Kuchnia w kształcie litery U – zapomniany standard
3 lata ago Warsztat Medialny 0
To często jedyny pomysł na aranżację małego mieszkania w bloku. Co zrobić by kuchnia w kształcie litery U była efektowna i funkcjonalna?
Dziś panuje moda na szerokie przestrzenie. Kuchnia otwarta na salon – to model dobrze wyglądający na stołach kreślarskich aranżerów wnętrz czy na stronach katalogów. Domy z rozległym parterem prezentują się świetnie, to rozwiązanie praktyczne, efektowne tyle, że… nie dla każdego. Wszyscy, którzy cisną się na małej powierzchni w ciasnych blokach skazani są zwykle na proporcjonalnie niewielką kuchnię. A skoro tak, to nie można sobie pozwolić na rozrzutność i każde miejsce trzeba efektownie wykorzystać. Pozostaje jednak pytanie – jak rozplanować taką kuchnię, aby była funkcjonalna i jednocześnie estetyczna? Na to pytanie odpowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ.
Czytaj też: Kuchnia otwarta – witamy w stylu industrialnym
Kuchnia w kształcie litery U najczęściej kojarzy się z niewielkim pomieszczeniem. I słusznie, bo modne dziś otwarte kuchnie wiążą się ze sporym metrażem. Litera U sprawdza się w kuchniach prostokątnych i kwadratowych. Te pierwsze są zazwyczaj znacznie węższe. Najczęściej mamy tu do czynienia z układem dwóch dłuższych, równoległych ścian oraz trzeciej, krótszej. Takie pomieszczenia nie są zbyt wdzięczne do urządzania. Jednak nie znaczy to, że mała kuchnia w kształcie litery U musi być nudna. Najważniejsze jest, by oprócz atrakcyjnej aranżacji, kierować się również funkcjonalnością. Jak zatem zaprojektować przestrzeń w kuchni w kształcie litery U?
Przestrzeń równie ważna jak szafki
Kształt litery U jest wymuszony zwykle wąskim pomieszczeniem. Właśnie dlatego warto pamiętać, aby nie przytłoczyć go dużą ilością wyposażenia.
Zrezygnujmy z masywnych górnych szafek, które mogą zabrać sporo kuchennej przestrzeni. Zamiast nich, postawmy na znacznie mniej siermiężne półki, które dodadzą wnętrzu „lekkości”. Dolne szafki są na tyle pojemne, że z powodzeniem pomieszczą niezbędne naczynia i przybory kuchenne. Nie zapominajmy też o narożnikach – często te „rogi” nie są zagospodarowane dolnymi szafkami, a to duży błąd, ponieważ tracimy w ten sposób wiele cennego miejsca – podpowiada Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ.
Ważny jest także dostęp do światła dziennego. Panujące niegdyś w blokach z wielkiej płyty ślepe kuchnie już raczej są w odwrocie i w mniejszości. Jeżeli więc mamy okno, zagospodarujmy pod nim miejsce na strefę roboczą – zlewozmywak oraz blat roboczy. Dobrym rozwiązaniem jest z kolei umieszczenie lodówki i kuchenki na którejś z dwóch dłuższych bocznych ścian. W przypadku tej krótszej, spróbujmy umiejscowić tam właśnie zlew. Dzięki tego typu układowi, kuchnia w kształcie litery U zyska nie tylko o wiele więcej miejsca, ale pozwoli na wysoce funkcjonalne oraz szybkie przygotowywanie posiłków.
Właściwie dobrany sprzęt to klucz do sukcesu
Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U nie może obejść się również bez odpowiedniego sprzętu AGD. Jakie najlepiej wybrać? Kluczem w tej sytuacji będzie zabudowa kuchenna.
Piekarnik, okap, lodówka czy płyta gazowa – wszystko musi się pomieścić. Dziś królują sprzęty do zabudowy, które idealnie wkomponowują się w meble i stają się przez to mniej „widoczne”. Okap do kuchni w kształcie litery U jest jak najbardziej wskazany – tu sprawdzą się modele kominowe montowane do ściany. Mile widziany jest również piekarnik do zabudowy, który możemy umieścić zarówno pod płytą kuchenną, jak i w tak zwanym słupku. To drugie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Dzięki niemu korzystanie z urządzenia jest znacznie bardziej komfortowe. Pozostaje jeszcze płyta gazowa. Do kuchni w literę U wybierzmy tę najbardziej funkcjonalną i oszczędną – podkreśla ekspertka firmy SOLGAZ.
Jednym z rozwiązań może być płyta gazowa bez płomieni. Rozwiązanie opatentowane przez SOLGAZ opiera się na ukryciu paliwa pod taflą szkła. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne i czyste gotowanie na gazie. Wzornictwo i możliwości oferowane przez dodatkowe funkcje pozwalają po prostu cieszyć się gotowaniem.
W ofercie tego polskiego producenta znajduje się kilka linii płyt o ciekawych funkcjonalnościach. Możliwe jest sterowanie czasem i temperaturą, kontrola rodzicielska czy opcja Stop&Go, która pauzuje pracę kuchenki. Płyty dostępne są w różnych wymiarach z różną liczbą pól grzewczych oraz dodatkowymi, darmowymi polami, które nie pobierają gazu.
Kuchnia w kształcie litery U – pomysł na każde wnętrze
To doskonałe rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń, jednak jak najbardziej znajdzie swoje zastosowanie również i w większych mieszkaniach. Tam mamy pole do działania. Możemy pozwolić sobie choćby na efektowną wyspę kuchenną. W takiej kuchni możemy też umieścić przyciągający wzrok stół jadalniany. Nie zapominajmy też o oświetleniu, które robi niemałą „robotę”. Designerskie lampy puszczane nisko na linkach czy taśmy ledowe zamieszczone pod meblami dadzą świetny efekt. Stworzą przy tym także wyjątkowo efektywne miejsce do przyrządzania codziennych posiłków.
Kuchnia to miejsce gdzie spędzamy coraz więcej czasu. Zróbmy wszystko, by był to czas wyjątkowy.