5 miejsc i pomysłów na oświetlenie wnętrz

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Jesienna słota to czas, gdy brak światła działa na każdego wyjątkowo mocno. Podpowiadamy więc kilka pomysłów na odpowiednie oświetlenie wnętrz.

oświetlenie wnętrzPóźna jesień. Zmrok zapada tuż po południu, szczególnie gdy na niebie ciężkie chmury i słota. Nic się nie chce. Jeśli do tego wszyscy mówią o jesiennej chandrze, – siłą rzeczy dopadnie i Ciebie. Ale możesz próbować się bronić, gdy poziom endorfin we krwi odpowiadających za dobry nastrój drastycznie spada.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku podpowiedzą od razu, że najlepiej pobiegać  lub pójść na aerobik czy siłownię. Ale możesz jeszcze popracować nad wnętrzem mieszkania. Przecież po godzinach biegania po lesie i tak wrócisz do domu. Musisz czuć się tu najlepiej. Kluczem do sukcesu jest oświetlenie wnętrz. Właściwe oświetlenie. Dobierz je z głową – od tego wiele zależy.

Rodzaj oświetlenia nie dobieraj w zależności od tego co akurat spodoba Ci się w sklepie. Tym bardziej nie kieruj się wyłącznie przecenami. Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę i wymagania. Razem z ekspertami firmy Eurofirany zwróćmy uwagę na to, co i gdzie będzie niezbędne. Nie wystarczy po prostu lampa u sufitu. Rozejrzyj się dookoła, bo do wyboru masz jeszcze te stojące i kinkiety, a także oświetlenie punktowe i nastrojowe lampki. Co i gdzie zastosować?

Miejsce nr 1. Jadalnia

oświetlenie wnętrzTo centralne miejsce rodzinnych spotkań. Przy wspólnym stole spotykamy się każdego dnia. W dobrą atmosferę wprowadzi lampa zawieszona nad stołem. Ma ona nie tylko sprawić, by wszystko było dobrze widoczne, ale także ma stworzyć ciepłą, przyjazną atmosferę. Unikaj  więc ostrego, białego światła, lepiej zastosuj ciepłe barwy, by stworzyć ciepło domowe. Może wynika to stąd, że mamy zakodowane głęboko w genach, po jaskiniowych praprzodkach, że najlepiej nam się gromadzić wokół ogniska. A skoro nie buzuje ogień, to choć ciepłe światło stworzy jego namiastkę i zbliży nas do siebie. Efekt przyniesie lampa zawieszona nisko nad stołem. Jeśli przy tym reszta pomieszczeń będzie niemal niknąć w ciemnościach – tym lepiej poczujemy się ze sobą. Taka mała magia przy wspólnej kolacji.

Miejsce nr 2. Kuchnia

Tu zasady są odmienne – światło nade wszystko. Musi być to podstawowe – u sufitu, ale i niezbędne są liczne, punktowe lampki oświetlające nam miejsce pracy. W końcu masz nóż w ręce i nie chcesz  się ciachnąć w palec tylko dlatego, że cień twych pleców zasłonił promienie padające z jedynej, górnej lampy. Dziś możliwości są niemal nieograniczone – warto więc punktowo podświetlić każde miejsce, w którym pracujesz.

Miejsce nr 3. Salon

oświetlenie wnętrzTu wydaje się, że zadanie jest bardziej skomplikowane, bo i funkcje tego pomieszczenia są różnorodne. Jest przecież miejscem spotkań, gdzie chcemy by wszystko było dobrze widoczne i oświetlone. Kiedy  indziej jednak siądziecie we dwoje na kanapie przy lampce wina i będziecie chcieli cieszyć się chwilą. Wówczas światło wielopunktowej lampy górną chętnie zamienisz na delikatne światło ściennego kinkietu albo stojącej w kącie lampy z kloszem dającym przytulny, nastrojowy klimat.

Miejsce nr 4. Sypialnia

Tu również niezbędne jest ciepłe, nastrojowe oświetlenie wnętrz, ale oprócz głównej lampy bardzo pożądane będą delikatne kinkiety. Ci, którzy nie zasną bez książki muszą zaopatrzyć się w lampki dające też punktowe światło wprost na kartki ulubionej lektury.

Miejsce nr 5. Łazienka

Podobnie jak w kuchni – nie obejdzie się tu bez światła ogólnego. Tu także mniej liczy się nastrój, bardziej zależy na tym, by lepiej wiedzieć się w lustrze. A w tym miejscu konieczne jest dobre oświetlenie wnętrz, dzięki któremu on nie zatnie się przy goleniu, a ona nie przeciągnie kredki w okolice ucha.


Niech współgrają

I jeszcze  ważna uwaga – pamiętaj , by wszystkie używane przez ciebie lampy współgrały z charakterem wnętrza.

– Do budowania nastroju świetnie nadają się oprawy usytuowane poniżej linii wzroku. Światło, które dają, jest rozproszone i lekko stłumione. Taki efekt świetlny można uzyskać również, stosując lampy stołowe i stojące. W pomieszczeniu warto też wykorzystać oprawy kryształowe, po zastosowaniu których wnętrze zostanie rozjaśnione przez migoczące światło – mówi Joanna Dziedzic-Czulak, ekspert marki Eurofirany.

Szczególnie jesienią zadbaj o to, by żarówki, nie były zbyt mocne. Tym samym dadzą światło w cieplejszych barwach, które stworzy w domu wyjątkowy klimat. Oczywiście, przy doborze lamp należy zadbać o to, by wszystkie ze sobą współgrały. Dlatego też wybieraj produkty z tych samych kolekcji. Duży wybór lamp kryształowych można znaleźć w katalogach marki Eurofirany.

Efekt ciepłego i kameralnego miejsca pomogą Ci stworzyć dodatki. Lampiony, świece zapachowe, czy łańcuchy świetlne cotton balls oprócz walorów świetlnych stanowią też atrakcyjny element aranżacji wnętrza.

Więcej propozycji znajdziesz także na stronie www.eurofirany.com.pl

Przeczytaj też: Wystrój wnętrz. Drobiazgi, które zmienią Twe mieszkanie