Targi budownictwa z ekologią i czystym powietrzem w tle
6 lat ago Warsztat Medialny 0
– ochrona środowiska to hasło kluczowe na rozpoczynające się w sobotę w Nowym Targu 23. Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji, Wnętrz.
Można założyć, że słowem najczęściej wymienianym podczas tegorocznych targów budownictwa będzie „ekologia”. Wiąże się bowiem z nim nie tylko obowiązek i wymóg, ale przede wszystkim szansa, by otrzymać atrakcyjne dofinansowanie – na ekologiczny kocioł, docieplenie czy odnawialne źródła energii. Będzie więc najnowocześniejsza technologia, ale i tradycyjne materiały, wszystko, co pozwoli zbudować dom – od piwnic po dach.
Targi budownictwa wpisały się w nowotarski krajobraz – w końcu to już 23. edycja imprezy w Stolicy Podhala. Czym się wyróżni?
– W planach mamy seminarium na temat nowoczesnych technologii w budownictwie, które zorganizuje Politechnika Krakowska. Będzie o budownictwie ekologicznym i promocji czystego powietrza. Będą pokazy i prezentacje najnowszych trendów. Można się będzie też dowiedzieć o możliwościach pozyskiwania środków na sfinansowanie tego typu instalacji – przekonuje Wioletta Ochman, organizatorka Targów.
Targi budownictwa. OZE na każdy sposób
Jak zapowiada – wystawców nie zabraknie. Co najmniej 80 producentów, dostawców i hurtowników zaprezentuje najciekawsze elementy swojej oferty. Będą instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE). Tematem, którego nie może zabraknąć, jest fotowoltaika – trudno sobie dziś wyobrazić nowoczesny dom bez produkcji własnego prądu na dachu. A skoro jest darmowa energia – nie zabraknie sposobów na jej wykorzystanie. Jednym z rozwiązań prezentowanym na targach będą folie grzewcze, które zastępują kaloryfery.
Ci, którzy jednak preferują węgiel, muszą myśleć o przestawianiu się zgodnie z uchwałą antysmogową na piece V generacji, które ograniczają emisję pyłów, a także pozwalają dokładniej spalać zakupiony groszek. Ciekawostką będzie także najmniejszy kociołek na ekogroszek. To rozwiązanie mające sprawdzić się w niewielkich domach, gdzie liczy się każdy zaoszczędzony centymetr wolnego miejsca w kotłowni.
Skoro panuje duży nacisk na budownictwo ekologiczne, to nie może zabraknąć nowoczesnych rozwiązań w zakresie systemów dociepleń. Wszak, by otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca, dom musi spełniać odpowiednie parametry, jeśli chodzi o ubytki ciepła. Jeśli ma przejść przez oko wymagającego audytora, niezbędne będzie przeprowadzenie termomodernizacji.
Wiele będzie można też usłyszeć o samym dofinansowaniu, które można pozyskać nie tylko od samorządów. Warto się dobrze rozejrzeć i wybrać atrakcyjną ofertę. A niemal wszystkie można będzie znaleźć pod jednym dachem nowotarskiej hali lodowej.
Targi budownictwa. Klęska dobrobytu kontra sentyment wystawcy
Skoro targi budowlane, to nie może zabraknąć podczas nich prezentacji samych materiałów, z których wzniesiemy swój dom. Będą materiały tradycyjne, ale i beton komórkowy czy keramzyt. Jeden z wystawców zapewnia, że swoją technologią zbuduje dom od zera w ciągu 3 miesięcy.
Jakie jeszcze ciekawostki można będzie znaleźć, spacerując targowymi alejkami? Witraże na zamówienie oraz zdobione szklane kabiny prysznicowe, balia z kociołkiem na drewno, deski tarasowe, domowa tłoczarka do oleju, meble – to tylko niewielki fragment targowej oferty. Można będzie także zapoznać się choćby z ofertą firmy wiercącej studnie głębinowe.
Jeszcze kilka lat temu wyczekiwaliśmy z utęsknieniem końca kryzysu w budowlance. Teraz organizatorzy targów stają przed zupełnie innym wyzwaniem – firmy nie mają czasu, by wystawiać się na targach.
– Na rynku panuje „klęska dobrobytu” – żartobliwie podsumowuje Wioletta Ochman. – Firmy często nie są w stanie sprostać liczbie zamówień, do tego dochodzi często brak rąk do pracy. Jednak wystawcy bardzo lubią przyjeżdżać do Nowego Targu, mają sentyment do tego miejsca, a same targi mają swój specyficzny urok.
Czyli jak zawsze – chętnych, by przyjechać na 23. Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji, Wnętrz, nie zabraknie. A klienci będą mieli w czym wybierać. Do tego będzie można zostawić dzieci pod fachowym okiem opiekunów. Nudy nie będzie, bo w planach są zabawy, rysowanie oraz oczywiście to, co najważniejsze – budowanie.