6 pomysłów na okno i jego wiosenną metamorfozę

5 lat ago Tekst promowany 0

Kiedyś wystarczyło zawiesić firanki i zasłony. Dziś opcji zdobienia okna jest znacznie więcej. Podajemy 6 pomysłów na okno i jego odmianę.

Wiosna, wiosenne porządki, wiosenna odmiana – te zwroty powtarzamy w pierwszych miesiącach roku do znudzenia. Zacznijmy od okien. Ale nie tyle ich przedświątecznego umycia, co kompletnej przemiany.

A możliwości – jak się okazuje – jest już znacznie więcej niż przed laty. Tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przekonuje nas o tym Dariusz Kwiatkowski, właściciel firmy Dario, podhalańskiego producenta żaluzji, rolet i plis. Przyjrzyjmy się zatem dostępnej ofercie.

1. Rolety rozwijane

Wciąż mają swoich zwolenników. To proste rozwiązanie pozwalające zasłonić okno. Warto zauważyć, że może ona pełnić rolę fototapety, także wykonanej ze zdjęcia, które zrobiliśmy sami. Tym sposobem, zasłaniając okno, będziemy mieli widok na Giewont bądź chicagowski Downtown.

2. Rolety dzień-noc

To ostatnio najmodniejsza ozdoba okna. Dzięki przesunięciu względem siebie dwóch rolet w pasy – otrzymujemy wersję z prześwitami bądź całkowicie zasłoniętą. Kolorystyka? Ci odważniejsi, którzy nie boją się wyzwań, coraz częściej wybierają antracyt – odcienie szarości, a nawet czerni. Jak zauważa właściciel firmy Dario – za tego typu trendami, które proponują designerzy, najczęściej podążają ludzie młodzi, niebojący się odważnych rozwiązań. Tradycjonaliści wolą pastele i delikatne wzory kwiatowe. Wszystko, co czyni wnętrze cieplejszym i bardziej przytulnym.

3. Plisy

To produkt uniwersalny, który pozwala dopasować się do dowolnego, nawet nietypowego kształtu okna. Materiał składa się w harmonijkę w zależności od potrzeb – od góry i od dołu okna. Wykonany może być także pod nietypowe oczekiwania i potrzeby klienta. Nie ma problemu, gdy część okna ma kształt trójkąta, trapezu czy półkola. Wybór kolorów i wzorów jest niemal nieograniczony. Coraz większą popularność zyskują plisy dzień-noc. W części są one wykonane z materiału półprzejrzystego (na dzień), a w części z nieprzejrzystego (na noc). W zależności od pory dnia czy nastroju możemy przesuwać plisę tak, by dany materiał przeważał bądź przysłonił całe okno.

4. Żaluzje poziome

Wciąż mają swoich zwolenników. Tyle że miejsce dawnych, wąskich listw aluminiowych w różnych kolorach zajmują dziś szerokie żaluzje, najczęściej drewniane.

5. Moskitiery

Trudno w tym przypadku mówić o ozdobie – jednak zbliża się sezon letni, więc coraz częściej poszukujemy sposobu na powstrzymanie inwazji owadów. Najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem są siatki przeciwinsektowe. Występują one w formie wstawianych ramek, także na zawiasach. Na rynku dostępne są też siatki przesuwne lub rolowane.
W większości przypadków – nie ma problemu z zamontowaniem moskitiery nawet w starym budownictwie i w oknach dawnego typu. W przypadku nowych okien nie powinno być z tym żadnego problemu.

6. Rolety zewnętrzne

Działają jak dodatkowa szyba w oknie. Zimą zatrzymują ciepło w mieszkaniu, a latem powstrzymują upał. Dodatkowo mogą one być zintegrowane z moskitierą, tym samym powstrzymując inwazję owadów do mieszkania.
Rolety zewnętrzne często potocznie określa się mianem antywłamaniowych. Jednak trzeba pamiętać, że te, które mają rzeczywiście stanowić zaporę dla złodzieja są drogie i montuje się je częściej w sklepach czy kantorach.
Rolety zewnętrzne można kupić już za 300 zł na jedno okno w zależności od koloru i rodzaju materiału. Cena będzie wyższa, jeśli zamiast ręcznego sterowania zechcemy zamontować napęd elektryczny. Za mechanizm renomowanego producenta, jak np. Somfy, trzeba dopłacić od 600 zł. Można zaopatrzyć się w tańsze, chińskie rozwiązania, ale trzeba się liczyć z tym, że nie będą tak trwałe i po kilku latach mogą odmówić posłuszeństwa. Coraz częściej klienci poszukują także mechanizmów sterowanych przez internet za pomocą telefonu komórkowego.
Warto zwrócić uwagę, by roleta była wyposażona w tzw. twardy wieszak, który zabezpiecza przed przymarzaniem, a gdy nieoczekiwanie napotka ona przeszkodę – automatycznie się wyłączy. Dzięki temu mechanizm się nie zniszczy. Choć czasem dopłata około 100 zł wydaje się niepotrzebna, to potem może się okazać, że za serwis trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej.
A jeśli o automatyce mowa – Dario produkuje też bramy garażowe z automatyką. Od 15 kwietnia do 15 maja trwać będzie promocja z 15-procentowym rabatem na zakup całego produktu, czyli np. rolety z automatem.

Czytaj też: 3 pomysły na wielkanocny stół

Produkt rodzimy

Jak przekonuje Dariusz Kwiatkowski – wszystko, co jest w ofercie Dario, powstaje na Podhalu, w dwóch halach produkcyjnych. Po poradę można zajrzeć też do 2 biur – w Nowym Targu przy Szaflarskiej 97 i w Skawie 24a.
– Często klient przychodzi i wie, co chce, ma już upatrzony konkretny typ rolet czy plis. My jedynie doradzamy – tłumaczy Dariusz Kwiatkowski. – Ale może zabrać sobie także próbki do domu, by przez weekend zastanowić się, który materiał najbardziej pasuje do jego wnętrza. Zawsze ktoś w rodzinie jeszcze coś doradzi. Potem wystarczy złożyć zamówienie, my zbierzemy wymiary i zamontujemy gotowy produkt – dodaje właściciel Dario.

Jesteśmy gotowi na wiosenną metamorfozę naszych okien? Warto się nad tym zastanowić, tym bardziej że pora do tego skłania.