Profil bez wypływki, czyli wybieramy okna

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Na co warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy okna? Wbrew pozorom – każdy drobiazg jest ważny, także wygląd zgrzewu na krawędzi profilu.

Tradycyjne zgrzewy w oknach są szerokie, co sprawia, że podczas łączenia profili powstaje charakterystyczna „wypływka”. Jej odstające krawędzie nie tylko psują walory estetyczne, ale także powodują niedokładne przyleganie ramy skrzydła do ościeżnicy.

Wybieramy okna – na co zwracają uwagę górale

Odpowiedzią na to jest nowy zgrzew V-perfect. Praktycznie nie trzeba wykonywać korekt – zgrzew zawijany jest do środka i tak pozostaje. Wszystko sprawia wrażenie, jakby to stolarz zrobił drewniane łączenie.

– Ten zgrzew ma też większą wytrzymałość – producent daje na niego 10-letnią gwarancję zamiast dotychczasowej standardowo 5-letniej – przekonuje Jakub Wójciak, właściciel firmy Termosystem.

Zwykle za pierwszym razem klient, pytając o okna, nie zauważa, że odpowiedni zgrzew może dać tak istotną różnicę. Dopiero gdy sprzedawca zwróci na to uwagę – trudno się oprzeć. Oczywiście najlepiej zobaczyć taki profil na żywo w salonie.
A jakich okien szukają dziś górale? Jakub Wójciak, właściciel firmy w Rabce i salonu w Nowym Targu, twierdzi, że niemal 90% sprzedaży stanowią okna energooszczędne z szerokim profilem i wkładem 3-szybowym. Od tego roku przepisy budowlane praktycznie nie pozwalają na zastosowanie okien o gorszym współczynniku przenikania ciepła. Stąd produkcja okien z 2 szybami wędruje zwykle na eksport na wschód lub jako elementy do wymiany w starych oknach.

Wybieramy okna – łączenie przeciwieństw

Kult „zdrowych” okien drewnianych również minął. Klienci w zdecydowanej większości przyznają, że drewno powinno… pozostać w lesie. Dzisiejsze wzory okien praktycznie niemal idealnie odwzorowują naturalne słoje i strukturę drewna. A jak widzimy – także zgrzewy mogą być niemal tak cienkie, jak cięcie piły stolarza.
Nowością są za to okna aluminiowe, które pojawiają się już także w domach prywatnych.

– To materiał stabilny, trwały. Dziś drzwi aluminiowe z bogatym wzornictwem to prawdziwy mercedes wśród drzwi. Zamówiłem do nowotarskiego salonu takie z motywem parzenicy, która częściowo zachodzi na szkło, a częściowo na płaszcz drzwi. Mają dotrzeć w połowie maja – dodaje Wójciak.
Jak się okazuje – aluminium jest doskonałym materiałem dla tych, którzy chcą połączyć tradycję z nowoczesnością. Niektórzy chętnie zestawiają drewno z antracytem. To ciekawy i niezwykły element we współczesnych domach z płazów.

***

Potrzebujesz pieniędzy na remont? Kliknij i porównaj oferty kredytów lub pożyczek.