Porównywarka – jak wybrać kredyt lub pożyczkę

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Przydają się nie tylko przy okazji wykończenia mieszkania.Tylko, jak wybrać kredyt gotówkowy, gdy w szranki z nim staje pozabankowa pożyczka?

Jak wybrać kredyt? Sprawa łatwa nigdy nie była, bo przecież oprócz banku, w którym masz konto  kuszą oferty konkurencji. W okienku telewizora pojawia się coraz to nowa reklama zachwalająca coraz to lepszy i coraz tańszy kredyt. Co tego skrojony idealnie pod twoje potrzeby. Tylko brać.

Pomyśl zanim zdecydujesz

Jednak zanim zadłużysz się pod impulsem chwili – usiądź, przemyśl, a przede wszystkim przelicz wszystko skrupulatnie.

Przede wszystkim zastanów się czy na pewno musisz się zadłużyć. W końcu i tak będziesz musiał te pieniądze oddać i to ze sporą nawiązką. Lepiej więc zadziałać w drugą stronę. Zamiast brać kredyt – otworzyć sobie dodatkowe, darmowe konto oszczędnościowe np. pod tytułem „konsola”, na które co miesiąc przelejesz budżetowe nadwyżki. Efekt niby ten sam – sprzęt kupisz, tyle, że po pewnym czasie. Ale wiesz na pewno, że gdy przyjdą chude czasy możesz sobie pozwolić na niewpłacanie pieniędzy na konto.

Ale jeśli jednak pieniądze są potrzebne tu i teraz, bo inaczej nie dokończysz remontu kuchni przed świętami lub wyskoczyła ci kosztowna naprawa samochodu – wybieraj mądrze.

Przede wszystkim porównuj. Ale nie stopy procentowe i prowizje, bo tu specjaliści potrafią tak przemycić opłaty, że sam nie zauważysz kiedy zapłacisz więcej.

Licz prosto – ile chcesz wziąć, na jaki czas i ile w konsekwencji zapłacisz. Czyli jaką ratę będziesz musiał miesiąc w miesiąc oddawać bankowi.

Porównywarka podpowie jak wybrać kredyt

A do tego najbardziej przydają się różnego rodzaju porównywarki kredytów. Poniżej podrzucam tę, którą oferuje bankier.pl. Ten sam portal, którego porównywarkę kredytów hipotecznych już prezentowałem.

Po prostu – wpisujesz kwotę, liczbę i rodzaj rat, a w wynikach masz zestawienie 10 kredytów gotówkowych różnych banków. Potem wystarczy kliknąć w najlepszą ofertę, by przejść na stronę banku i porozmawiać z konsultantem bądź zamówić kasę online.

Proste? No, proste.

…albo pożyczkę pozabankową

Nie namawiam do zaciągania pożyczek pozabankowych, choć ofert  jest tu coraz więcej, szczególnie przed świętami. Jeśli jednak jesteś zdesperowany, a bank nie chce ci pożyczyć – lepiej na spokojnie porównaj oferty. Jednak pamiętaj, że korzystne warunki mogą prysnąć niczym mydlana bańka, gdy tylko spóźnisz się ze spłatą.

Porównuj i wybieraj mądrze.

Photo credit: Tax Credits via Foter.com / CC BY