Jak docieplić dom by był cichy i bezpieczny

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Budujesz? Remontujesz? A jeśli tak, to warto zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem i odpowiedzieć sobie na pytanie jak docieplić dom.

Efektów na pierwszy rzut oka nie będzie widać. Może jedynie domownicy zauważą grubsze ściany. I pewnie nie będą zdawać sobie sprawy, że za ciche i ciepłe wnętrze odpowiada materiał ukryty pod tynkiem czy drewnianym wykończeniem. Tymczasem prawidłowe docieplenie pełni ogromną rolę. Dzięki niemu możemy liczyć na oszczędności w ogrzewaniu, komfort zamieszkania i bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dlatego warto dobrze pomyśleć jak docieplić dom. Zanim szukając materiałów, zdecydujemy się na towar najtańszy lub najbardziej polecany przez sprzedawcę.

Ciepło na wagę złota

Wagę docieplenia domu dostrzegają ci, którzy ubiegając się o dotację na wymianę pieca, muszą sporządzić audyt energetyczny. Często słyszą, że zanim dostaną dofinansowanie do kotła, muszą przeprowadzić gruntowną termomodernizację.

Także wprowadzany właśnie rządowy program Czyste Powietrze ma dać zastrzyk gotówki – w ciągu najbliższych 10 lat Polacy otrzymają 103 mld zł na dofinansowanie termomodernizacji. Będzie można liczyć na dopłatę do nawet 90% inwestycji w zależności od posiadanych dochodów.

Powraca więc wciąż pytanie, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni materiał. Najbardziej popularne technologie to docieplenie płytami styropianowymi lub wełną skalną. Można zastosować piankę poliuretanową lub wstrzykiwanie pod ciśnieniem specjalnego granulatu wełnianego.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pianki po latach mogą się kurczyć, powstają więc niewielkie szpary przy krokwiach i mostki cieplne. Styropian jest sztywny, nie przylega dokładnie do powierzchni. Z kolei wstrzykiwanie granulatu przynosi dobre efekty, ale skomplikowana technologia wymaga zastosowanie specjalistycznego sprzętu przez wykwalifikowaną firmę. A to podraża całą inwestycję.

– Najważniejszymi czynnikami, na które musimy zwrócić uwagę, wybierając materiał do dociepleń, jest izolacyjność, akustyczność i ogniochronność – wylicza Robert Pieróg, właściciel firmy Kalbud z Czarnego Dunajca. – Najlepszym materiałem, który spełnia te kryteria, jest wełna.

Jak podkreśla – współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,40 W/(m²K), a im bliżej wartości 0,30, tym lepiej. – Im niższy, tym wełna jest gęstsza, lepiej wypełnia i jest bardziej sprężysta – dodaje Robert Pieróg.

Jak docieplić dom – wycisz sąsiada

Kolejnym istotnym czynnikiem jest izolacyjność akustyczna. Warto zwrócić na nią uwagę szczególnie, gdy adaptujemy poddasze do celów mieszkalnych.

Zdarzają się przypadki, że turyści wynajmujący pokój, zamiast delektować się górską ciszą, atakowani są nie tylko odgłosami pobliskiej ulicy, ale także dźwiękami zza ściany. Negatywne komentarze mogą zaprzepaścić wszelkie plany, dlatego warto pomyśleć o komforcie akustycznym naszych gości i samych domowników.

– Na rynku znajdziemy nawet specjalny rodzaj wełny stworzonej z myślą o wyciszeniu. To Rocktone firmy Rockwool. Dzięki specjalnemu ułożeniu włókien ma ona podwyższone parametry, jeśli chodzi o akustyczność. Trzeba zwrócić też uwagę, że musi ona być w inny sposób układana – zauważa szef Kalbudu.

Trzeba również pamiętać o dobraniu odpowiedniej grubości warstwy wełny, by zachowała swe wyciszające właściwości. Specjaliści polecają, by miała przynajmniej 7,5 cm w zależności od materiału, z którego została wykonana ściana, i od tego, czy jest to ściana zewnętrzna, czy działowa. Cienką warstwę wełny warto też położyć pod wylewkę podłogi, by odciąć się od odgłosów z pomieszczeń poniżej.

jak docieplić dom, by był bezpieczny

Jeszcze jedną zaletą wełny skalnej jest jej ogniochronność. I w tym przypadku materiał okazuje się bezkonkurencyjny w porównaniu z innymi technologiami.
Dobór odpowiedniego materiału jest niezwykle ważny dla tych, którzy dom budują, remontują wnętrza czy adaptujących poddasze. Warto więc przemyśleć temat, zanim dokonamy zakupu. I choć różnice są oka niewidoczne, to od jakości materiału zależeć może komfort mieszkania i koszty użytkowania.