Jak rozplanować okna – sposób na dom marzeń

5 lat ago Ola Figura 0

Budujesz dom i chcesz, żeby był on wygodny, jasny, energooszczędny, przestronny, z widokami? Trzy z pięciu tych cech uzyskasz wiedząc jak rozplanować okna.

Kto nie chce być budzonym o poranku przez delikatne promienie wschodzącego słońca? A wieczorem podziwiać rozbłysk kolorów podczas jego zachodu? To jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko odpowiednio rozplanować układ okien w domu. Co więcej – planowanie z głową pozwoli dłużej cieszyć się naturalnym światłem w domu a także ograniczyć koszty jego ogrzewania.

Wykorzystaj naturalne światło

Kiedy już mamy plan, jak nasz wymarzony dom ma wyglądać, czas na dobre rozplanowanie pomieszczeń. I zastanowienie się jak rozplanować okna w każdym z nich. Pomoże w tym Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Wielu specjalistów uważa, że sypialnia powinna znajdować się od strony północnej lub wschodniej, by poranne promienie słońca mogły delikatnie budzić mieszkańców. Z kolei pokoje dziecięce, które są jednocześnie sypialnią i pokojem dziennym, powinny mieć okna skierowane na zachód, by dostarczyć jak największą dawkę naturalnego światła do nauki i zabawy. Salon powinien znaleźć się od zachodniej lub południowej strony świata, ponieważ tylko w takim układzie zapewni naturalne światło i piękne widoki zachodzącego słońca. Natomiast idealna kuchnia położona jest od strony północnej lub wschodniej, tak, by nadmiar słońca w ciepłym pomieszczeniu nie był zbyt uciążliwy – przekonuje.

jak rozplanować okna
Sypialnia powinna znajdować się od strony północnej lub wschodniej, by poranne promienie słońca mogły delikatnie budzić mieszkańców

Oszczędzaj energię dzięki oknom

Odpowiednie usytuowanie okien nie tylko wpływa na nasze lepsze samopoczucie, ale pomoże oszczędzić energię.

Odpowiednie usytuowanie domu pozwoli wykorzystać darmową i czystą energię słoneczną do ogrzewania domu. Aby dom był energooszczędny musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest odpowiednie dobranie okien oraz ich poprawne rozmieszczenie – zapewnia Rafał Buczek.

W pogodne dni okna skierowane w stronę południową, południowo-wschodnią czy południowo-zachodnią w naturalny sposób dogrzeją dom, dlatego warto zadbać o odpowiednią ich ilość właśnie w tych kierunkach. Jednak okna oknom nierówne, więc dodatkowym atutem będą takie, które pozwolą zatrzymać jak najwięcej tego ciepła w domu.

W domach energooszczędnych stosuje się okna PCV, które dodatkowo bardzo dobrze izolują akustycznie – ich współczynnik U wynosi od 0,8 W/(m2·K). Okna plastikowe posiadają bardzo dobre parametry termiczne dzięki zastosowaniu specjalnej, na przykład 7-komorowej konstrukcji profilu lub wkładki termicznej we wzmocnieniu ramy – dodaje ekspert firmy Awilux.

W domach energooszczędnych warto zadbać o ich jakość energetyczną. W tym celu warto na południowych, wschodnich i zachodnich przeszkleniach zamontować osłony przeciwsłoneczne. Dobrze sprawdzą się osłony zewnętrzne, takie jak rolety, żaluzje, daszki, okiennice lub markizy. Ochronią one przed nadmiernym słońcem, jednocześnie dopuszczając promienie słoneczne w okresie zimowym.

jak rozplanować okna
Odpowiednie usytuowanie domu pozwoli wykorzystać darmową i czystą energię słoneczną do ogrzewania domu.

Rozwiązanie dla domu pasywnego

Dom pasywny jest zazwyczaj budowany na planie prostokąta, ma jedno- lub dwuspadowy dach oraz okna rozmieszczone zgodnie z kierunkami świata. Wbrew pozorom może on zawierać duże przeszklenia pomagające odpowiednio doświetlić i ogrzać dom. Ekspert radzi, aby w takim przypadku postawić na całkowite przeszklenie ściany południowej, a po stronie północnej zrezygnować z okien.

Współczynnik przenikania ciepła U dla okien pasywnych nie może być większy niż 0,8 W/(m2·K), podobnie dla drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Aby uchronić dom przed utratą ciepła w zimie, a w lato przed nagrzaniem, konieczne jest wyposażenie dużych okien w osłony, jak rolety czy markizy. Warto odnotować, że takie rozwiązania pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30% – dodaje.

Czytaj też: Jak wybrać okna do domu energooszczędnego

Jak rozplanować okna – Ty decydujesz

Aby cieszyć się dobrym oświetleniem i dodatkowo oszczędzać na ogrzewaniu warto postawić na okna z dobrą termoizolacją. To jeden z podstawowych, obok odpowiedniego rozmieszczenia, warunków prowadzących do ciepłego i komfortowego domu. Dlatego warto postawić na jakość i rozwiązania dostosowane do twoich potrzeb. Pomóc w tym mogą eksperci, w tym ci z firmy Awilux. W końcu to inwestycja na lata.

jak rozplanować okna
Warto postawić na okna z dobrą termoizolacją.