowy. Początkowo nie zawierał rozwinięcia kanalizacji, ale projektant uzupełnił braki. Wszystko to przeczytam w komentarzach osób zainteresowanych budową właśnie tego domu.

Można na czacie porozmawiać z budującymi i dopytać o szczegóły. Inne, starsze projekty, doczekały się już większej społeczności budujących. Na stronie można też przejrzeć udostępniane przez nich zdjęcia z kolejnych etapów prowadzonej budowy.

Warto na portalu Extradom kliknąć w zakładkę „Społeczność”, która – jak podaje licznik – zrzesza już 377 tys. osób.

Extradom oferuje też kreatora 3D, który pozwala zmienić kolorystykę domu i usadowić go na swojej działce. Oczywiście, póki co, jedynie wirtualnie. Nie ruszając się zza biurka możesz też sprawdzić na portalu czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza dany typ zabudowy. Możesz też sprawdzić jakie projekty powstają w okolicy.

Wraz z gotową dokumentacją dostaniesz też bezpłatne pozwolenie na wprowadzanie zmian. Jak to działa? Wyjaśnienie daje krótki filmik.

Gotowy projekt domu – sposób na marzenia

Wchodzić w to? Gotowy projekt domu to rozwiązanie tanie i dające wiele możliwości. Spróbuj, nawet jeśli są to jeszcze jedynie marzenia. Zajrzyj, także jeśli jesteś studentem i dobrze wiesz, że to najwspanialsze lokum na świecie zbudujesz dopiero za wiele lat. Może będzie to jeden z tych projektów? Nie ważne. Pozwól szaleć wyobraźni. Już teraz.