Kosze i materace gabionowe. Gdzie można je wykorzystać?

2 lata ago Artykuł sponsorowany 0

Stworzenie estetycznego ogrodzenia czy trwałego zabezpieczenia skarpy nie musi oznaczać wydania kilku tysięcy na materiały i robociznę. Wystarczy wykorzystać do tego kosze lub materace gabionowe, które świetnie sprawdzają się w tej roli, są wytrzymałe i tanie.

  1. Czym są materace gabionowe?
  2. Kosze gabionowe

Materace i kosze gabionowe są wykorzystywane na szeroką skalę zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Służą m.in. do budowania ogrodzenia, zabezpieczania zbiorników wodnych i umacniania skarp.

Czym są materace gabionowe?

Wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo erozji wykopów, skarp, nasypów czy wybrzeży, swoje zastosowanie znajdują materace gabionowe. Ich wysokość zwykle nie przekracza 30 cm, za to zajmują one dużą powierzchnię – typowe wymiary to 2mx3m. Konstrukcja z materacy gabionowych jest bardzo skuteczna, pod warunkiem, że została dobrze zbudowana oraz wypełniona solidnym kruszywem, pozwalającym maksymalnie zapełnić przestrzeń. Dla wzmocnienia konstrukcji, materace gabionowe dzieli się za pomocą tzw. przepon, które zmniejszają powierzchnię każdego gabionu. Jeśli materac ma służyć do zabezpieczenia rzeki o porywistym nurcie, konstruktor może zaproponować dodatkowe przepony wewnętrzne, służące do ograniczenia możliwości przesuwania się wypełnienia, które może skutkować osłabieniem całej konstrukcji. Materace gabionowe powstają z płaskich siatek połączonych za pomocą klipsów.

Kosze gabionowe

Pojedynczy gabion może posłużyć do stworzenia całej konstrukcji, ale równie dobrze wykorzystuje się go jako dekorację i element małej architektury – w warunkach domowych łatwo można stworzyć z niego, np. niewielką ławkę ogrodową czy ozdobną donicę. Najczęściej jednak z gabionów wykonuje się ogrodzenia. Kosze gabionowe są pokryte typowym zabezpieczeniem antykorozyjnym, takim jak powłoka cynkowo-aluminiowa. Aby ogrodzenie wyglądało estetycznie i jak najlepiej spełniało swoją rolę, należy wypełnić je odpowiednim kruszywem i ograniczyć wielkość pustych przestrzeni. Wówczas konstrukcja jest stabilna, masywna i może zostać posadowiona na nierównym terenie. Takie ogrodzenia mają jeszcze jedną, ważną zaletę – dobrze tłumią hałas docierający do posesji, np. z ulicy. Nieregularny kształt wypełnienia stanowi barierę dla fal dźwiękowych, które rozpraszają się w kontakcie z ogrodzeniem. Koszy gabionowych można z powodzeniem używać do tworzenia zarówno niewielkiego ogrodzenia, jak i tego ochraniającego dużą przestrzeń – w przypadku gabionów wielkość nie ma znaczenia.