Firany do kuchni – jakie wybrać?

3 lata ago Tekst promowany 0

Wybór odpowiednich firanek do kuchni to zadanie, przed którym prędzej czy później stanie prawdopodobnie każdy z nas. Nie zawsze jest to proste – na rynku dostępna jest ogromna ilość bardzo różnorodnych modeli.

Jakie firany wybrać, by podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza, jednocześnie dbając o estetykę i funkcjonalność? 

  • Firany do kuchni – na co trzeba zwrócić uwagę?
  • Zazdrostki do kuchni 
  • Firanki z woalu
  • Firanki do kuchni nowoczesnej

Firany do kuchni – na co trzeba zwrócić uwagę?

Chcąc wybrać najlepsze firany do kuchni, musimy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania i preferencje. Jeśli potrzebujemy firanek, które po prostu będą dobrze wyglądać – sprawa jest nieco prostsza, ponieważ na rynku znajdziemy ogromny wręcz wybór tego typu produktów. W sklepach możemy kupić firanki o najrozmaitszych kolorach i kształtach, finezyjnie upiętych lub prostych. Jeśli jednak zależy nam też na tym, by firanka kuchenna chroniła nas przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz – musimy dokonać wyboru staranniej, wybierając bardziej zabudowane i mniej przejrzyste modele. 

W kuchni gotujemy – a to wiąże się z powstawaniem wielu różnych zapachów. Dobrze byłoby, gdyby firanka kuchenna wykonana była z materiału, który nadmiernie ich nie pochłania – a także da się go bezpiecznie wyprać w pralce. 

Typ firanek należy dopasować do tego, jak urządzona jest pozostała część wnętrza. Inne firanki sprawdzą się w kuchni nowoczesnej, a inne – w tej urządzonej w stylu rustykalnym. Style można oczywiście łączyć – ale warto robić to w sposób przemyślany, tak, by końcowy efekt spełniał nasze oczekiwania i cieszył oko. 

Zazdrostki do kuchni 

Zazdrostki to małe, poziome firanki, które wieszane są w dolnych częściach okien na specjalnie do tego przeznaczonych prętach. Świetnie sprawdzają się w niedużych kuchniach z małymi oknami – stanowią ciekawą dekorację, a także zapewniają nam nieco więcej prywatności. Do niedawna zazdrostki kojarzone były głównie z kuchniami na wsi – dziś jednak ten element wystroju wnętrza można spotkać wszędzie. Wybór zazdrostek jest ogromny – możemy kupić je w najróżniejszych kolorach, znajdziemy też modele zdobione oryginalnymi wzorami, marszczeniami, nadrukami i tasiemkami. 

Firanki z woalu

Firanki z woalu kojarzą się z delikatnością, subtelnością i klasyczną elegancją. Świetnie pasują do klasycznie urządzonych wnętrz, ale także do kuchni w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Przy każdym, nawet najmniejszym powiewie wiatru przepięknie falują, przykuwając uwagę. Firanki do kuchni wykonane z woalu nie zacieniają pomieszczenia – zależnie od tego, czego oczekujemy, może to być wadą lub zaletą. 

Firanki do kuchni nowoczesnej

Nowoczesne wnętrza rządzą się swoimi prawami. Do surowego, minimalistycznego stylu należy dobrać odpowiednie firany – tak, by kuchnia prezentowała się nienagannie. W nowoczesnych kuchniach często stosuje się firany typu panele – pionowe, montowane pojedynczo do karnisza. Ten oryginalny pomysł znacznie różni się od klasycznych firanek – jednak świetnie pasuje do minimalistycznych wnętrz. Panele możemy kupić w wielu wzorach i kolorach, więc bez problemu można dopasować je do każdej kuchni. 

Jak wybrać odpowiednie firany do kuchni? By dokonać jak najlepszego zakupu, warto kierować się własnym poczuciem estetyki i gustem, ale również tym, by kuchnia była pomieszczeniem funkcjonalnym. Ciekawie urządzona kuchnia zachęca do gotowania i spędzania w niej czasu – przemyślany dobór dodatków umożliwi nam uzyskanie wnętrza, które idealnie nam odpowiada.