Ekologiczny dom musi być energooszczędny

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Ekologiczny dom to minimalna emisja i niskie koszty energii. Jak stworzyć ekodom, by cieszyć się dobrym klimatem – radzi nasz ekspert.

Działanie na rzecz klimatu to nie tylko protesty w obronie środowiska, ale przede wszystkim właściwe wybory jakich dokonujemy każdego dnia. To także właściwe podejście do budownictwa i wybieranie ekologicznych rozwiązań. Tym bardziej, gdy w ostatecznym rozrachunku będzie to także korzystne także dla naszej kieszeni.

Czytaj też: Wybieramy ekologiczne ogrzewanie

Ekologiczny dom to zarówno długoterminowe inwestycje, podejmowane na etapie projektu i budowy, jak również właściwy styl życia. Co prawda takie podejście wymaga pewnego wysiłku. Ale zmiana nawyków na bardziej ekologiczne staje się z każdym rokiem coraz większą koniecznością.

– Niekorzystne prognozy dotyczące pogorszenia jakości klimatu oraz ogólnego zanieczyszczenia sprawiają, że również przepisy budowlane dostosowywane są do zmian społeczno-gospodarczych. Bardzo ważnym dokumentem dla całej branży budowlanej jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do doprowadzenia w 2021 roku do tego, by wszystkie nowo powstające budynki charakteryzowały się bardzo niskim, niemal zerowym zużyciem energii – zauważa Rafał Buczek z firmy Awilux, producenta okien, drzwi i akcesoriów. 

Mniej znaczy więcej

Pierwszym elementem, jaki należy rozważyć chcąc przysłużyć się planecie, będzie dostosowanie lub zmiana swojego miejsca zamieszkania. Dom ekologiczny musi charakteryzować dużo mniejsze zużycie energii. Kluczowe znaczenie mają oczywiście wykorzystane podczas budowy materiały – w tym stolarka otworowa. Większa izolacja termiczna okien oraz drzwi pozwala w okresie zimowym zminimalizować straty ciepła. Z kolei w miesiącach letnich, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie, okna o dobrych parametrach termicznych sprawiają, iż wnętrze nagrzewa się znacznie wolniej. Warto pamiętać, iż mniejsze zużycie energii związane z ogrzaniem lub ochłodzeniem pomieszczeń, nie tylko pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, ale również ograniczyć związane z tym wydatki.

– Dom ekologiczny to dom energooszczędny. Ten rodzaj budownictwa wyróżnia się podwyższonym standardem energetycznym, w ramach którego wszystkie elementy budynku muszą chronić przed ucieczką ciepła. Inwestycja w energooszczędne rozwiązania wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej czy opału. A co za tym idzie – zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery – dodaje ekspert Awilux. 

Jakie okna wybrać?

Realizując projekt domu ekologicznego, warto zdecydować się na stolarkę okienną, której współczynnik przenikania ciepła U nie jest większy niż 1,1 W/m2. Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze szyby i profilu oraz przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą – zarówno w przypadku okien PVC, jak i ALU.

– W domach energooszczędnych o dużym metrażu bardzo ciekawym rozwiązaniem jest montaż stałych przeszkleń, czyli okien typu fix. Nie posiadają one klamek oraz okuć, które odpowiadają za otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł, a także posiadają mniejszą ilość profili. Dzięki temu gwarantują wyjątkową szczelność – dodaje Rafał Buczek z firmy Awilux. – Natomiast decydując się na duże przeszklenia, warto pomyśleć o pakiecie szybowym SunEnergy+, który posiada doskonałe parametry termoizolacyjne, jasną, neutralną barwę oraz niezwykłą przezierność. Wpuszczenie jak największej ilości naturalnego światła pozwoli nie tylko rozświetlić pomieszczenia, ale także je dogrzać. 

Dom ekologiczny i energia naturalna

Na etapie projektowym warto również rozważyć możliwość wykorzystania energii słonecznej. Można dokonać tego na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odpowiednie umiejscowienie okien w bryle budynku. Najkorzystniejsze jest umieszczanie okien od strony południowej, tak by słońce przez jak najdłuższy czas oświetlało oraz ogrzewało pomieszczenia. To pozwoli na oszczędność energii cieplnej i elektrycznej. Warto również zminimalizować ilość okien od strony północnej, by zmniejszyć ewentualne straty ciepła. Drugą, równie ważną kwestią będzie montaż paneli słonecznych. Ze względu na ilość dni słonecznych stają się one coraz bardziej opłacalne. 

A może mniejszy metraż?

Kolejnym aspektem, który powinien zostać wzięty pod uwagę podczas projektowania nowego domu, jest jego metraż.

– Mniejsza powierzchnia mieszkalna to mniejsze zapotrzebowanie na energię – a także mniejsze koszty związane z wykończeniem naszego domu – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux. – Decydując się więc na mniejszą powierzchnię nieruchomości, zaoszczędzamy środki, które możemy przeznaczyć na wyższej jakości materiały, mające realny wpływ na właściwości termoizolacyjne budynku. Lepsza jakość materiałów to również większa ich trwałość oraz wyższy komfort użytkowania. 

Budowa domu, który będą charakteryzowały korzystne parametry cieplne i niskie zużycie zasobów to ogromna korzyść dla jego użytkowników i otoczenia. Jednym z elementów wpływających na zmniejszenie kosztów utrzymania i zwiększenie komfortu termicznego wewnątrz domu jest odpowiedni dobór stolarki otworowej. Jej energooszczędność nie tylko wpłynie na ekologiczność budynku, ale także pozwoli na wsparcie środowiska naturalnego.