Dach. Gdy finezja miesza się z praktycznością

8 lat ago Warsztat Medialny 0

Jest zwieńczeniem konstrukcji. Przykuwa wzrok, podkreśla charakter, wiele mówiąc o mieszkańcach. Ale i pozwala lepiej wykorzystać domowe wnętrza. Dach.

Nowoczesne materiały, szczególnie blaszane potrafią imitować tak góralski gont jak i starą dachówkę na barokowej mansardy. Możesz popuścić wodze wyobraźni i wybrać dach jaki sobie tylko zamarzysz. A wybór masz duży. Porozmawiaj z projektantem jeśli chcesz, by twój dom był ukoronowany dachem marzeń. Za rozsądne pieniądze.

Dach płaski – nie na każdą okazję

dach
Dach płaski.

Opcji wyboru masz dużo. Najpopularniejszy będzie dach dwu lub czterospadowy. Ale przemyśl sprawę, bo jeśli plan zagospodarowania przestrzennego na to pozwoli możesz także wybrać dach płaski, skośny czy mansardowy. I do każdego z nich musisz dobrać odpowiedni materiał.

Najważniejszą cechą dachu jest kształt oraz kąt nachylenia. Co ważne – im mniej stromy dach, tym szczelniejszym pokryciem powinien być wykończony. Dlatego na Podhalu plany  nie dopuszczają płaskich dachów, ale także mało stromych. To warunek podyktowany nie tylko tradycją  i widokiem strzelistych Tatr na horyzoncie, ale przede wszystkim względami praktycznymi. Nawet nie próbuję sobie wyobrażać mieszkania w takim domu podczas ostrej, górskiej zimy. Odśnieżanie trzeba by zaczynać od góry czyli najpierw „wyłopatować” dach, a dopiero potem obejście. Makabra. Kto odśnieżał, ten wie o czym mowa.

Ale już w okolicach Warszawy płaski dach nikogo nie zdziwi, a jego utrzymanie nie zaskoczy. Co więcej, tego typu pokrycie wraca do łask dzięki nowoczesnym projektom minimalistycznym. Wyglądają nie tylko oryginalnie, ale także pozwalają zagospodarować całą przestrzeń piętra, nie tworząc skosów utrudniających aranżację wnętrz.

Dach płaski jest płaski tylko z pozoru. Powinien on bowiem mieć przynajmniej minimalne nachylenie co najmniej 5 stopni. Dawniej kryte były papą, ale było to kiepskie rozwiązanie pod względem jakości. Specjaliści polecają więc raczej papę asfaltową modyfikowaną polimerami lub blachę trapezową.

Niestety, blachodachówka do tego typu rozwiązania się nie nadaje, gdyż można ją układać dopiero, gdy kąt nachylenia sięga co najmniej 14o stopni.

Za to na płaskim dachu doskonale sprawdzi się blacha zamontowana na podwójny rąbek stojący.

Dach mansardowy – spotkanie oryginalności z funkcjonalnością

O cenie dachu i jego trwałości w dużej mierze decyduje ilość załamań i oddzielnych połaci. Im jest ich mniej – maleje także liczba potencjalnych miejsc przecieku. Bo to są najbardziej newralgiczne punkty. Im będzie ich mniej, tym spokojniej można spać w deszczową noc nie obawiając się, że trzeba na strychu wiadra podstawiać.

Najtańszy i najprostszy w wykonaniu będzie zatem rzadko spotykany dach jednopołaciowy będący czymś pośrednim pomiędzy dachem płaskim a skośnym.

Dach
Dach dwuspadowy z lukarnami.

– Im większa i bardziej równomierna powierzchnia połaci, tym mniej problematyczny jest proces układania dachu – przekonuje Antoni Luberda z firmy Blachotrapez. – Idealnym materiałem pokryciowym dla tego typu konstrukcji są arkusze blachodachówki lub panele dachowe, które swym kształtem dokładnie dopasują się do geometrycznej budowy dachu. Ponadto konstrukcje o dwóch lub czterech połaciach są najczęściej spotykane w Polsce, a lekkie oraz wytrzymałe na czynniki zewnętrzne pokrycie z blachy może być montowane nie tylko na nowych budynkach, ale i takich, których więźba liczy sobie już kilka lat. 

A co można znaleźć szukając rozwiązań nietypowych? Jedną z najbardziej finezyjnych konstrukcji będzie dach mansardowy. Rozwiązanie to ma zasadniczą zaletę – poddasza nadają się doskonale do wykorzystania. Jego konstrukcja to kilka załamanych połaci, z których niższa nachylona jest pod kątem około 60 stopni, a górna – 30.

Ze względu na to, że bardzo często charakteryzuje się on dużą powierzchnią, najlepiej zdecydować się na materiał trwały i estetyczny, ale i ekonomiczny, taki jak blachodachówka – dodaje Antoni Luberda. – Umiejętnie przycięte i ułożone pokrycie blaszane idealnie skomponuje się z szeregiem obróbek blacharskich, nieodzownych przy dachu mansardowym. Odpowiednimi elementami należy zabezpieczyć przede wszystkim wypukłą krawędź dachu.  

Wielkie połacie i niemałe możliwości

Skomplikowaną budowę posiadają zwykle dachy wielopołaciowe, które mogą przybierać najróżniejsze formy w zależności od układu pomieszczeń. Poszczególne połacie zwykle przybierają kształt trapezu, trójkąta czy równoległoboku. Tego typu konstrukcje najlepiej kryć tradycyjną dachówką ceramiczną. Dzięki niedużym rozmiarom pozwala ona na precyzyjne wykończenie wszystkich zakamarków i załamań.

Możliwości masz więc wiele. Ważne, że nowoczesne technologie pozwalają dobrać materiał, który będzie nie tylko niedrogi ale także efektowny. Przemyśl to dobrze, byś mógł cieszyć się piękną i praktyczną konstrukcją przez lata.

***

Działasz na Podhalu? Budujesz, aranżujesz, projektujesz czy remontujesz i chciałbyś o tym powiedzieć światu? Jesteś fachowcem i jako ekspert chcesz podzielić się swoją wiedzą? Napisz, ustalimy warunki współpracy.

Teksty tu zaprezentowane będzie można znaleźć w każdym czasie i miejscu. Bezterminowo.

Zróbmy to fachowo!

budujemy@medialnie.info

 Marketing i reklama:

Tel. 508 380 383