7 sposobów na to jak znaleźć dobrego dekarza

6 lat ago Warsztat Medialny 0

Budujesz? Dowiesz się wkrótce nie tylko jak kosztowne są materiały, ale  także jak cenny czas i umiejętności fachowca. Jak znaleźć dobrego dekarza?

O fachowca zawsze było trudno. A dziś jest jeszcze trudniej, szczególnie w branży budowlanej. Zadzwoń, a przekonasz się, że terminy oczekiwania liczą się w miesiącach. Dziś zwykle negocjacji nie zaczyna się od ceny, co raczej przekonywania majstra, by zachciał.

Mimo wszystko przemyśl dobrze zanim przystaniesz na proponowane warunki. Bo, szczególnie na dachu praca  jest odpowiedzialna, a każda fuszerka może się mścić latami. Dach należy do tych elementów budowy domu, przy których najłatwiej popełnić błąd. By służył latami trzeba pracę nad nim powierzyć dobremu dekarzowi.

Na co więc trzeba zwrócić uwagę wybierając ekipę do budowy lub naprawy dachu? Pamiętaj, tu pojęcie „kapitał ludzki” zyskuje głębszego znaczenia.

1. Pamiętaj: co tanie to drogie

Stare porzekadło sprawdza się ze szczególna siłą. Odpowiedzi na pytanie jak znaleźć dobrego dekarza nie szukaj według kryterium ceny. Szczególnie jeśli swą uwagę skierujesz w stronę kategorii „najtańsi”.

– Niestety niska cena często idzie w parze również z niskiej jakości robocizną, brakiem wiedzy i doświadczenia, które jest niezbędne do prawidłowego wykonania prac dekarskich – zauważa Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez. – Wybierając niesprawdzonego dekarza, musimy się liczyć zarówno z drobnymi poprawkami, jak i zrywaniem dachu i kładzeniem go od nowa. A także z poniesieniem wszystkich kosztów, bo nieuczciwi wykonawcy raczej nie dają gwarancji potwierdzających trwałość wykonanych przez nich dachów. Pamiętajmy, że wadliwe pokrycie może z pozoru wyglądać dobrze. Skutki błędnego wykonawstwa mogą pojawić się nawet po kilku latach (np. pleśń widać na dachu dopiero po 10 latach). W tym wypadku oszczędność nie popłaca, lepiej więc od razu zlecić prace sprawdzonym specjalistom, którzy zapewnią nam wysoką jakość.

Dobry fachowiec nie tylko zrobi wszystko co architekt zamieści w projekcie. Posłuży ci także radą na przykład przy wyborze dachówki czy blachy. Niby jasne – tylko wciąż nie mamy odpowiedzi na zasadnicze pytanie: jak znaleźć dobrego dekarza.

2. Nie zapomnij: najlepszą reklamą jest zadowolony klient

Po raz kolejny okazuje się jak skuteczną jest tradycyjna poczta pantoflowa. Zapytaj znajomych, kto może polecić sprawdzonego majstra. Najlepszą reklamą fachowca jest zadowolony klient. Stąd ci najlepsi, szczególnie w czasach, gdy pracy jest dużo nie potrzebują prasowych ogłoszeń i reklam. Poleceń wystarcza im, by zapełnić kalendarz do końca sezonu.

3. Zarzuć sieć ograniczonej odpowiedzialności

Niestety, często budujesz tam, gdzie jeszcze nikogo nie  znasz. Jako nietutejszy, albo po prostu nie mający budujących się przyjaciół masz ratunek w internecie. Jednak zamiast przeglądać ogłoszenia z krzyczącymi nagłówkami: „najlepszy”, „solidny” czy „rzetelny” – lepiej zajrzyj na portale branżowe i fora tematyczne.

Wiadomo, że każdy zachwala własne usługi, stąd bardziej obiektywną ocenę dadzą klienci. Tyle, że ci na forach nie zawsze będą miarodajni. Hejterów nie brakuje, a i konkurencja czuwa, by złośliwości dołożyć. Jest i na to sposób. Podczas pierwszej rozmowy z fachowcem zapytaj o telefon do klienta, któremu kładł lub remontował dach. Zadzwoń, porozmawiaj.

4. Spytaj czy majster ma narzędzia.

– Panie szanowny, czy ma pan może wiertarkę, bo mnie się zapodziała? – gdy usłyszysz takie pytanie powinna ci się zaświecić ostrzegawcza lampka. Odpowiadając na pytanie jak znaleźć dobrego dekarza, nasz ekspert zauważa i ten szczegół.

– Zwróćmy też uwagę, jakim sprzętem dysponuje wykonawca. Nawet najlepszy dekarz, z doskonałymi referencjami i kwalifikacjami nie wykona swojej pracy dobrze, jeśli nie posiada odpowiednich narzędzi. Profesjonalny fachowiec musi być wyposażony w narzędzia tradycyjne, elektronarzędzia oraz bezpieczny sprzęt do wciągania materiału pokryciowego na dach – mówi Marcin Dyda.

5. Sprawdź dyplom. Co prawda nie czyni on mistrza, ale…

Więc jak wybrać dobrego dekarza? Nie zapomnij zapytać o dyplom. Mimo, że to nie papier czyni mistrza – warto wiedzieć czy znaleziony lub polecony pan Władzio ma dyplom czeladnika czy mistrza. Można to też sprawdzić w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej.

6. Zaufaj, ale z rezerwą

Gdy  już zdecydujesz się, by to właśnie pan Władzio ułożył dachówkę – pamiętaj niczym wytrawny kierowca o zasadzie ograniczonego zaufania. I choć Władysław proletariacką szczerość i uczciwość ma wymalowaną na twarzy – spisz umowę. Nie potrzebujesz do tego notariusza. Określ jasno: kto jest stroną umowy, jaki zakres prac, termin wykonania oraz koszt całego przedsięwzięcia. Zapisuj także każdą zaliczkę, którą wypłacasz. Unikniesz nieporozumień, a w razie, gdyby się okazało, że jednak są usterki, których wykonawca nie chce naprawić – masz szansę na wygraną przed sądem. Najlepiej jeśli pan Władzio na zakończenie roboty wystawi ci fakturę VAT, bo to daje ci podstawę gwarancji na wykonana usługę.

7. Czuwaj, ale z umiarem

Na każdym etapie prac patrz na ręce pana Władzia. Jeśli na  początku będziesz niezadowolony – masz jeszcze szansę na zmianę ekipy. Jeśli coś przegapisz, możesz długo żałować. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Też nie lubisz gdy ktoś stoi non stop nad tobą. Nie czyń więc drugiemu co tobie niemiłe. Okazuj raczej zainteresowanie postępem prac, a nie kontrolowaniem. I wszyscy będą zadowoleni!

 

Jak wybrać kredyt lub pożyczkę – wypróbuj porównywarkę