Okno dachowe czyli oszczędność z parametrem w tle

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Co prawda wymagane parametry przenikalności ciepła będą jeszcze surowsze, ale przecież nie to jest najważniejsze, gdy wybierasz okno dachowe.

Bez względu na to czy zima jeszcze czy już przedwiośnie – mamy okres, gdy szczególnie myślimy o cieple. Nie tylko pod kątem tego jak dogrzać dom, ale także co zrobić, by ciepło tak bardzo z niego nie uciekało. Szczególnie, gdy spoglądamy na świat przez okno dachowe.

Okno dachowe, a współczynnik przenikania ciepła

Przy okazji antysmogowych kampanii i swoistej paniki – coraz częściej mówimy nie tylko o piecach, ale właściwym ociepleniu budynku. Pisaliśmy już o tym w Dodatku Budowlanym TUTAJ.

Ci, którzy budują – mają w głowie parametry  i wyliczenia grubości warstwy cegły czy styropianu.  Tymczasem niemniej ważny jest dobór okien, bo w końcu przez ich cienkie powierzchnie ciepło ucieka najbardziej. I wcale nie z powodu nadmiernego wietrzenia.

Jeśli więc jesteś szczęśliwym posiadaczem przytulnego pokoiku na poddaszu z kameralnym skosem i romantycznym oknem dachowym musisz dobrze wybrać, by nie narzekać na chłód. Przede wszystkim zwróć uwagę na wyliczenia współczynnika przenikania ciepła schowanego pod tajemniczym skrótem „Uw”. Im jest on niższy, tym okno lepiej chroni przed utratą ciepła.

Żeby nie zapomnieć, po co mamy urzędników – ci zapodali nam nowe, zmienione Warunki techniczne dotyczące budynków i ich usytuowania. I tak od 1 stycznia obowiązujący minimalny parametr przenikania ciepła dla okien dachowych nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K.

Ale od 2021 roku normy będą jeszcze bardziej surowe – nasz współczynnik skurczy się do jedynie 1,1 W/m2K.

Okno dachowe czyli pakiet trzyszybowy

Jako producent okien dachowych najwyższej klasy od dawna jesteśmy gotowi na nadejście zmian w przepisach. – przekonuje Tadeusz Małyska, ekspert Roto Okna Dachowe, Trener Roto Campus. – Już od kilku lat w ofercie znajdują się okna dachowe, których parametr przenikania ciepła dla szyb utrzymuje się (w zależności od rodzaju i szerokości ramek dystansowych, ilości komór i  jakości gazu)  na poziomie 1,1 – 0,5 W/m2K.  Parametr szyb jest ważny, ale to nie wszystko. Najważniejszy jest parametr cieplny dla całego okna Uw, który dodatkowo uwzględnia parametry cieplne profili okiennych. Stale doskonalimy naszą ofertę, aby dostarczać klientom okna jeszcze cieplejsze. W pierwszym kwartale bieżącego roku wprowadzamy do sprzedaży ulepszoną wersję drewnianego okna obrotowego RotoQ – naszego flagowego modelu. Lekko zmodernizowana wersja RotoQ z pakietem trzyszybowym posiada teraz jeszcze niższy współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw: 0,77 W/m2.K. Jeżeli do okna dołączymy zestaw przyłączeniowy MDA, który poprawia  parametr cieplny o kolejne 0,1 W/m2.K, to w sumie uzyskamy Uw na poziomie: 0,67 W/m2.K.

Jak zapewnia ekspert, bez problemu dobierzesz okna RotoQ, bo są produkowane aż w 28 rozmiarach. Jest też cała gama akcesoriów ułatwiających montaż. Ale przede wszystkim okno standardowo wyposażone jest w bloki termoizolacyjne zabezpieczające przed utratą ciepła.

Okno dachowe i magia gwiazd

Jeśli lubisz sobie przed spaniem popatrzeć na gwiazdy – poszukaj okna, które pozwoli na chwile rozkoszy bez konieczności przykrywania się dodatkowym kocem. Analizując jego cenę, zwróć uwagę na ostateczny koszt, który będzie się przekładał na codzienne rachunki. Bo niekiedy drobne oszczędności skutkują sporymi wydatkami.

A jakby co – pamiętaj też o urzędniku badającym w sobie znany sposób parametry okna, które zamontujesz na swym ukochanym poddaszu. Za cztery lata jego tajemniczy czujnik sprawdzi czy parametr przenikania ciepła nie przekroczy 1,1 W/m2K.

Cokolwiek by to znaczyło dla Ciebie gapiącego się przez okno dachowe na niebo.