Jak zabezpieczyć dom? Zamiast klucza użyj smartfona

5 lat ago Warsztat Medialny 0

Zamiast mosiężnej kłódki – telefon. Jak zabezpieczyć dom? Dzisiaj wystarczy ruszyć palcem, by wyjechać na zasłużone wakacje.

Nadchodzą zmiany. Co ze sobą niosą? Czy zamykanie domu za pomocą smartfona przyjmie się na dobre?

Jak zabezpieczyć dom kontra cały ten romantyzm

Ludzie od zawsze próbowali zabezpieczyć swój dobytek przed kradzieżą czy zniszczeniem. Pojawiały się różne mechanizmy: od skobli, kłódek, zamków, po alarmy, monitoringi i wiele innych systemów. Miały one nie tylko chronić dom przed rabunkiem, ale także rodzinny majątek przed synem prowadzącym hulaszczy tryb życia czy ciastka przed dziećmi. Część z tych zabezpieczeń ma także znaczenie symboliczne, które dodaje im romantyczny charakter.

Wenecja. Na jednym z mostów stoi znana para filmowa. Jest wieczór, przejrzystym na niebie widać tysiące gwiazd. Panuje romantyczny nastrój, zakochani patrzą sobie w oczy. W pewnej chwili on, nie spuszczając wzroku z partnerki, mówi:

– Kocham cię, moja jedyna.

– Naprawdę? Będziesz ze mną na zawsze?

– Dopóki nasza kłódka będzie wisieć na tym moście, będę przy tobie.

Po czym kłódkę z wyrytymi inicjałami wiesza na mostku. Ona, ze łzami w oczach, rzuca mu się na szyję. Gdyby scena ta była transmitowana w telewizji, tysiące kobiet płakałoby ze wzruszenia nad tą piękną historią. W ślad za tą parą tysiące kolejnych będą wieszać na mostku kłódki, aż ugięty pod ich ciężarem runie do rzeki. Romantyzm kłódki pozostanie, a zakochani znajdą kolejny mostek i kolejne kłódki. Lata będą mijać, postęp sprawi, że kłódki nie będą już potrzebne, ale mimo to wciąż będą się pojawiać na mostkach. Powieszenie kamery do monitoringu na mostku już nie ma w sobie takiego czaru.

Kiedyś kontra dziś

Pewna rodzina wyrusza na wakacje. Samochód zapakowany do granic możliwości, dzieciaki już siedzą przypięte, gdy między rodzicami wywiązuje się dialog:

– Janusz, mieszkanie zamknąłeś?

– Tak, Halina, zamknąłem.

– Na górny zamek też?

– Na górny i dolny.

– A okna wszystkie pozamykane?

– Tak, Halina, trzy razy sprawdzałem.

– A bramę wjazdową i bramkę dobrze zamknąłeś? Na tą wielką kłódkę?

– Halina, po co na kłódkę, złodzieje od razu będą wiedzieli, że nas nie ma!

– Zamknij na kłódkę, bo nie będę mogła spać przez cały wyjazd i będę cię tym męczyła!

Zrezygnowany mąż wysiada z samochodu, bierze kłódkę i dla świętego spokoju zakłada ją do bramy. Po czym wsiada do samochodu i rodzina w końcu wyjeżdża na upragnione wakacje.

Naprzeciw tej sceny wychodzi inna, nowocześniejsza. Także pojawia się rodzina wyjeżdżająca na wakacje, także z samochodem zapakowanym do granic możliwości i dziećmi w końcu przypiętymi w aucie. Tylko zamiast bieganiny i sprawdzania, czy wszystko na pewno dobrze zamknięte, ojciec wyciąga telefon, uruchamia aplikację i na jego komendę zamki w drzwiach się przekręcają, rolety w oknach się opuszczają, a brama zamyka się za wyjeżdżającym samochodem.

Jak zabezpieczyć dom – wszystko co trzeba jest w smartfonie

Pojawiają się nowe technologie, wiele rzeczy niemożliwych jeszcze kilka lat temu jest dzisiaj na porządku dziennym. Pojawiają się też firmy, dzięki którym możliwe jest zabezpieczanie domu jedynie za pomocą smartfona. W jednym urządzeniu mamy dostęp do całego współczesnego arsenału bezpieczeństwa – zamków, kamer, a nawet wizjera w drzwiach.

Rewolucją w świecie zabezpieczeń było pojawienie się multifunkcyjnych rozwiązań. Zintegrowany system Smart Living synchronizuje inteligentne alarmy, zamki, wizjery elektroniczne oraz kamery, umożliwiając ich personalizację oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb – tłumaczy Marlena Bogus, Product Manager marki Yale. – Zapewnia tym samym kompleksową ochronę. Dodatkowo do jego atutów należy prostota instalacji oraz intuicyjność – pozwala między innymi na otwarcie drzwi na kilka dowolnych sposobów, w tym za pomocą aplikacji w smartfonie.

Czy to znaczy, że nasze tradycyjne zabezpieczenia ustąpią na dobre, a kłódki będą się pojawiać tylko na mostach? Wszystko na to wskazuje. A na pytanie zadawane od  wieków przed zapracowanych ciułaczy – jak zabezpieczyć dom, pozostaje już prosta odpowiedź: smartfonem.

Czytaj też: Wybieramy system alarmowy dla domu i mieszkania