5 pomysłów na betonowe wnętrza w mieszkaniu
6 lat ago Warsztat Medialny 0
Można z niego zrobić interesującą posadzkę, kuchenny blat czy okienny parapet. I nikt nie powie, że betonowe wnętrza nie mogą być przytulne.
Hasło: betonowe wnętrza kojarzy się nie najlepiej. Przaśna forma, niedokończona budowa, szare i przygnębiające lastryko z czasów PRL-u. Nawet potoczne sformułowanie „beton” oznacza kogoś, kto jest niereformowalny. Martyna Jakubowicz śpiewała, że w domach z betonu nie ma wolnej miłości. Jak więc można polubić tak przedstawiany materiał? Spróbujmy jednak przełamać stereotypy.
Pierwsze skojarzenie z betonem to zimne, industrialne, gołe wnętrza. Pozbawione domowego ciepła i przytulności. Nic bardziej mylnego! Oczywiście beton w swojej wyjściowej postaci jest szary i surowy, jednak potrafi on przybierać również inne oblicze. Kolorowe, mozaikowe lastryka wracają do łask projektantów. Warto zainspirować się panującymi trendami przy wykańczaniu własnych czterech ścian.
Betonowe wnętrza – ściana
Łatwiej jest nam wyobrazić sobie betonową okładzinę ścian po zewnętrznej stronie budynku. Tymczasem rozwiązanie to świetnie sprawdza się również po przekroczeniu progu. Wyeksponowanie jednej, dominującej ściany pomieszczenia płytami z betonu szlachetnego nada jej unikalny i nowoczesnych wygląd. Wnętrze nabierze charakteru, jeśli betonową ścianę połączymy z drewnianymi podłogami i szklanymi elementami wystroju. Jeśli natomiast skontrastujemy beton z tradycyjnymi meblami i zabytkowymi dodatkami, nadamy mu eklektyczny i bardziej wyrafinowany sznyt.
Betonowe wnętrza – parapety
Są tańsze niż marmurowe, trwalsze niż drewniane i bardziej eleganckie niż plastikowe. Betonowe parapety kojarzą się z wielką płytą i okresem PRL. Jednak świetnie radzą sobie również w współczesnych aranżacjach. Mogą być wąskie lub szerokie – w zależności od naszej koncepcji wnętrza. Nie odbarwiają się i nie ulegają degradacji pod wpływem wilgoci, co jest szczególnie istotne jeśli planujemy je dekorować ukwieconymi doniczkami.
Betonowe wnętrza – kuchenne blaty
W kuchni liczy się przede wszystkim trwałość użytych materiałów. Pod tym względem beton użyty do wyrobu blatów kuchennych jest materiałem wprost idealnym. Jest odporny na zarysowania i działanie wysokich temperatur. Do tego łatwy w utrzymaniu czystości i niepodatny na negatywne działanie nawet silnych detergentów. Dzięki barwieniu w masie betonowe blaty z łatwością dopasujemy pod kątem kolorystyki i struktury do stylu szafek.
Betonowe wnętrza – posadzki
Kojarzone głównie z budownictwem użyteczności publicznej, płyty posadzkowe sprawdzą się również w inwestycjach prywatnych. Warto położyć je tam, gdzie podłoga narażona jest na uszkodzenia, np. w kuchni i łazience. To pomieszczenia gdzie często coś się rozlewa, wypada nam z rąk lub rozsypuje się, tworząc ryzyko porysowania płytek. Podłogi wykonane z lastryko są odporne na skutki wszystkich tych przykrych niespodzianek. Do tego cechują się ponadczasowym i uniwersalnym designem.
– Z uwagi na możliwość zastosowania kruszyw różnego rodzaju i wielkości frakcji, połączonych spoiwem o dowolnej barwie, jesteśmy w stanie osiągnąć niemal każdy efekt końcowy – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki Probet-Dasag.
Betonowe wnętrza – dodatki
Jak się okazuje z betonu można wykonać prawie wszystko. Fikuśne świeczniki, doniczki, klosze lamp, drobne bibeloty oraz – co ciekawe – miski, patery i inne naczynia. Wykorzystując je w swoich wnętrzach podkreślisz oryginalność wystroju i na pewno zaskoczysz swoich znajomych. Nie przesadź tylko z ilością takich detali, mają stanowić jedynie uzupełnienie wystroju, a nie jego dominantę.