Sposób na smog czyli jak ograniczyć straty ciepła

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Nawet do 70% mniejsze straty ciepła są możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych łączników termoizolacyjnych niwelujących mostki cieplne.

O zmianach klimatycznych słyszymy niemal w każdym informacyjnym serwisie ostatnich tygodni. Wszystko za sprawą zakończonego właśnie w Katowicach szczytu klimatycznego COP24. O ile niemal wszyscy mówiąc ekologii mają na myśli ograniczenie spalania kopalin – zwróćmy uwagę także na inny szczegół. Szansą dla ziemi jest nie tylko ekologiczne ogrzewanie, ale także ograniczenie strat ciepła. To z kolei powoduje większą efektywność ogrzewania, a dla właściciela domu – wymierne oszczędności.

Zmiany klimatyczne i towarzysząca im globalna debata wymagają od producentów coraz większej liczby rozwiązań dla zrównoważonego i energooszczędnego budownictwa. Dzięki wydajnej technologii systemowej na której bazują produkty firmy Schöck, projektanci i właściciele budynków mogą niwelować działalność mostków cieplnych oraz aktywnie przyczynić się do redukcji emisji CO2.

Mostków cieplnych należy unikać nie tylko ze względów energetycznych. Są one często przyczyną  zawilgocenia ścian czy rozwoju grzybów i pleśni. Problem ten najczęściej występuje w miejscu połączeń balkonu z budynkiem, gdzie dochodzi do przerwania izolacji cieplnej.

Jak ograniczyć straty ciepła – alternatywa dla tradycyjnego połączenia

straty ciepła
Schöck Isokorb typu K z HTE-Compact o grubości 80 mm jest nośnym elementem izolacji termicznej, który został opracowany dla żelbetowych balkonów wspornikowych.

Przy punktowym łączeniu balkonów z fasadą budynku pozostaje miejsce na izolację pomiędzy poszczególnymi elementami wzmacniającymi konstrukcję. W tym przypadku samo połączenie nie jest izolowane i w ten sposób powstają klasyczne mostki termiczne. W tych obszarach straty ciepła są zwiększone, a temperatura powierzchni ulega obniżeniu. Konwencjonalne połączenie punktowe minimalizuje mostek termiczny tylko o 20% w porównaniu do połączenia całkowicie betonowego. Łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb izolują bezpośrednio miejsce połączenia, zapewniając tym samym ciągłość ocieplenia. Zastosowanie łączników Isokorb zmniejsza ryzyko powstawanie mostków cieplnych aż o 70 procent w porównaniu z połączeniem betonowanym.

Łatwy montaż

Montaż łączników Schöck Isokorb jest zgodny ze współczesnymi standardami budowlanymi i nie wymaga dodatkowych prac. Łączniki stosujemy także do balkonów prefabrykowanych, a ich montaż jest bardzo prosty – Isokorb wmontowywany jest już w zakładzie prefabrykacji. Dzięki temu nie ma potrzeby wkładania pojedynczych prętów i ich czasochłonnego montażu we wstępnie nawierconych płytach szalunkowych.

Schöck Isokorb jest dostarczany na plac budowy jako produkt gotowy do montażu. Pozwala to zaoszczędzić ogromną ilość czasu. Zbrojenie towarzyszące może być wykonane na budowie, a łącznik Isokorb – po prostu wmontowany. Tym samym rozwiązanie systemowe Schöck ułatwia pracę w zakładzie, jak i na placu budowy.

Wydajne komponenty

Schöck Isokorb jest skutecznym rozwiązaniem przeciw mostkom termicznym przy elementach wystających z przegród zewnętrznych budynku. Składa się on z elementu izolacyjnego, prętów rozciąganych, prętów poprzecznych i łożysk ściskanych HTE („High-Thermal-Efficient”). Pręty przenoszą z jednej strony siły rozciągające i poprzeczne, a z drugiej strony – dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej – minimalizują przepływ ciepła. Moduł HTE oferuje również optymalne połączenie przenoszenia sił ściskających i izolacji termicznej. Składa się z betonu zbrojonego włóknami stalowymi o bardzo wysokiej wytrzymałości oraz wypełniacza Kronolith. Zastosowana izolacja wykonana jest z NEOPOR® i styropianu (EPS) z dodatkiem grafitu. Materiał ten pochłania i odbija promieniowanie cieplne, zapewniając tym samym skuteczną izolację cieplną. Dzięki temu Schöck Isokorb może termicznie oddzielać elementy konstrukcji, a także zmniejszać przepływ ciepła i związane z tym straty energii.

Mostki cieplne na balkonie czyli na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie