Inteligentna szyba w twoim oknie

5 lat ago Tekst promowany 0

Z przezroczystej w momencie zrobi się całkowicie lub częściowo matowa. Wystarczy przesunąć palcem po ekranie smartfona.

Wydaje się, że to słowne nadużycie, jednak skoro mówimy o „inteligentnym domu”, to także w przypadku szyby ten przymiotnik będzie adekwatny.

Inteligentna szyba zamiast rolety

Technologia polega na odpowiedniej zmianie ułożenia cząsteczek specjalnej folii umieszczonej między szybami. Dzieje się to po przyłożeniu minimalnego napięcia, dzięki czemu mogą one ułożyć się tak, że w efekcie powierzchnia jest przezroczysta lub matowa.

Co więcej, polskie rozwiązanie firmy Digi Glass Factory pozwala zaciemnić tylko część szyby. Dzięki temu mamy możliwość używania podobnego efektu jak w przypadku żaluzji czy rolet.

Jednolita tafla szkła podzielona jest na 5 paneli i każdy z nich osobno może być aktywny w zależności od naszych potrzeb czy widzimisię. Efekt jest widoczny od razu. To rozwiązanie świetnie spisze się w oknie zewnętrznym, by tym samym uchronić nas przed światłem, słonecznym. Dzięki swym właściwościom inteligentna szyba nie tylko zabezpieczy nas przed nagrzewaniem wnętrza w upały, a także ociepli wnętrze podczas mrozów.

Czytaj też: Profil bez wypływki czyli wybieramy okna

Szyba na smartfona

Co istotne, w stanie aktywności szyba zużywa 1W energii, czyli tyle, ile najmniejsza ledowa żarówka. Firma pracuje też nad zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych, co uczyni rozwiązanie energetycznie samowystarczalnym. Opracowany jest też układ sterowalny, który ustawi odpowiednie zaciemnienie w zależności od stopnia nasłonecznienia. Dzięki temu, że wszystko powstaje w Polsce, czas oczekiwania na dostawę jest minimalny.

– Praktycznie jest on dla klienta nieodczuwalny – przekonuje Jakub Wójciak, właściciel firmy Termosystem, jedynego dystrybutora inteligentnej szyby na Podhalu. – Standardowy czas oczekiwania na zamówione okna to 3-4 tygodnie. W tym czasie również otrzymujemy zamówioną szybę, więc czas ostatecznej dostawy do klienta jest taki sam jak dotąd – podkreśla.

Inteligentna szyba może się znaleźć tak w oknie, jak i w ściance działowej, np. w biurze czy łazience. W razie potrzeby możemy ją zasłonić, tworząc atmosferę odpowiednią dla niezakłóconej pracy w pierwszym przypadku czy intymnego relaksu przy drugim rozwiązaniu.

Cena postępu

Inteligentna szyba ma także wadę – jak przy każdej technologicznej nowince jest nią cena. Za powierzchnię 90 na 110 cm przyjdzie zapłacić 1700 zł. Jednak, jak przekonuje Jakub Wójciak, wkrótce dostępna ma być szyba z podziałem na 3 segmenty zamiast 5. Jej cena spadnie do około 700 zł. Można się też spodziewać, że wraz ze wzrostem zamówień cena będzie jeszcze bardziej dostępna.