Jak zaaranżować garderobę czyli sposób na odzieżowy chaos

7 lat ago Warsztat Medialny 0

Ma zmieścić mnóstwo ubrań i dodatków, do tego pasować do pomieszczenia. Jak zaaranżować garderobę, by spełniła wszystkie wymagania?

Przyjęło się, że to idealne miejsce dla kobiet. Ich świat i królestwo. Ale przecież garderoba służyć będzie i innym domownikom. Warto się dobrze zastanowić jak  przygotować ją, by była funkcjonalna i wygodna.

Jak zaaranżować garderobę? Strefa wydzielona

O czym musisz pamiętać przy aranżacji takiego pomieszczenia? Najlepiej zaplanować garderobę już na etapie projektu domu. Na desce kreślarskiej najłatwiej wydzielić kącik, w którym zmieści się niespełna 4 metry kwadratowe odrębnego świata, w którym królują półki, wieszaki i szuflady.

Jednak jeśli masz już gotowy dom nie jesteś na straconej pozycji – aranżacja garderoby nie będzie stanowić problemu o ile masz do dyspozycji w miarę dużą sypialnię. Trzeba będzie tylko wyznaczyć strefę eksterytorialną. I fachowo ją oddzielić tworząc osobne  pomieszczenie. Spokojnie, nie trzeba generalnego remontu i wznoszenia grubych ścian – bez trudu znajdziesz gotowe do wykorzystania lekkie ścianki działowe i drzwi niemal na każdy wymiar. Te mogą mieć nawet tylko 60 cm szerokości więc dopasujesz je nawet do ciasnej garderoby. Oczywiście musisz pamiętać, by nie była zbyt wąska, bo wtedy przestanie mieć sens. Jakie najważniejsze wymiary trzeba zapamiętać? Przede wszystkim pamiętaj, że pomieszczenie to musi pozwolić na swobodne obrócenie się, wybieranie rzeczy i przymierzenie, jeśli będzie taka potrzeba.

Jak zaaranżować garderobę? Wymiar ma znaczenie

Odpowiednie rozmieszczenie i wymiary pozwolą zachować porządek w garderobie.

Niezbędne  minimum – jak się wydaje – to 3,5 metra kw. powierzchni garderoby. To pozwoli ci wyposażyć ją w dwie  równoległe szafy głębokości 60 cm. Pamiętaj przy tym, by odległość miedzy nimi wynosiła przynajmniej 100 cm. Wtedy  będziesz móc  otworzyć co trzeba, zajrzeć do wnętrza i mieć jeszcze swobodę w grzebaniu w przepastnych zakamarkach świata własnych ciuchów i dodatków. Przy rozmieszczaniu półek pamiętaj, że najbardziej odpowiednie będą te o głębokości 40 cm.

Wysokość też ma znaczenie. Musisz pamiętać, by wszystko mieć w zasięgu ręki. A do tego tak rozmieścić miejsca na wieszaki, by ulubiony, zimowy płaszcz nie zaginał się na półce poniżej. Przeznacz na niego drążek, pod którym będzie 150 – 180 cm wolnej przestrzeni. Na marynarki czy koszule wystarczy 110 cm. No, chyba, że w domu mieszka koszykarz – wówczas można proporcje zmienić.

Garderoba to nie zwykła szafa – nie zapomnij o szufladach czy półkach na drobiazgi. W końcu nie budujesz jej po to, by potem spędzać godziny na poszukiwaniach odpowiedniego krawata czy kolczyków. Można znaleźć wiele gotowych systemów z wyprofilowanymi szufladkami, w których wszystko znajdzie swoje miejsce.

Jak zaaranżować garderobę? Cenne elementy

Atrakcyjne i przemyślane wnętrze to istota każdej garderoby. Jednak nie możesz zapominać o tym, że musi się ona dobrze komponować w  sypialni i stanowić atrakcyjne opakowanie dla twojego świata ciuchów i dodatków. I tu też warto zwrócić uwagę na szczegóły.

Jak zaaranżować garderobę
Klamka BRILLO DH-86A. Fot.: Gamet S.A.

Decydując się na styl w jakim chcemy, aby była urządzona garderoba, warto być konsekwentnym również przy wyborze detali. Jeśli stawiamy na nowoczesny minimalizm, wybierajmy gładkie drzwi bez dodatkowych frezów. Odpowiednie będą zarówno te z okładziną naturalną, jak i sztuczną. W przypadku klasycznej garderoby ciekawym rozwiązaniem będą drewniane drzwi z dodatkowymi zdobieniami lub dekorami. Idąc dalej tropem detali, nie zapomnijmy dobrać  do nich klamki, która podkreśli stylistykę wnętrza. Klamka MISTICO DH-27, idealnie koresponduje  z nowoczesnymi aranżacjami. Jej subtelna linia nie zdominuje powierzchni drzwi, ale podkreśli ich charakter. Z kolei najnowsze propozycji z kolekcji Basic Line, klamki RAYOS DH-85A oraz BRILLO DH-86A to rozwiązanie dla tych, którzy lepiej czują się wśród klasycznych form – tłumaczy Michał Mrówczyński, Junior Product Manager w Gamet S.A.

Dekoracja Domu
Urządź mieszkanie z nami i ciesz się stylem i komfortem!