Budowa domu przy zmieniającym się klimacie

4 lata ago Warsztat Medialny 0

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne wymuszają potrzebę dostosowania się do nowych realiów. O czym powinniśmy pamiętać kiedy marzy nam się budowa domu?

Wzrost średnich temperatur w lecie i zimie, długotrwałe susze występujące naprzemiennie z intensywnymi opadami. To takich informacji zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jak w tak szybko zmieniających się warunkach przygotować się w odpowiedni sposób na proces budowy domu?

„Klimat” to hasło odmieniane w ostatnich miesiącach przez wszystkie przypadki. Eksperci i naukowcy z całego świata jednym głosem alarmują o postępujących transformacjach, których już wkrótce nie będzie można odwrócić. Globalne ocieplenie jest więc realnym problemem o negatywnym oddziaływaniu na nasze funkcjonowanie na Ziemi. Jak te zmiany wpływają na tak istotny aspekt, jakim jest budowa domu? Specjaliści z branży budowlanej podpowiadają jakie kroki podjąć, by dostosować się do nowych warunków i mieszkać komfortowo. 

Czytaj też: Ekologiczny dom musi być oszczędny

Branża budowlana, a prognozy pogody

Pora sucha i mokra – czy za jakiś czas zastąpimy obecną nomenklaturę a pojęcia takie jak wiosna, lato, jesień i zima przestaną istnieć? Sporo na to wskazuje. Coraz cieplejsze zimy i niemal tropikalne lata to tendencja, którą obserwujemy od dłuższego czasu. Jeżeli nic się nie zmieni, a roczne różnice temperatur będą nadal malały, będziemy mogli stosować znacznie mniej wymagające rozwiązania dociepleniowe do naszych domów.

Nowoczesne systemy izolacji w połączeniu z masywną konstrukcją ścian będą skutecznie gromadziły ciepło słoneczne i oddawały je dopiero podczas chłodniejszych wieczorów i nocy. Obniżą się tym samym koszty ogrzewania budynków. Właściwie zaizolowane budynki o masywnej konstrukcji pozwolą także przetrwać uporczywe i długotrwałe upały.

Niestety obok pozornie pozytywnych zmian pojawią się i te negatywne. Długotrwałym upałom towarzyszyć będą gwałtowne wyładowania atmosferyczne. Burze z intensywnymi opadami deszczu oraz silny wiatr to zjawiska, do których lepiej się przyzwyczaić i przygotować na nie nasze domy. 

Budowa domu w odpowiedzi na słońce i na deszcz

Dom to miejsce, które z założenia ma dawać nam poczucie bezpieczeństwa. By tak się jednak stało, podczas jego budowy, należy korzystać z trwałych i solidnych materiałów. W przeciwnym razie może się okazać, że nasza enklawa tylko pozornie pełni funkcję schronienia.

Elementami najbardziej narażonymi na działanie zjawisk atmosferycznych są z reguły rynny, pokrycie dachowe i elewacja. Aby przetrwały negatywne oddziaływanie sił natury warto jest wybierać te wykonane z cięższego materiału, o dobrym uszczelnieniu i wzmocnionym montażu – zapobiegnie to ich zerwaniu podczas wichury czy ulewy – tłumaczy Anna Góral, ekspert firmy Galeco, producenta systemów rynnowych.

Komfortowe warunki – mimo wszystko

W jaki sposób wydłużający się w Polsce okres gorącego lata i towarzyszące temu wzmożone nasłonecznienie wpłyną na nasze domu?

– Pod wpływem słońca kolory dachówek, stolarki otworowej czy elewacji mogą tracić swoją intensywność. Promienie przyspieszają bowiem blaknięcie tych elementów. Aby minimalizować skutki nasłonecznienia, należy wybierać materiały i surowce odporne na działania promieni UV i o wysokiej pigmentacji. Dobrze jest też postawić na jasne, pastelowe kolory, na których odbarwienia będą praktycznie niewidoczne – radzi Anna Góral, z firmy Galeco.

Wysoka temperatura na zewnątrz sprawi, że schronienia i wytchnienia od upałów będziemy szukać w pomieszczeniach. O nich również warto pomyśleć już na etapie budowy domu.

Niezwykle istotnym elementem będzie zapobieganie przegrzewaniu się budynków, które może być fatalne w skutkach. W tym celu warto wybierać tynki, gładzie i farby, które charakteryzują się wysoką zdolnością przepuszczania i pary wodnej, a tym samym regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dodatkową zaletą tego typu produktów jest także to, iż praktycznie wykluczają one ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.