Schody to już nie tylko komunikacja

6 lat ago Tekst promowany 0

Projektanci coraz rzadziej proponują zamkniętą klatkę, bo schody to szyk i elegancja. Podpowiadamy jakie rozwiązanie wybrać.

Od kilku lat w projektowaniu wnętrz utrzymuje się trend łączenia materiałów. Często zestawia się klasyczne wnętrza z industrialnymi elementami. Komponowanie stali, szkła i drewna sprawdza się od kilku sezonów i nadaje wnętrzu niepowtarzalny wygląd.

Współczesne schody i balustrady za sprawą nowych materiałów oraz nietuzinkowych konstrukcji przestały być jedynie elementem praktycznym, prowadzącym na wyższą kondygnację. Dziś często są główną dekoracją całego wnętrza. Projektanci coraz częściej odchodzą od rozwiązania zamkniętej klatki schodowej, decydując się na koncepcję otwartej przestrzeni i większe ich wyeksponowanie. Przy wyborze umiejscowienia schodów oraz ich formy powinniśmy jednak pamiętać o podstawowej funkcji, którą pełnią, i dostosować je do wielkości oraz charakteru wnętrza, by dla wszystkich domowników były wygodne w użytkowaniu.

Schody: żelbet, drewno, a może stal

schody
Image of stylish staircase in bright house interior

Na etapie projektowania naszego lokum należy zastanowić się, jaki rodzaj materiału użyjemy do wykonania schodów. Najchętniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym są schody żelbetowe. Główną ich zaletą jest trwałość oraz niezliczone możliwości ich wykończenia.

Równie bardzo atrakcyjne i często stosowane są schody drewniane. Najczęściej wykonuje się je z rodzimego drewna drzew liściastych, rzadziej z gatunków egzotycznych. Elementy nośne schodów należy wykonywać tylko z drewna liściastego klasy I. Materiał powinien być mocno wyselekcjonowany, mieć gęsto rozmieszczone słoje bez sęków i innych wad. Drewno musi być suche, o małym procencie wilgotności. Ponieważ drewno do produkcji schodów musi być bardzo dobre gatunkowo, a co za tym idzie ma wysoką cenę, często zastępuje się je prefabrykatami.

Kolejnym, coraz bardziej popularnym surowcem używanym przy produkcji schodów jest stal. Do niedawna materiał ten były domeną obiektów publicznych, jednak obecnie stał się modnym elementem wnętrz mieszkalnych. Jego dużym atutem jest możliwość łączenia z innymi materiałami, m.in. z drewnem, kamieniem czy szkłem. Ponadto schody metalowe charakteryzują się wysoką sztywnością, a przy tym mniejszym ciężarem w porównaniu z poprzednimi opcjami.

Schody: bieguny, wachlarze i spirale

schodyIstnieje także kilka typów konstrukcji schodów, np. schody jednobiegowe. Są to schody proste i stosunkowo tanie, ich cechą jest brak spocznika. Dobrze komponują się np. w loftowych wnętrzach.

Kolejne, najbardziej popularne w naszych domach, to schody dwubiegowe lub łamane. Są bardzo wygodne, łatwe do wykonania i zajmują niewiele miejsca. Przy formie łamanej można zastosować wąski i niezbyt długi otwór w stropie.

Bardzo efektownym rozwiązaniem są schody wachlarzowe. Jednak nadają się tylko do dużych pomieszczeń. Sporym minusem jest jednak ich cena.

Do mniejszych przestrzeni można wybrać schody spiralne. Są bardzo wyraziste i dobrze prezentują się w minimalistycznych wnętrzach. Ten typ konstrukcji różni się znacznie od wcześniej wymienionych. Stopnie są tutaj osadzone na słupie centralnym, który spełnia funkcję nośną. Dzięki swej formie schody spiralne wpisują się w obręb mniejszego lub większego koła, co jest ważnym elementem w przypadku, gdy w pomieszczeniu dysponujemy niewielką przestrzenią przeznaczoną na umiejscowienie schodów. Przy wyborze tego typu rozwiązania należy jednak pomyśleć o domownikach, ponieważ nie są one wygodne w użytkowaniu dla osób starszych oraz dzieci.

Balustrada – wisienka na stopniowym torcie

Gdy zdecydowaliśmy się już na określoną konstrukcję schodów, kolejnym etapem będzie wybór pasującej do nich balustrady.

By balustrady były nie tylko funkcjonalne, ale i harmonizowały z wnętrzem, muszą być należycie dopasowane zarówno pod względem konstrukcji, jak i wykończenia. W zależności od naszych upodobań możemy zdecydować się na klasyczne balustrady z ozdobnymi elementami kutymi lub też na bardziej odważną koncepcję – balustrady wykonane z pełnej blachy o dowolnym, wycinanym laserowo wzorze. Ciekawą propozycją są spawane profile, tworzące abstrakcyjne wzory, czy połączenie szkła ze stalową poręczą. Warto zastanowić się również, czy w naszym wnętrzu nie chcemy postawić na kontrast na linii balustrady-schody-podłoga.

Schody: w sumie – Metazet

Liderem na Podhalu w obróbce stali jest firma Metazet, która na rynku działa już od ponad 20 lat. Zapewnia ona klientom kompleksową obsługę, oferując sporządzenie projektu, wykonanie oraz montaż gotowych wyrobów. W swoim parku maszyn posiada urządzenia, które pozwalają na produkcję różnego typu balustrad. Doświadczony zespół jest w stanie fachowo doradzić klientowi oraz zaprojektować balustrady, tak by nie były one tylko elementem zapewniającym bezpieczeństwo użytkownikom, ale również by stanowiły przedmiot nadający wnętrzu unikatowy charakter. Pracownicy firmy Metazet, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, każdy projekt traktują jak wyzwanie, by stworzyć coś, co zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta. Warto zaznaczyć, że przy realizacji zamówień klient ma pełną swobodę wyboru wzornictwa, użytych materiałów oraz kolorów.