Styl skandynawski czyli drewno i bezkresna biel

8 lat ago Warsztat Medialny 0

Jeśli kochasz przepych, złoto i ornamenty niczym Donald Trump – daj sobie spokój, styl skandynawski jest nie dla Ciebie. Nawet omijaj Ikeę.

Bo styl skandynawski to umiar i minimalizm oraz łączenie wielu funkcji na małej przestrzeni. Białe ściany, jasna podłoga i proste meble. Ot tyle, ile potrzeba do życia. Ani mniej, ani więcej.

Biel i drewno

Styl skandynawski
Biała deska warstwowa, dębowa i olejowana doskonale pasuje do stylu skandynawskiego.

Trudno sobie wyobrazić styl skandynawski bez akcentów natury. Najważniejszym jest drewno. A skoro tak, to nie może go zabraknąć przede wszystkim na podłodze.

– W tak urządzonym wnętrzu najlepiej stosować proste połączenia kilku barw: np. bieli z czernią i szarością. Zgodnie z założeniami stylu, podłoga ma rozjaśniać i optycznie powiększać wnętrze. Może być w naturalnym kolorze, bielona lub pomalowana na biało, ale koniecznie powinna być wykonana z drewna. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru podłogi warto skorzystać z pomocy naszego mobilnego konsultanta. To ogromne ułatwienie w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego materiału. W domu klienta konsultant pokaże na przykładzie wzorników, jaki gatunek i kolor tego drewna pasuje do aranżacji danego wnętrza – mówi Krzysztof Krusiewicz, ekspert serwisu Parkiety24.

Ale dlaczego na biało?

Powód jest zwyczajnie praktyczny. Tam, gdzie szybko zapada zmrok, a dni są często deszczowe i pochmurne liczy się każde rozjaśnienie. Każdy odblask promienia słońca, ożywienie szarości. Można powiedzieć, że żółcie też wprowadzają ciepłe światło. Ale biel jest bezkompromisowa, a do tego przypomina krajobraz za oknem. Ten zimowy, bezkresny. Skandynawski.

Styl skandynawski
Ta sama deska w salonie konferencyjnym.

A jeśli do tego dodamy wspomnienie wiejskiej chaty gdzieś pod kołem podbiegunowym to połączenie drewna i bieli, prostoty i funkcjonalności będzie stanowić istotę stylu.

Tylko, jak to zrobić, by w nowoczesnym mieszkaniu w blokowisku na przedmieściu wielkiego miasta stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim? Niby proste, a jednak.  Najważniejsze są: umiar i harmonia oraz nieprzełądowany i umiarkowany wystrój. Wyrzucamy więc kolorowe dywany, zdobne w ornamenty kredensy i sofy, ciężkie zasłony i firany. Zostawiamy drewnianą podłogę z desek desek lub parkiet. Może być nawet pomalowana na biało. Do tego kanapa, stolik i lampa podłogowa wraz z minimalną ilością prostych mebli.

Co zyskujemy? Poczucie przestronności nawet w niewielkim mieszkaniu, porządek, ład, a przede wszystkim światło. I bezkresną biel dającą nie tylko światło. Ale także przestrzeń. Namiastkę podbiegunowych krajobrazów. Jak z dziecięcych marzeń.

Dekoracja Domu
Urządź mieszkanie z nami i ciesz się stylem i komfortem!

Fot.: serwis Parkiety24