Podbitka dachowa – bo pokrycie to nie wszystko

3 lata ago Warsztat Medialny 0

To niezwykle ważny element wykończenia domu nawet jeśli niektórzy będą przekonywać, że podbitka dachowa to jedynie niepotrzebny koszt.

Wbrew opiniom podbitka dachowa nie jest jedynie elementem dekoracyjnym. Jego elementem jest nie tylko poprawa estetyki, ale i ochrona przed wiatrem, deszczem, a także oraz zwierzętami. Jej solidny montaż i dobry stan to jeden ze sposobów na ochronę przed kunami. A to niezwykle przykrzy goście, którzy mogą zniszczyć niemal doszczętnie elementy ocieplenia i uszczelnienia dachu.

Zapewne niektórzy budowlańcy będą przekonywać, że nie jest to obowiązkowy element jeśli wszelkie drewniane elementy dachu, takie jak krokwie, są estetyczne i odpowiednio zaimpregnowane.

– Inwestorzy powinni jednak wiedzieć, że podbitka dachowa stanowi też doskonałe zabezpieczenie przed nadmierną utratą ciepła, bo ogranicza swobodny przepływ powietrza do wnętrza dachu. Możemy więc traktować ją jako dodatkową formę izolacji termicznej. Nie wolno również zapominać o funkcji wentylacyjnej, którą zapewniają drobne otwory umieszczane w panelach podsufitki. Gwarantują one odpowiednią i stałą cyrkulację zapobiegając ewentualnym zawilgoceniom w warstwie ociepleniowej – tłumaczy Anna Góral, ekspert marki Galeco, polskiego producenta systemów odprowadzania wody deszczowej.

Po co nam naprawdę podbitka dachowa?

Montuje się na okapie na zewnątrz budynku tak, by przysłaniała elementy konstrukcyjne, takie jak więźba dachowa czy krokwie. Są one narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak silny wiatr, deszcz, mróz czy intensywne słońce.

– Odsłonięte fragmenty są w dużym stopniu podatne na zawilgocenie, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się na nich pleśni, grzybów oraz innych uszkodzeń. Rozwiązaniem są więc przeglądy techniczne i staranne zabiegi konserwacyjne, które wymagać będą od nas czasu i sporych nakładów finansowych. Problem związany z konserwacją wyeliminuje montaż podbitki, która osłoni więźbę wraz z krokwiami przed zniszczeniem i pozostawi je w dobrej kondycji na długi okres – radzi Anna Góral.

Niekorzystne warunki atmosferyczne to jednak niejedyne zagrożenie, na jakie wystawione są dach i okap. Ten ostatni bywa niekiedy idealnym siedliskiem dla wszelkiego rodzaju owadów i ptaków, które potrafią wykorzystać nawet niewielkie szczeliny i otwory, by uwić sobie w nich gniazda. Ich obecność może, lecz nie musi spowodować uszkodzenie konstrukcji budynku. – Staranne wykonanie montażu połaci dachowej, systemu rynnowego oraz podbitki jest kluczowe, jeżeli chcemy ustrzec się przed tego typu sytuacjami. Dobry dekarz zabezpieczy wszelkie otwory i szczeliny przed dostępem niechcianych gości – zaznacza ekspert Galeco. 

Drewno, blacha czy tworzywo – na jaki materiał postawić?

Wygląd to dla wielu budujących własny dom jeden z najważniejszych elementów. Dużą uwagę przykładają więc do wyboru elementów wykończeniowych, w tym także tego jak zaprezentuje się podbitka dachowa. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, z których każde ma swoje zalety i wady. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem zabudowy okapu była podsufitka z drewna. Jej montaż wymaga specjalistycznych umiejętności oraz odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów przez zakład stolarski. Decydując się na ten surowiec, bierzemy na siebie obowiązek okresowego czyszczenia oraz konserwowania drewna. Zyskujemy jednak podbitkę odporną na deformacje o naturalnym i estetycznym wyglądzie. Alternatywą dla tej formy zabudowy okapu jest zyskująca uznanie klientów podbitka z tworzywa sztucznego pvc. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwy i szybki montaż, odporność na warunki atmosferyczne i brak konieczności prac konserwacyjnych.

Inwestorzy zwracają też uwagę na szeroki wachlarz kolorystyczny, który ułatwia dopasowanie podbitki do dachu i innych elementów budynku, a w efekcie tworzy harmonijną i spójną całość. Okap można również zabudować za pomocą blachy, której używa się do obórki blacharskiej podczas prac dekarskich na dachu. Zadanie to należy powierzyć specjaliście, który w umiejętny sposób zabezpieczy wszystkie elementy dachowe.

Czytaj też: Przychodzi klient do dekarza czyli spotkanie z fachowcem

Jaki wybrać kolor?

Ze względu na swoje walory estetyczne, podbitka dachowa powinna być dobrana kolorystycznie do innych elementów wykończeniowych, np. dachu, orynnowania czy stolarki otworowej. Umiejętnie wyselekcjonowana barwa może podkreślić wygląd i styl budynku. Na rynku dostępna jest szeroka gama farb, bejc i lakierów do drewna, które można zastosować w przypadku podbitki drewnianej. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zabudowanie okapu materiałem z tworzywa sztucznego, mają równie szeroki wybór, gdyż producenci co roku prześcigają się w nowych rozwiązaniach, starając dopasować swoją ofertę do aktualnych trendów oraz oczekiwań klientów.

– Poza kolorem ważny jest jeszcze sam układ listew podbitki. Można montować je zarówno równolegle, prostopadle, jak i ukośnie do ściany budynku, tworząc w ten sposób ciekawe wizualnie zestawienia. Najczęściej jednak stosuje się schemat prostopadły, przy którym wykorzystuje się krótsze panele. Jest on nie tylko łatwiejszy w montażu, ale daje także możliwość optycznego zatuszowania ewentualnych niedoskonałości – objaśnia ekspert marki Galeco. 

https://warsztatmedialny.com/