Nowoczesna instalacja elektryczna czyli sterowanie z komórką w ręku

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Instalacja elektryczna w domu zmienia się tak szybko, jak telefon komórkowy. Kiedyś służył nam tylko do dzwonienia, a teraz gasi światło i wyłącza alarm.

Nowoczesna instalacja elektryczna daje nam podobnie nieograniczone możliwości – przekonuje Tomasz Węglarczyk, właściciel nowotarskiej firmy Alarm System w wywiadzie dla Dodatku Budowlanego.

– DB – Nowoczesna instalacja elektryczna w domu? Po co w to inwestować?

– Tomasz Węglarczyk – A po co ocieplać budynek? Przecież dawniej nikt tego nie robił! A teraz nie wyobrażamy sobie bez tego współczesnego budownictwa!

instalacja elektryczna
Tak wygląda rozdzielnica elektryczna – serce nowoczesnego domu

Podobnie z elektryką – odpowiednia, umiejętne położona instalacja elektryczna daje nam możliwości choćby stopniowego doposażania budynku w automatykę. Taką instalację buduje się zupełnie inaczej niż tradycyjną instalację elektryczną. A korzyści? Bardziej przejrzystsze układanie i łączenie kabli. W domu jednorodzinnym stosujemy zwykle  jedną rozbudowaną rozdzielnicę elektryczną. Gdy wszystkie instalacje zbiegają się w jednym miejscu, mamy wiele możliwości rozwojowych budynku.

Tradycyjne łączenie okablowania w puszkach elektrycznych na ładnie wygładzonych ścianach to tragedia! Szczególnie że często są to miejsca widoczne. Tymczasem właśnie w tych puszkach dochodzi do najczęstszych uszkodzeń, jak przepalenie kabli czy popuszczanie śruby w złączce. Poza tym  trudniejsze jest odnalezienie uszkodzenia. A gdy w domu jest instalacja elektryczna prowadząca z rozdzielnicy bezpośrednio do żarówki czy też do gniazdka, to nie ma nam gdzie się przepalić łączenie, a każdy elektryk szybko zdiagnozuje usterkę.

– A co z wyłącznikami oświetlenia?

– Dzisiaj nie ma potrzeby dociągania do nich grubych kabli. Wystarczy dać skrętkę komputerową i nie trzeba całego rzędu wyłączników, pstrykając na chybił trafił, aby załączyć światło w salonie. Do tego celu mamy inne rozwiązania, zdecydowanie praktyczniejsze i ładniejsze.

– A co, jeśli zapomnimy wyłączyć światło u góry czy też żelazko, a jesteśmy gotowi do wyjścia? Zwykle musimy biegać w butach po całym domu, narażając się żonie…

– Nie! Wystarczy jednym przyciskiem zgasić oświetlenie w całym budynku, nie martwiąc się, że żelazko pozostało włączone. Poza tym wiele sterowań reaguje automatycznie. Gdy uzbroimy alarm, również możemy mieć podobny efekt wyłączenia oświetlenia.

– Skoro nowoczesna instalacja elektryczna daje takie duże możliwości, to pewnie częściej się psuje?

– To jest najczęstszy argument elektryków, którzy jeszcze nie przestawili się na nowy system. Wolą powiedzieć – panie, to się psuje! A ja od kilku lat testuję u siebie w domu różne systemy i nigdy nie musiałem siedzieć po ciemku.

Równie dobrze można powiedzieć, że najlepiej kupić sobie starego poloneza, bo w nim nie ma elektroniki, więc się nie psuje. A przecież każdy chce mieć nowoczesny samochód z dużym wyświetlaczem, GPS-em, kamerą cofania czy DVD. Byle jaki serwis auta nie naprawi, ale odpowiednio przeszkoleni ludzie  radzą sobie znakomicie.

– W takim razie więc zapewne taka instalacja elektryczna jest droga…

– W porównaniu do całej inwestycji na pewno etap pierwszy okablowania podniesie cenę o około 40%, jeśli chodzi o same kable, bo odległości są większe. Z drugiej strony zamiast drogiego kabla do wyłączników dajemy samą skrętkę. Jest co prawda większa rozdzielnica elektryczna, ale za to jedna w całym budynku. Często spotykam się z ciasnymi rozdzielnicami z nieopisanymi i upchanymi w środku kablami. Moim zdaniem jest to niedopuszczalne. Rozdzielnica musi mieć około 30% do 40% zapasu. Przecież ten budynek będzie się rozbudowywał, a wtedy dojdą dodatkowe rzeczy. Tradycyjny wyłącznik na dwa klawisze ze średniej półki kosztuje około 100 zł, a my możemy dać jeden wyłącznik na 6 klawiszy w cenie około 500,00 zł, czyli sam osprzęt w tym wypadku wyjdzie drożej o jakieś 30%. Termoregulator na grzejnik kosztuje około 50,00 zł, a siłownik termiczny sterowany 230V kosztuje 50% więcej.

 – Mimo wszystko – kogo dziś stać na taką instalację?

Instalacja elektryczna
Gniazdko w ścianie dzięki komputerowej skrętce potrafi spełniać wiele funkcji.

– Rzeczywiście, jest ona dla ludzi ze średniej grupy dochodowej, którzy zdają sobie sprawę, że co tanie, to drogie. Na pewno dom z taką instalacją elektryczną jest bardziej wartościowy i zdecydowanie łatwiej go będzie sprzedać. Ale mało kto buduje po to, by zaraz sprzedawać. Komfort i wygoda stają się więc najistotniejszymi czynnikami.  Przecież po to wracamy do domu, aby odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu.

Dla mnie równie ważnym czynnikiem jest też ekonomiczne zarządzanie budynkiem. Nie muszę zaprzątać sobie głowy tym, że żona czy pracownik w biurze, czy też gość hotelowy godzinami wietrzy, a ja przecież palę w piecu! A tu jeszcze na dodatek ktoś wody nie zakręcił!

– Co więc należy zrobić, aby instalacja elektryczna w naszym budynku rozwijała się wraz z postępem technologicznym?

– Po pierwsze potrzebna nam konsultacja, dobry projekt, kosztorys i rzetelny wykonawca. Ostrzegam tu przed teoretykami, którzy mają jakąś wiedzę, ale nie umieją jej zastosować w praktyce. Przyznaję, że wiele można dzisiaj wyczytać, wymyślić, ale nie wszystko jest nam potrzebne. Wiele przydatnych rozwiązań to tajemnica zawodowa, którą wdraża się klientowi dopiero po zawarciu kontraktu.

Jak zweryfikować dobrego wykonawcę?

– To bardzo proste – wystarczy zobaczyć jego biuro, obejrzeć prezentację automatyki na miejscu, zobaczyć, co sobą prezentuje, a potem odwiedzić budynki, w których instalacja elektryczna jest już wykonana. I zapytać właściciela, czy warto było zapłacić tę cenę.

– Co z gwarancją?

– Na pewno nie ma jej ten, kto nie dostał faktury. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak zaprosić do naszego salonu.

Instalacja elektryczna
Nowoczesna instalacja elektryczna pozwala na sterowanie domowymi systemami za pomocą komórki.

 

 

Instalacja elektryczna i możliwości wykorzystania komórki do sterowania domem

  • Telefon komórkowy przedłuży działanie domofonu. Gdy ktoś dzwoni, a nie ma nas w domu, następuje przekierowanie rozmowy na telefon. Domofon bezpośrednio z kasety zewnętrznej może być też wyświetlany na tablecie.
  • Komórka może sterować systemem alarmowym. Na telefon otrzymujemy powiadomienie o uzbrojeniu lub rozbrojeniu alarmu, włączeniu się sygnału włamania, niezamknięciu okien, załączeniu czujników dymu, gazu, zalania, czy też ochrony przeciwpożarowej, np. otwierania klap okiennych itp. Za pomocą telefonu możemy robić z alarmem wszystko na zdalnie wyniesionym pulpicie, tak jakbyśmy byli w domu i stali bezpośrednio przy klawiaturze.
  • Telefonem możemy sterować urządzeniami, pokaże nam też podgląd z kamer. Komórką możemy włączać lub wyłączać dowolne źródła oświetlenia. Możemy też uruchomić podlewanie ogrodu, otwieranie bramy wjazdowej, zamykanie rolety w oknie i wiele innych funkcji, jakie nam tylko przyjdą do głowy.
  • To także mobilne centrum obsługi ogrzewania lub klimatyzacji. Na smartfonie możemy ustawić temperaturę dla poszczególnych pomieszczeń.
  • Komórka zastąpi pilota RTV. Dzięki integracji z systemami nagłośnienia audio-wideo pozwoli też zmieniać kanały TV czy regulować głośność.