Dom modelowy czyli zobacz co kupujesz i do czego to służy

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Klient nasz pan – doszli do wniosku i postanowili wybudować dom modelowy tak, by robiąc budowlane zakupy obejrzeć z czego jest zrobiony.

Wahasz się w jakiej technologii wybudować dom? Nie wiesz jakich materiałów czy technologii użyć? Nic nie szkodzi – wystarczy zajrzeć do Szaflar do dawnej narciarni. Tu zobaczysz wszystko dokładnie – do samego spodu. Czeka na ciebie dom modelowy.

Niezwykły budynek stoi w hali sklepu budowlanego Modom. Jego odmienność nie wywodzi się stąd, że stoi pod dachem. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że cały jest poprzekrawany. Tak, by  każdy  mógł zobaczyć każdą z warstw.

Od fundamentu po dach

Chciałbyś postawić dom w technologii kanadyjskiej, a nie wiesz czy będzie wystarczająco ciepły? Zobaczysz przekrój ściany – dokładnie w rozmiarach i z materiałów takich jak w rzeczywistości. Podobnie zresztą w przypadku ściany z betonu komórkowego czy ceramiki.  Różne części domu zbudowane są z innych elementów. Zobaczymy też grunt, docieplenie, tynk czy farbę – wszystko w różnych technologiach i różnych producentów.

Jak układa się ogrzewanie podłogowe? To też jest do sprawdzenia pod odsłoniętymi panelami i wylewką podłogi. Ciekawscy obejrzą też salonowy kominek – oczywiście przekrojony, podobnie jak i okno dachowe, w którym obejrzymy też trójwarstwową szybę. Można też obejrzeć jak wygląda podtynkowa spłuczka i jak działa automatyka do bramy garażu – bo oczywiście i garaż jako obowiązkowy element każdego domu musiał się znaleźć w domu modelowym.

Można wreszcie zobaczyć komin i system wentylacji – oczywiście także w przekroju. Podobnie obejrzymy krokwie dachu, jego docieplenie i wykończenie blachodachówką.

Dookoła mamy dla przykładu ułożony bruk oraz kostkę granitową, jest też fragment płotu z bramą.

Modelowy dom dla każdego

Dom modelowyWszystko zbudowane zostało w skali 1:1, wszędzie można wejść, obejrzeć i dotknąć. Choć wciąż nie wszyscy  odwiedzający Modom o tym wiedzą. A wielu z nich otwiera usta ze zdziwienia, gdy pytany o poradę sprzedawca wyciąga ich spomiędzy regałów, by w prawdziwym domu wytłumaczyć na przykładzie jak zastosować daną technologię. A tych w  całym domu jest wykorzystanych blisko sto. Jest więc w czym wybierać i z czego czerpać inspiracje.

– Tu może przyjść każdy. Nie trzeba się nikogo pytać, nie musi się kupować, a wstęp jest darmowy – podkreśla Kamil Nycz z Modom Podhale. – To nieoceniona pomoc dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się co wybrać. Przychodzą nawet całe klasy z technikum. Nawet rodzice z dziećmi zaglądają, by pokazać jak naprawdę wygląda dom.